• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır?

  Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır?

  Tarih: 13-11-2019

  Patlak amortisör nasıl anlaşılır? Amortisör arıza belirtileri nelerdir? Patlak amortisör tamir olur mu? Amortisör ne zaman değiştirilir?....

  Amortisörler otomobiller için oldukça önem taşıyan süspansiyon parçalarıdır. Aracın sürüş güvenliği, yol tutuşu ve konforu amortisörler sayesinde sağlanır. Yollarda bulunan tümsek ve çukurların araç üzerindeki etkisi amortisörler sayesinde absorbe edilir. Sarsıntılar en aza indirgenerek hem araca olan zararları önlenir, hem de kabin içinde konfor sağlayarak şoförün araç üzerindeki hakimiyetini yükseltir. Uzun ömürlü olmalarına rağmen amortisörlerde meydana gelen arızalar bu parçanın görevini tam olarak yapmasını engeller. Amortisörler patladığı zaman en kısa sürede mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir.

   

  Amortisör Nasıl Çalışır?

  Amortisörler hareket yönüne ters, hız ile orantılı bir direnç gösterirler. Bir veya daha fazla pistondan oluşur. Pistonun hareketi, mekanik enerjiyi ısıya dönüştürür. Bu sayede darbe sönümlenerek etkisi azaltılır ve her darbede tekerleklerin sıçraması önlenmiş olur. Darbenin şiddetini ortadan kaldırmak, yayların ve süspansiyon sisteminin görevidir. Amortisör sadece enerjiyi emer. Patlak amortisörlü bir araç her çukurdan sonra sıçramaya devam edecektir.

   

  Amortisör Ömrü Ne Kadardır? Ne Zaman Değiştirilir?

  Arabadaki tüm hareketli parçalar gibi amortisörlerde zamanla yıpranır ve değiştirilmeleri gerekir. Günümüzde kullanılan amortisörler yaklaşık 80.000 km. dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak amortisörün ne zaman değiştirileceği birçok değişkene bağlıdır. Aracın markası, modeli, kat edilen kilometre ve aracın kullanıldığı yol şartlarına göre kullanım ömrü değişebilir. Aracın şehir içi veya otoyolda kullanılması değişim kilometresini önemli ölçüde etkiler. Kalitesine bağlı olarak 4-5 yıl kadar dayanabilir. Tipik bir otomobil, ömrü boyunca 3 veya 4 kez amortisör değiştirmek durumunda kalır.

  Amortisör değiştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, çift olarak değiştirilmesidir. Aracın ön sağ amortisörü patlamışsa, ön sol amortisörü de değiştirilmelidir. Sadece birinin yeni olması, aracın denge sistemini bozacak ve yol tutuşunu önemli ölçüde etkileyecektir. Ancak diğer amortisör yakın zamanda değiştirildiyse sadece birini değiştirmek bir sorun oluşturmaz.

   

  Patlak Amortisör Tamir Edilir mi?

  Amortisörler marka, model ve kalitesine göre çok fahiş fiyatlara çıkabilir. Bu nedenle yenisini almak yerine tamir ettirmek isteyebilirsiniz. Tamir edilmiş amortisörlerin fiyatı yarı yarıya düşmektedir. Bu işi yapan firmaların elinde, önceden tamir edilmiş ve aracınıza uygun amortisörler bulunur. Hiç beklemeden tamir edilmiş bir amortisörü taktırabilir, kendi patlak amortisörünüzü de firmaya satabilirsiniz. Üstelik işçiliği de satın aldığınız amortisörün içine dahil ettirebilirsiniz. Ancak yenisi kadar performanslı olmayacağını ve kullanım ömrünün daha kısa olacağını da bilmenizde fayda var.

   

  Gazlı ve Yağlı Amortisör Nedir?

  Darbeyi sönümlemek amacı ile amortisör içinde gaz veya hidrolik sıvı kullanılır. Gazlı amortisörler daha uzun ömürlü olup genellikle ağır ve lüks segment araçlar için kullanılır. Yüksek ağırlıklara dayanabilir ve darbelere karşı daha konforludur. Yağlı amortisörler ise daha düşük segmentteki araçlar için tercih edilir. Gazlı amortisörlerden daha ucuz fakat daha kısa ömürlüdürler. Genellikle arıza yaptıklarında hidrolik sızıntıları ile sorunu belli ederler.

   

  Amortisör Arızası Belirtileri Nelerdir?

  Aracın amortisöründe arıza meydana geldiği zaman aracın yol tutuşu zorlaşır ve araç savrulma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Amortisörde arıza olması sonucu bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler arasında;

  Patlak olduğundan şüphelendiğiniz amortisör için basit bir "esneme testi" yapabilirsiniz. Kaputa elinizle bastırıp hızlı bir şekilde bıraktığınız zaman; sağlam amortisörün olduğu kısım yavaşça toparlanır ve ikiden fazla esnemez. Patlak amortisörün olduğu kısım ise daha uzun süre yukarı ve aşağı esnemeye devam eder.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  D.T. Gas SystemD.T. Gas System

  D.T. Gaz Sistem (D.T. Gas System) Polonya'nın önde gelen üreticilerinden biridir. D.T Gaz Sistemleri Kollektif...»


  OMVL LPG/CNG SistemleriOMVL LPG/CNG Sistemleri

  OMVL LPG/CNG Sistemleri yeni nesil araçlar için tasarlanmış en gelişmiş enjeksiyon sistemlerinden biridir. Gaz...»


  Marjet LPG/LNG SistemleriMarjet LPG/LNG Sistemleri

  Marjet LPG/LNG Sistemleri'nin Sıvı ve Sıralı Sistem montaj kitleri bulunmaktadır. Sistemin marka tescili ve da...»


  Landi Otogaz SistemleriLandi Otogaz Sistemleri

  1954 yılında, Landirenzo tarafından kurulan Landi Otogaz Dönüşüm Sistemleri, bugün 5 kıtada 50 ülkede faaliyet...»


  AKL LPG SistemleriAKL LPG Sistemleri

  AKL Otogaz Dönüşüm Sistemleri ATİKER tarafından üretilen yeni bir LPG otogaz markasıdır. Sistemdeki ECU ve en...»