• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Beygir Gücü Nedir? Hp, Ps, Bhp, kW Nedir?

  Beygir Gücü Nedir? Hp, Ps, Bhp, kW Nedir?

  Tarih: 12-11-2019

  Beygir gücü nedir? HP, PS, BHP, KW aralarında ne gibi farklar vardır?....

  Beygir Gücü Nedir?

  Beygir gücü diğer bir ifade ile at gücü motorlu araçların güçlerinin tanımlanmasında kullanılan bir metriktir. Bir otomobilin motorunun ne kadar güç üreteceğini ve nihayetinde kendisini ne kadar zorlayarak hızlanabileceğini ifade etmenin bir yoludur. Sayı ne kadar yüksek olursa, tekerleklere o kadar fazla güç gönderilir ve teorik olarak araç o kadar hızlı gider. Elbette ki hızı etkileyen başka unsurlarda vardır. Ağır bir otomobil, hareket edebilmek için daha fazla beygir gücüne ihtiyaç duyar. İki araç da 200hp güç üretiyorsa, ancak biri 500kg daha ağırsa, hafif olan araba daha hızlı gider.

   

  Beygir Gücünün (HP) Tarihi

  Günümüzde sadece otomobiller için kullanılan bu terimin geçmişi eskilere dayanmaktadır. Tarihte beygir gücü tanımı ilk olarak 1736-1819 yıllarında yaşamış ünlü mucit James Watt tarafından kullanılmıştır. Ünlü mucit, buhar makinelerinin üretilmeye başlandığı yıllarda, bu makinelerin güçlerini atların gücüyle ilişkilendirerek motorların gücünü açıklamaya çalışmıştır.

  Beygir Gücü

   

  Beygir gücü (Horse Power) basit bir ifade ile şöyle tanımlanabilir;

  75 kilo ağırlığında bulunan bir yükün 1 saniye gibi kısa bir sürede 1 metre hareket ettirilmesi için harcanacak olan güç miktarıdır. Beygir gücü HP harfleri ile temsil edilir. Fren beygir gücü (BHP / Brake Horse Power) ise motorun volanından alınan gücü temsil eder ve gücün tekerleklere ulaştığı andaki ölçümüdür. Sürtünme nedeniyle motorda oluşan enerji kaybını hesaplamak için kullanılır. Bu iki güç birimi birbiri yerine kullanılamaz. Fren beygir gücü her zaman daha az olacaktır. 1HP = 0,986BHP veya 1BHP = 1,014HP olarak karşılaştırılır.

  Yaygın olarak kullanılan diğer motor güç birimleri PS ve kW'dir. Bunlar çoğunlukla motor tarafından üretilen gerçek gücü ölçmek için kullanılır. Eğer iki arabanın güç birimlerini karşılaştırıyorsanız, doğru oranı bulmak için bu metrikleri eşleştirmeniz gerekmektedir.

  Bir beygir gücü 745,7 watt'a (0,7457 kW) eşittir, ancak çok az ülke bu ölçümü kullanır. 400hp bir spor araba 298 kW olarak da ifade edilebilir.

  Araç beygir güçleri aynı beygir gücüne sahip başka araçlarda farklılıklar gösterebilir. Bunun sebebi tekerleklere iletilen beygir gücü buraya gelene kadar pek çok değişik farklı sistemden geçmektedir. Beygir gücünün tekerleklere çok ya da az iletilmesinde otomobilin aksamlarındaki ve tekerlek mekanizmasındaki dişlilerin sayısı etki etmektedir. Aracın motorunun benzinli veya dizel olması, tekerleklerin ebatı, vb. teknik farklılıklar iletilen güç üstünde etkilidir.

   

  PS ve HP Karşılaştırması

  PS, Alman otomobil üreticilerinin ve Avrupa'nın her yerinde kullanılan en yaygın ölçü birimidir. Ancak AB tarafından kabul edilen güç birimi kW olduğundan her geçen gün popüleritesi düşüyor. AB'nin böyle bir güç birimini seçmesi sinir bozucu görünse de, yaygınlaşan elektrikli araçlar sayesinde mantıklı görünüyor. Elektrik gücü kW cinsinden ölçülür. Bu nedenle elektrikli otomobiller yaygınlaştıkça, tüketiciler araçların gücünü daha iyi kavrayabilirler.

  1HP = 1,014PS

  1PS = 0,986HP

   

  BHP ve HP Karşılaştırması

  Yukarıda anlattığımız gibi Hp ve Bhp farklı yerlerde ölçülür. Bir motorun güç çıkışı Hp olarak sembolize edilir. Tekerleklerde ölçülen güç ise Bhp'yi verir. Motor iç kayıpları ve sürtünmeler nedeni ile bu iki ölçüm arasında bir miktar güç kaybı yaşanır. Bhp her zaman daha düşük çıkacaktır.

  1HP = 0,986BHP

  1BHP = 1,014HP

   

  HP ve Tork Karşılaştırması

  Otomobil üreticileri genellikle aracın beygir gücünü ön plana çıkarırlar. Ancak biraz daha derin araştırma yaptığınızda "Tork" gücü ile karşılaşırsınız. Genellikle Nm (Newton Metre) veya lb/ft (pound-foot) ile ölçülen tork, bir otomobilin ne kadar kuvvet üretebileceğini gösterir. Bu güç motordan veya tekerleklerden ölçülebilir. Tork aracınızın ne kadar çabuk hızlandığının bir göstergesidir. Aracın torku ne kadar yüksekse tekerlekleriniz o kadar kolay ve hızlı döner.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Ecotech LPG SistemleriEcotech LPG Sistemleri

  Ecotech LPG Sistemleri bir dönem ülkemizde yaygın olarak montajı yapılan, ancak şu anda distribütörü, montaj bayisi ve y...»

  Devamı »

  AKL LPG SistemleriAKL LPG Sistemleri

  AKL Otogaz Dönüşüm Sistemleri ATİKER tarafından üretilen yeni bir LPG otogaz markasıdır. Sistemdeki ECU ve enjektörler ...»

  Devamı »

  Ekomax Yakıt Tasarruf CihazıEkomax Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomax Yakıt Tasarruf Cihazı, suyu hidrojen ve oksijene ayıran bir elektroliz cihazıdır....»

  Devamı »

  Zavoli LPG/CNG SistemleriZavoli LPG/CNG Sistemleri

  Zavoli, İtalya Cesena’da kurulmuş, Lpg ve Cng dönüşüm sistemleri üretim ve satışında dünya lideri firmadır. ...»

  Devamı »

  Aldesa Otogaz SistemleriAldesa Otogaz Sistemleri

  Aldesa Otogaz Sistemleri, 40 yılı aşkın süredir imalat sektöründe bulunan sanayici bir ailenin şirketler grubunda yer al...»

  Devamı »