• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Direksiyon Kutusu Arızası Nasıl Anlaşılır?

  Direksiyon Kutusu Arızası Nasıl Anlaşılır?

  Tarih: 16-11-2019

  Direksiyon kutusu arızası nasıl anlaşılır? Direksiyon dişli kutusu arıza belirtileri nelerdir?....

  Birçok modern otomobilde kullanılan direksiyon sistemi kremayerli ve pinyonlu direksiyon sistemidir. Bu sistemler üniversal mafsallar, ana ve ara miller, kremayer ve dişli kutusu olmak üzere birçok bileşenden oluşur. Zamanla kremayer ve dişli kutusu yıpranacak ve bir takım arızalara neden olacaktır.

  Direksiyon kutusu, bu sistemin kalbidir. Bir arıza meydana geldiğinde aracınızı yönlendirme özelliği tehlikeye girer. Özellikle sürüş sırasında bir arızanın meydana gelmesi çok büyük tehlikelere sebep olabilir. Bu nedenle direksiyon kutusunda meydana gelecek arızalar ve belirtiler dikkate alınmalıdır.

  Kremayer-Pinyon Dişli Hidrolik Direksiyon Sistemi

  Direksiyon Kutusu Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Direksiyon Sertleşmesi

  Günümüzde kullanılan kremayerli ve pinyonlu direksiyon sistemleri, hidrolik direksiyon ünitesi tarafından desteklenmektedir. Hidrolik basınç sayesinde direksiyon daha seri ve yumuşak hale getirilir. Hidrolik basınç kaybı yaşandığında, kremayer ve direksiyon kutusu daha fazla ısı üretecek ve direksiyon simidi sertleşecektir. Bu sorunu çözmek için hidrolik seviyesine bakılmalı ve eksikse tamamlanmalıdır.

  Hidrolik Kaçakları veya Hidroliğin Köpürmesi

  Direksiyon sertleşmesinin en büyük nedeninin hidrolik sıvısı eksikliğinden kaynaklandığını söyledik. Ancak, sistemde bir kaçak olmadığı taktirde hidrolik seviyesi düşmez. Hidroliğin eksilmesi, gevşek bir bağlantı, yıpranmış bir conta gibi mekanik sorunlardan kaynaklanır. Bu nedenle bir an önce kontrol edilmeli ve tamir ettirilmesi gerekir. Aksi taktirde direksiyon kutusundaki dişliler aşırı ısınacak ve zarar görecektir.

  Sızıntı yapan bir hidrolik sıvısı, diğer sıvılardan kolayca ayırt edilebilir. Tipik olarak yanık bir yağ kokusu salgılar. Ayrıca kırmızı veya pembe renktedir. Motorun arka tarafından, şoför kısmından damlayacaktır. Aracınızın altında bu tür bir sıvı olduğunu tespit ederseniz bir tamirciye başvurmanız gerekir.

  Hidrolik yağın durumu da bir çok konuda sizi aydınlatır. Hidrolik yağın rengi değişmişse, köpürmüşse veya süt kıvamına gelmişse yenilenmesi gerekir. Bozuk yağ görevini yapamaz ve dişlilerin aşırı ısınmasına neden olur. Yağdaki köpük, direksiyon sisteminde hava biriktiğini gösterir. Yağın süt kıvamında olması, direksiyon sistemine su girdiğinin işaretidir.

  Direksiyonu Çevirirken Gelen Sesler

  Direksiyon kutusu arızaları genellikle yağlama ve bakım eksikliğinden kaynaklanır. Yağlama eksikliği aşırı ısıya ve metalin metale sürtmesine neden olur. Bu nedenle sağa ve sola dönüşlerde yüksek bir sürtünme sesi oluşur. Dönüş esnasında bir tümsekten geçiyorsanız bu sesi daha iyi farkedersiniz.

  Direksiyon sesine ön takım parçaları da neden olabilir. Aşınmış rotiller en önemli nedenidir. Sesin sürekliliği daha çok direksiyon kutusu arızasından kaynaklanır.

  Aracın Gezinmesi

  Aşınmış bir direksiyon dişlisi, sürüş esnasında aracın bir tarafa çekmesine neden olur. Bağlantı veya bağlantı çubukları gibi başka bir direksiyon bileşeninin yıpranmadığından veya hasar görmediğinden emin olun. Direksiyon kutusunun değiştirilmesi bu sorunun tek çözümüdür.

  Direksiyon Boşluğu

  Direksiyon simidindeki aşırı boşluk, direksiyon kutusu dişlilerinin arızalı veya aşınmış olduğunu gösteren bir başka belirtidir. Aracı bir yöne döndürmeye çalıştığınızda direksiyonu normalden fazla çevirmeniz gerekir. Sürüş esnasında direksiyon ileri geri oynayabilir.

