• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • 2. El HR-V Alınır mı? Honda HR-V Kronik Sorunları ve Arızaları

  2. El HR-V Alınır mı? Honda HR-V Kronik Sorunları ve Arızaları

  Tarih: 19-03-2021

  2. el Honda HR-V alınır mı? Honda HR-V kronik arızaları nelerdir? Honda HR-V modellerde en sık yaşanan sorunlara genel bir bakış.....

  Honda HR-V, önden veya dört tekerlekten çekişli, önden motorlu, 4 yolcu kapasiteli, crossover bir SUV'dir. Honda tarafından üretilen bu model 1998 yılından beri piyasada. İlk nesil Honda HR-V, 3 veya 5 kapılı seçeneklerle 1999-2006 yılları arasında tüm dünyada pazarlandı. İkinci nesil ise 2014 yılında ortaya çıktı ve üretimi 2020 yılına kadar sürdü. 2021 yılında 3. nesil Honda HR-V'ler üretilmeye başlandı ve 2021 yılı sonunda satışa sunulacağı açıklandı.

  Honda HR-V, popüler ve sevilen bir SUV olmasına rağmen kullanıcıların başına bela olan bazı sorunları mevcuttur. Bu yazımızda yıllara göre ortaya çıkan en yaygın sorunları ele alacağız.

   

  En Yaygın Honda HR-V Sorunları

  Honda HR-V'ler otomobil pazarında nispeten yeni olsada, birçok kullanıcı araçlarında bazı yinelenen sorunlar olduğunu rapor etmiştir.

   

  Honda HR-V Geri Çağırmalar

  Honda HR-V piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra çok sayıda geri çağırma bildirimi aldı. 2018 ve 2020 yıllarının her ikisi de birer kez, 2015 ve 2016 modellerin her ikisi de ikişer kez geri çağırıldı. 2017 model üç kez, 2019 modeli ise piyasaya sürüldüğünden bu yana şimdiden dört kez geri çağırıldı.

  Sürücüler onarım için herhangi bir ücret ödemese de, sık sık geri çağırma aracın prestiji bakımından iyiye işaret değil. Ayrıca sürücüler bu süreçte hem araçsız kalıyor, hem de zamanını boşa harcamış oluyor.

   

  Honda HR-V Elektrik Sorunları

  Honda HR-V sahipleri araçlarındaki elektrik sistemiyle ilgili bir dizi sorun yaşadığını rapor etti. En yaygın şikayet, soya bazlı kablo demetinin, kabloları kemiren fareleri kendine çekmesidir.

  Not: Kablo üretiminde epoksi soya yağının kullanılmasının nedeni plastik maddeye şekil verip bazı özellikler kazandırabilmektir. Bu özelliklerin en önemlisi dayanıklılığını ve direnç gücünü arttırmaktır. Böylece uzun yıllar ister içeride ister dışarıda kullanılsın kablonun uzun yıllar kullanılabilmesini sağlar.

  Kablo demetinin açacağı sorunları düzeltmek 1000$ veya çok daha üzerinde bir masrafa neden olabilir. Ayrıca yaşanacak sorunların tekrar etme riski vardır.

  Sürücüler ayrıca, elektronik fren sistemi, aracı çalıştırma ve daha fazlasıyla ilgili sorunlar olduğunu da bildirdi. Birçok sürücü, yeni akülerin hiçbir neden olmaksızın erkenden bittiğini rapor etti.

   

  Honda HR-V Motor Sorunları

  Gönderilen yüzlerce rapor, Honda HR-V motor sorunlarının yaygın olduğunu gösteriyor. Sürücüler, araçlarının sürüş sırasında durduğundan veya yavaşladığından, sert titreşimler oluştuğundan, aracın fazla yağ yaktığından ve motorun tereddüt ettiğinden şikayet ediyor.

   

  Yüksek Şikayet Alan Honda HR-V Modelleri

  Bazı Honda HR-V modelleri, sorun çıkarmaya diğerlerinden daha yatkındır. Bazı şikayetler farklı model yıllarında tekrar etsede bazı yıllarda çok daha fazla görülüyor. Özellikle 2016-2018 yılları arasında, her model birden fazla sorun raporuna sahiptir. Pahalı onarım maliyetleriyle uğraşmak istemiyorsanız aşağıdaki HR-V modellerinin sorunlarını dikkate alın.

   

  Honda HR-V 2016 Model Sorunları

  Koltuklar her aracın son derece önemli bir parçasıdır. Rahat ve ergonomik olması gerekir. Sürüş sırasında 2016 model HR-V'de oturmak son derece rahatsız edici olabilir. Sürücüler, koltukların tasarım şekli nedeniyle migren, kalça ağrısı ve bel ağrısı gibi sağlık sorunları yaşadıklarından şikayetçi. Ne yazık ki, bu sorun hakkında kimsenin yapabileceği bir şey yok gibi görünüyor. Bir Honda HR-V almayı düşünüyorsanız, mutlaka bir koltuk testi yapın ve ona göre karar verin.

