• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Rodaj Nedir? Rodaj (Motor Açma) Nasıl Yapılır?

  Rodaj Nedir? Rodaj (Motor Açma) Nasıl Yapılır?

  Tarih: 13-08-2020

  Rodaj nedir? Rodaj nasıl yapılır? Motor açma nedir ve nasıl yapılır? Rodaj süresi nedir?....

  "Rodaj" kelimesi dilimize Fransızca "Rodage" kelimesinden geçmiş olup türkçesi "Alıştırma" anlamına gelir. Otomotiv sektöründe yeni bir motorun parçalarının birbiri ile uyum içinde çalışabilmesi için yapılan alıştırma sürecidir. Halk arasında genellikle "motor açma" olarak kullanılır.

  Yeni otomobilinizin motoruna davranış şekliniz, uzun vadeli performansını, verimliliğini ve ömrünü doğrudan etkileyecektir. Motorun düzgün şekilde alıştırılmaması, sürüş esnasında ciddi olumsuz etkilere neden olabilir.

  Rodaj, otomobil endüstrisinde ciddi tartışma konusu olmuştur. Yeni otomobile rodaj yapılmalı mı? yoksa yapılmamalı mı? Teknolojideki gelişmelerle birlikte giderek daha fazla insan bunun artık gerekli olmadığını iddia ediyor olsa da BMW gibi üreticiler motora rodaj yapılmasını kesinlikle öneriyor.

  Örneğin M4, kullanıcı kitapçığında ilk 2000 km için motor devrini 5500 RPM' ve saatte 170 km/s hız ile sınırlamıştır. Ayrıca dip gaz yapmayı ve turbo kullanımını kısıtlamıştır. Öneriler 2000 km'den sonra da devam etmektedir. 2000-5000 km arası motor devrinin kademeli olarak yükseltilmesi gerektiğini fakat 220 km/s hızı geçmemek gerektiğini ve sabit hızlardan kaçınılması gerektiğini yazıyor.

  Rodaj (motor açmak) tartışmalı bir konu olsa da, birçok otomotiv üreticisinin bu konudaki görüşlerinin arkasındayız. Sonuçta, motorunuzu yapan bir şirketten daha iyi kim bilebilir? Çoğu otomotiv üreticisinin rodaj yapılmasını istemesinin geçerli ve iyi nedenleri vardır. Fabrikada temel seviyede motor çalıştırılmıştır, ancak bu yine de yeterli kabul edilmez. Yeni bir motorun, hareketli parçalarının normal çalışma koşullarına ulaşmadan önce bir rodaj sürecine ihtiyacı vardır. Bu koşullar motorun rodaj süresine göre belirlenir. Rodaj, piston segmanlarının yerleştirilmesini, yatakların ve silindirlerin eşit şekilde aşınmasını sağlar. Şanzıman, debriyaj, lastikler ve frenlerde bu süreçten yararlanır. Rodaj, sadece sıfır araçlar için değil, rektefiye yapılmış motorlar için de gerekliliktir.

   

  Rodaj (Motor Açma) Nasıl Yapılır?

  Bu basit adımları uygulayarak motorunuzun maksimum performans ve dayanıklılığa ulaşmasına yardımcı olursunuz. Tüm bunlar, motor gücünü, yakıt ekonomisini ve motor ömrünü en üst düzeye çıkaracaktır. Birçok yeni araba, kötü bir rodaj sürecinden kaynaklanacak hasarlardan en az etkilenecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak bu araçlar dahi iyi bir rodaj sürecinin avantajlarından yararlanır.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Feroni LPG/CNG Otogaz SistemleriFeroni LPG/CNG Otogaz Sistemleri

  Feroni Sıralı Otogaz Sistemleri LPG sektöründe toptancı olarak faaliyetine başladı. Kuruluşundan çok kısa bir ...»

  Zavoli LPG/CNG SistemleriZavoli LPG/CNG Sistemleri

  Zavoli, İtalya Cesena’da kurulmuş, Lpg ve Cng dönüşüm sistemleri üretim ve satışında dünya lideri firmadır. Yı...»

  AG Otogaz SistemleriAG Otogaz Sistemleri

  Auto-Gaz Centrum tarafından yaklaşık 90'lı yıllarda kurulan şirket 70'li yıllardan beri İtalyan markaları ile ...»

  Stefanelli LPG SistemleriStefanelli LPG Sistemleri

  Stefanelli LPG/CNG Dönüşüm Sistemleri 1977 yılından beri üretim yapan bir italyan markasıdır. Uluslararası piy...»

  AC Stag Otogaz SistemleriAC Stag Otogaz Sistemleri

  AC Stag LPG/CNG Sistemleri'nin menşei Polonya'dır. AC SA şirketi tarafından üretimi yapılan Stag, LPG/CNG konu...»