• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Diferansiyel Nedir? Diferansiyel Arıza Belirtileri

  Diferansiyel Nedir? Diferansiyel Arıza Belirtileri

  Tarih: 29-05-2020

  Diferansiyel nedir ve ne işe yarar? Diferansiyel arıza belirtileri nelerdir? Diferansiyel çeşitleri ve parçaları nelerdir?....

  Diferansiyel Nedir?

  Ön ve / veya arka aks düzeneğinin bir parçası olarak, diferansiyel aracınızın dönüşlerinde önemli bir rol oynar. Dönüş sırasında araç tekerlekleri farklı bir mesafe kateder ve farklı hızlarda döner. Dönüş açısına göre iç tekerlekler dış tekerleklere oranla daha az mesafe kateder. Otomobil virajı alırken dairesel bir yay çizer. Dış tekerlekler daha geniş bir yay çizeceğinden daha hızlı dönmek zorundadır. Diferansiyel bu noktada devreye girerek tekerleklerin farklı hızlarda dönmesini sağlar ve bu sayede stabilite sağlanır. Eğer diferansiyel olmasaydı tüm tekerlekler aynı hızda dönecek, aracın dönüşü zorlaşacak hatta şasi ya da aks kırılacaktı. Diferansiyel bu durumu kontrol eden ve tekerleklere duruma göre güç ileten mekanik dişli sistemidir.

  Diferansiyel Şema

  Diferansiyel Çeşitleri

  Açık Diferansiyel

  Açık diferansiyel, otomobillerde yaygın olarak kullanılan en eski diferansiyel çeşididir. Motor torku her iki tekere eşit olarak iletilir. Yani her iki tekerinde çekiş gücü aynıdır. Virajlarda tekerleklerin farklı dönüş hızlarına izin verir. Tasarımındaki tek kusur, tekerleklerden biri kaymaya ve patinaj yapmaya başladığında tüm gücü en az çekiş sağlayan tekerleğe iletmesidir. Örneğin araç çamura saplandığında, motor gücü kuru zeminde kalan tekerleğe değil boşa çıkan tekerleğe aktarılır. Tüm motor gücü en az çekiş gücü sağlayan tekerleğe gönderilir.

   

  Kilitli Diferansiyel

  Bu tip diferansiyelde motor gücü her tekerleğe eşit olarak iletilir ve tekerleklerin dönüş hızları birbirine eşitlenir. Zorlu arazi koşullarında, araç çamura, kuma veya kara saplandığında patinaj yapmasını engelleyerek çekişin tekrar kazanılmasını sağlar. Genellikle pikaplarda ve bazı arazi araçlarında kullanılır.

   

  Sınırlı-Kaymalı Diferansiyel

  Sınırlı-kaymalı diferansiyel de açık diferansiyele benzer ancak entegre bir kavrama sistemi kullanır. Tekerleklerden biri çekiş gücünü kaybettiğinde, kavrama sistemi sağ ve sol aks millerini birbirine kilitler. Bu sayede her iki tekerleğinde devir hızları eşitlenir. Tekerleklerden biri patinaj yapacak olsa bile diğer tekerlek gücünü kaybetmez ve aracın hareket etmesi sağlanır. Drag yarışçıları ve ağır yük çeken yüksek performanslı araçlarda tercih edilir.

   

  Tork-Vektörleme Diferansiyel

  Tork-Vektörleme Diferansiyel teknolojinin en yenisi ve en üstünüdür. Tork vektörü, direksiyon sisteminden, gaz kelebeği konumundan, yol yüzeyinden ve daha fazlasından veri elde etmek için karmaşık bir sensör teknolojisi kullanır. Elde ettiği verilere göre her tekerleğin dönüş hızını ve kuvvetini ayarlar. Bu sayede özellikle virajlarda maksimum performans sağlar ve aracın çekiş gücünü önemli ölçüde artırır.

  Diferansiyel nasıl çalışır?

  Diferansiyel Arıza Belirtileri

  Modern araçlar mekanik parçaların yağlanması için çeşitli sıvılar kullanır. Bileşenlerin çoğu metalden yapıldığı için sürtünme nedeniyle aşırı ısınma meydana gelir. Aşırı ısınmayı ve parçaların aşınmasını önlemek için periyodik olarak yağlanmaları gerekir. Düzenli yağ kontrolleri yapılmazsa, mekanik parçalar yağsız kalırsa veya yağ kirlenerek özelliğini kaybederse bileşenler ciddi şekilde hasar görebilir.

  Arızalı bir diferansiyelin en belirgin semptomlarından birisi uğultudur. Dişliler dönmeye başladığında şanzıman veya diferansiyelden uğultu sesi gelmeye başlar. Aracın hızı artıkça sesin şiddeti de artar. Bu durum genellikle dişlilerin yağsız kalmasından kaynaklanır. Ya da yağ kirlenerek yağlama özelliğini kaybetmiştir. Ciddi bir hasara yol açmamak için diferansiyel ve şanzıman en kısa sürede kontrol edilmelidir.

  Bir başka önemli semptom ise sürüş sırasında ortaya çıkan titreşimlerdir. Aracın hızına göre titreşimler de artar veya azalır.

  Diferansiyelin yağı bozulduğunda kalınlaşır ve dişlilerin zorlanmasından dolayı ortaya yanık yağ kokusu çıkmaya başlar. Bu durum iç dişlilerin veya diğer bileşenlerin fazla zorlanmadan dolayı hasar görmesine neden olabilir. Güçlü bir yanık kokusu alıyorsanız aracınızı bir an önce tamirciye gösterin.

   

  Diferansiyel Hangi Parçalardan Oluşur?

  Diferansiyel Yapısı


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarYusuf Bey :
   Bulunduğu İl: Adana                                      Tarih: 26-04-2022

   "Çok güzel yorumlar saygılar sunuyorum."

  • AvatarFuat Taşçı :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 05-03-2022

   "Allah razı olsun bilgiler için"

  • AvatarMehmet :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 27-09-2021

   "Bizleri aydınlattığınız için; Allah sizden razı olsun."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Fuel Shark Yakıt Tasarruf CihazıFuel Shark Yakıt Tasarruf Cihazı

  Gün geçtikçe benzin fiyatları artıyor. Dünya'nın en pahalı benzini Türkiye'de satılırken bir nebze olsun tasar...»


  EFS Yakıt Tasarruf SistemleriEFS Yakıt Tasarruf Sistemleri

  EFS Güç Enjektörü ve Kirlilik Önleyici, gaz, benzin veya dizel araçlarda %10-%30 arası tasarruf sağlar. EFS, m...»


  Tartarini LPG SistemleriTartarini LPG Sistemleri

  Tartarini Auto Gas Equıpments ana ofisi; Castel Maggiore de 15.000 metrekarelik ve teknoloji bakımından çok mo...»


  Vikars LPG SistemleriVikars LPG Sistemleri

  Vikars LPG Sistemleri 17 Haziran 1999 tarihinde Bursa'da kurulmuştur. Uzun yıllar LPG sektöründe karbüratörlü ...»


  A Enerji Yakıt Tasarruf SistemiA Enerji Yakıt Tasarruf Sistemi

  A-Enerji Yakıt Tasarruf Cihazı, evde ve işyerlerinde doğalgaz, elektrik için, araçlarımızda da tüm yakıt türle...»