  Birçok 2016 Honda HR-V sahibi, araçlarını satın aldıktan kısa bir süre sonra boyasının soyulmaya başladığından şikayetçi. Bazı kullanıcılar kalitesiz boya nedeniyle, araç boyasının kabardığını ve paslandığını rapor etti. Boya sorunları, sürücülerin karşılaşabileceği en yaygın sorunlar arasındadır. Ancak yeni araç sahipleri, boya sorunları ile uğraşmayı bu kadar erken beklemez. Özellikle HRV'nin tavan kısmında, boyanın parçalar halinde döküldüğünden şikayet ediliyor.

  Bir başka şikayet konusu elektrik sistemi ile ilgili. Uyarı ışıklarının beklenmedik bir şekilde yandığı, ön göğüs göstergesinin ve kapıların arızalandığına dair raporlar var. Aracın ara sıra çalışmadığına, anahtar simgesinin yanık kaldığına ve anahtarsız kontak düğmesinin aracı çalıştırmadığına dair başka raporlar da mevcut.

   

  Honda HR-V 2017 Model Sorunları

  2017 HR-V kullanıcıları, vites değiştirme düğmesi ile ilgili sorunlardan şikayetçi. Düğme yerinden fırlayacak ve aracı yarı yolda bırakacak diye endişe ediliyor. 2017 model HRV'ye sahip birçok sürücü, araç 30 bin km.'ye varmadan vites düğmesinin fırladığını rapor etti.

  Bu pahalı bir onarım değildir. Eğer erken kırılırsa garanti kapsamında değiştirilir. Ancak yolculuk esnasında böyle bir sorunla karşılaşmak insanı yarı yolda bırakabilir. Ciddi sürüş tehlikelerine ve kazalara yol açabilir.

  2017 model HR-V için bir diğer önemli şikayet servis frenleridir. Pek çok sürücü, otomatik fren sisteminin uygun olmayan zamanlarda devreye girdiğini ve neredeyse bir kazaya neden olacağını rapor etti. Aracın önünde hiçbir şey olmadığı halde ABS'nin aniden devreye girdiğini belirtiyorlar.

  Bu durum sürüş esnasında önemli bir güvenlik tehlikesidir. Arkanızdaki sürücü, aniden fren yapmanızı beklemiyorsa size arkadan çarpabilir. Çarpmanın şiddetine bağlı olarak aracınızda ciddi masraflara yol açabilir. Can güvenliğini saymıyorum bile...

  En yaygın sorunlardan birisi de cam lastiklerinin gevşek olması ve yerinden çıkması yönünde. Cam lastiklerinin hepsini değiştirmeye kalksanız  parça ve işçilik bedeli olarak yaklaşık 100-200$ gözden çıkarmanız gerekir.

  Ayrıca rahatsız koltuk yapısı bu model için de geçerlidir. Çok önemli olmasa da kırılan bardak tutacağı da şikayetler arasında.

   

  Honda HR-V 2018 Model Sorunları

  2017 modelde olduğu gibi 2018 model HRV hakkında da otomatik fren sisteminin aniden durmasıyla ilgili şikayetler var. Birçok kullanıcı, neredeyse kazaya sebep olan bu sorunu rapor etti.

  Honda, şu an itibariyle bu sorun hakkında bir çözüm geliştirmiş görünmüyor. 2017 ve 2018 HR-V kullanıcıları, bu sorun ile ilgili her zaman temkinli olmak durumunda.

  2018 model HR-V sürücüleri, aracın Hız Kontrol fonksiyonu ile ilgili sorunlardan şikayetçi. Araçlarının sürüş esnasında aniden hızlandığını bildirdiler. Sorunun kaynağını teşhis etmek için tamircileri gezmek durumunda kalabilirsiniz. Ancak frenleme sorunu gibi bunun da bir çözümü yoktur.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Perfobest Yakıt Tasarruf CihazıPerfobest Yakıt Tasarruf Cihazı

  Perfobest bir yakıt tasarruf ve emisyon kirlilik kontrol cihazıdır. Perfobest, yanmayı artırır aracın yaşına, ...»

  Ramses LPG SistemleriRamses LPG Sistemleri

  Ramses LPG Sistemleri Şimşek Otogaz'ın imalatıdır. Tüm ekipmanları Avrupa ECR 67-01 standardına sahiptir. Tüm ...»

  Lovato LPG/CNG SistemleriLovato LPG/CNG Sistemleri

  Lovato LPG /CNG Sistemleri 1958 yılında İtalya'nın Vicenza kentinde kurulmuştur. Firma kuruluşundan itibaren y...»

  Dymco LPG SistemleriDymco LPG Sistemleri

  DYMCO LPG Sistemleri Kore malıdır. 1989 Yılından beri LPG sektöründe bulunmakta ve sürekli AR-GE çalışmaları n...»

  Tecfabric Hidrojen Yakıt Tasarruf CihazıTecfabric Hidrojen Yakıt Tasarruf Cihazı

  Tecfabric HHO teknolojimizi kullanarak yakıt tüketimini azaltın! Bugün harcadığınız yakıtın % 30'una kadar tas...»


  235