  Ön tekerlekleri gözlemleyerek direksiyon boşluğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Bunun için bir kişi tekerlekleri gözlemler. Siz direksiyonu çevirmeye başladığınızda tekerlekler geç hareket ediyorsa direksiyon kutusunda bir sorun var demektir. Direksiyonda ki maksimum 2.5 cm boşluk normal kabul edilir.

  Direksiyon boşluğuna genel olarak direksiyon kutusunda meydana gelen aşınmalar, direksiyon mafsalında olan yıpranmalar ve rot başında oluşan boşluklar sebep olur. Bu üç neden kontrol edilerek arızanın sebebi bulunabilir.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarMuhammet :
   Bulunduğu İl: Burdur                                      Tarih: 18-12-2021

   "Doğan slx aracım var sıcak asfaltta giderken sorun yok ama normal asfaltta araç yola sığmıyor sebebi nedir?"

  • AvatarDoğuş :
   Bulunduğu İl: Kütahya                                      Tarih: 10-08-2021

   "Selamün aleyküm ustam bende Citroen Berlingo var 2002 araç kasislerden biraz hızlı geçtiğinde önden tak diye yüksek ses çıkıyor ve bozuk yolda önden takır tukur sesler geliyor sebebi direksiyon kutusu mu sizce birde sağa sola çevirdiğimde direksiyonu ileri geri yapıyor direksiyon saygılarımla."

  • AvatarHasan :
   Bulunduğu İl: Konya                                      Tarih: 16-05-2021

   "Skoda felicia 2001 Merhaba direksiyonu sola çevirdiğimde teker sola dönüyor ama sağa çevirdiğimde teker sağa dönmüyor ve direksiyon tıkır tıkır ediyor çevirirken nedendir acaba?"

  • AvatarUğur :
   Bulunduğu İl: Samsun                                      Tarih: 21-03-2021

   "merhaba citroen elysee aracım var 2013. Direksiyonu sağa sola çevirirken pot pot diye sesler geliyor sebebi ne olabilir yardımcı olabilir misiniz?"

  • AvatarSese :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 21-10-2020

   "A6 sı olan arkadas hidrolik yağı sorunu var ve kaçak var, ötmesi ondan "

  • AvatarTolga :
   Bulunduğu İl: Belçika                                      Tarih: 27-05-2020

   "Merhaba. Bende 2006 model A6 var. Direksiyonu sağa sola çevirdiğimde aşırı ses yapıyor. Usta dedi direksiyon pompasından. Motorda da net anlaşılır şekilde titreme var ve ses yapıyor. (Su kaynatan tofaş sesi gibi) motor sallandıkça yapıyor. Usta buna da direksiyon pompası dedi ama bana anlamıyor gibi geldi. Direksiyon ve araç hareketsiz bir şekildeyken bile motor sallanıyor ve ses geliyor. Maddiyat dolayısı ile servise gidemiyorum. Her ağızdan ayrı ses gelir misâli biride dedi büyük ihtimal debriyaj balatasından geliyor. Üstelik bugünde aracım arıza lambası yaktı ama ekrana hiç bir yazı gelmedi. Aracı stop edip tekrar çalıştırsam da artık gitmiyor sürekli yanıyor. Sizce bunlar ne olabilir?"

  • AvatarMstak :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 22-05-2020

   "Merhabalar 90 model şahinim var rot ve balansa girmeme rağmen hala 60 80 km aralığında direksiyonda titreşim var. Poryalar değiştikten sonra bu hale geldi sebebi başka ne olabilir. Son bir şey titreşim her zaman olmuyor zaman zaman oluyor."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Baykan Otogaz SistemleriBaykan Otogaz Sistemleri

  Baykan Otogaz Sistemleri 1998 yılından beri otogaz sektöründe faaliyet göstermektedir. Avrupanın alternatif ya...»


  Ertürbülatör Yakıt Tasarruf CihazıErtürbülatör Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ertürbülatör bütün motorlu araçlarda tadilat gerektirmeden kullanılabilen bir yakıt tasarruf cihazıdır. Ertürb...»


  Lovato LPG/CNG SistemleriLovato LPG/CNG Sistemleri

  Lovato LPG /CNG Sistemleri 1958 yılında İtalya'nın Vicenza kentinde kurulmuştur. Firma kuruluşundan itibaren y...»


  Mimgas LPG/CNG SistemleriMimgas LPG/CNG Sistemleri

  Mimgas LPG/CNG Sistemleri, Mimsunar Otogaz tarafından üretimi yapılan en kaliteli yerli kitler arasındadır. Mi...»


  Kitmtm LPG SistemleriKitmtm LPG Sistemleri

  Kitmtm LPG Sistemleri ileri teknolojisi ve mükemmel performansıyla en iyi sistemlerden biridir. M.T.M.-BRC Gaz...»