• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Isı Sensörü (Hararet Müşürü) Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Isı Sensörü (Hararet Müşürü) Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Tarih: 28-05-2020

  Isı Sensörü (Hararet Müşürü) nedir ve ne işe yarar? Isı sensörü arıza belirtileri nelerdir? Hararet müşürü arızası ne gibi sorunlara yol açar?....

  Isı Sensörü (Hararet Müşürü) Nedir?

  Hararet müşürü veya daha modern elektronik araçlarda kullanılan adıyla ısı sensörü, motor soğutma suyunun sıcaklığını izlemek için kullanılır. Çoğu sensör, soğutma sıvısının sıcaklığını ölçmek için bir elektrik direnci kullanır. Okuduğu değeri bir sinyal vasıtası ile PCM'ye iletir. Bu sayede PCM motorun durumu hakkında bilgilenir ve gerekli hava/yakıt karışım oranını hesaplar. PCM motor sıcaklığının çok yüksek olduğunu tespit ederse olası hasarlardan motoru korumak için bir dizi önlemler alır.

  Sıcaklık, motor performans hesaplamalarında çok önemli rol oynar. Isı sensörü ile ilgili bir arıza meydana geldiğinde bir çok problem ortaya çıkar.

   

  Yakıt Tüketiminde Artış

  Isı sensörü arızası ile ilgili en önemli belirtilerden birisi yakıt tüketimindeki artıştır. Arızalı bir sensör PCM'ye yanlış bilgiler iletir. Bu da yakıt zamanlama hesaplamasını bozar. Isı sensörü motor sıcak olduğu halde sürekli soğuk olduğuna dair sinyal gönderiyorsa PCM gereğinden fazla yakıt gönderir. Bu durum hem yakıt tüketimini artıracak hem de motor performansını kötü etkileyecektir.

   

  Egzozdan Gelen Siyah Duman

  Isı sensörü ile ilgili bir diğer arıza belirtisi aracın egzozundan gelen siyah dumandır. Isı sensörü yanlış okur ve PCM'ye sürekli soğuk sinyali gönderirse bu durum PCM'nin kafasını karıştıracak ve gereksiz yere yakıt karışımını zenginleştirecektir. Aşırı zengin karışım, yakıtın yanma odasında yeterince yakılmadan çiğ olarak atılmasına ve egzozdan siyah duman çıkmasına sebep olacaktır.

   

  Hararet Göstergesinin Aşırı Yükselmesi

  Isı sensörü ile ilgili bir başka arıza belirtisi hareretin yükselmesidir. Isı sensörü sürekli olarak sıcak okuyan bir sinyal gönderebilir. Bu sinyal PCM'yi yanıltarak motorun teklemesine ve hararetin yükselmesi gibi yanlış uyarılara neden olabilir.

   

  Motor Arıza Uyarı Lambası

  Sürekli yanan motor ikaz lambası, arızalı bir ısı sensörünün bir başka belirtisidir. Bazı araçlar ısı sensöründe bir sorun tespit ederse motor arıza lambasını yakar. Sorun giderilinceye kadar bu ışık yanmaya devam eder.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Highpower Yakıt Tasarruf CihazıHighpower Yakıt Tasarruf Cihazı

  Highpower Yakıt Tasarruf Cihazı, motordaki kurumlaşmayı azaltır ve motorun ömrünü uzatır....»

  Devamı »

  Fema LPG SistemleriFema LPG Sistemleri

  Fema LPG Sistemleri Dinamik Endüstri Makine Mühendislik Ltd.Şti'nin ürünüdür....»

  Devamı »

  GPX Energy Plus Yakıt Tasarruf CihazıGPX Energy Plus Yakıt Tasarruf Cihazı

  Hem Evinizde, Hem de Aracınızda Yüksek Yakıt Maliyetine Son!...»

  Devamı »

  Feroni LPG/CNG Otogaz SistemleriFeroni LPG/CNG Otogaz Sistemleri

  Feroni Sıralı Otogaz Sistemleri LPG sektöründe toptancı olarak faaliyetine başladı....»

  Devamı »

  Tartarini LPG SistemleriTartarini LPG Sistemleri

  Tartarini Auto Gas Equıpments ana ofisi; Castel Maggiore de 15.000 metrekarelik ve teknoloji bakımından çok modern olan ...»

  Devamı »