• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • 2. El Sportage Alınır mı? Kia Sportage Kronik Sorunları ve Arızaları

  2. El Sportage Alınır mı? Kia Sportage Kronik Sorunları ve Arızaları

  Tarih: 20-03-2021

  2. el Kia Sportage alınır mı? Kia Sportage kronik arızaları nelerdir? Kia Sportage modellerde en sık yaşanan arıza ve sorunlara genel bir bakış.....

  Kia Sportage, aileler için ideal ve eğlenceli bir SUV seçeneğidir. Kia'nın güvenilir bir itibarı vardır. Hiç tereddüt etmeden, gönül rahatlığıyla satın alınır. Bununla birlikte, tüm insan yapımı nesneler gibi araçların da bazı kusurları olabilir. Hatta bazı araçların diğerlerinden çok daha fazla kusuru olabilir. Ana sahibi Hyundai olan Kia'nın Sportage modelinin de birkaç kusuru var gibi görünüyor.

  Araba satın alırken detaylı araştırma yapmak önemlidir. Bazı araçlar, hayati önem taşıyan sorunlar nedeniyle üretici firmalar tarafından geri çağırılır. En önemli geri çağırma, birçok otomobil üreticisinin kullandığı ve milyonlarca aracı etkileyen Takata hava yastığı sorunudur. Eleştirmenlerden yüksek puanlar alan arabalar bile birçok sorunla karşılaşabilir.

  Bazı Kia Sportage sahiplerinin yıllar içinde karşılaştıkları sorunları öğrenmek için derinlemesine bir inceleme yaptık. Aynı şikayetlerden muzdarip birçok kullanıcı, internet sitelerinde sorun ve deneyimlerini anlatıyor. Kia Sportage satın almadan önce sizin de bu sorunları bilmeniz ve öğrenmeniz gerekir.

   

  Kia Sportage Geri Çağırmalar

  2021 yılında Kia, yaklaşık 380 bin aracı Hidrolik Elektronik Kontrol Ünitesindeki (HECU) kısa devre sorunu nedeniyle geri çağırdı. Üretimden kaynaklanan bu hata nedeniyle araçlar yangın riski teşkil ediyordu. Bu geri çağırma 2017-2021 model Kia Sportage ve 2017-2019 model Kia Cadenza modelleri kapsıyordu.

  2019 yılında, 2011 ve 2012 model Sportage'lerin motorundaki gürültü sorunu nedeni ile bir geri çağırma bildirimi yayınlandı. Kia, sorunun nedeninin sızıntı yapan yağ karteri olduğunu belirtti. Yeterli yağ olmazsa motor sesleri yükselir ve hareketli parçalar hızlı bir şekilde hasar görür.

  2018 yılında 2011-2018 model Kia Sportage'ler için bir geri çağırma bildirimi yayınlandı. Geri çağırma nedeni hatalı bir yakıt borusundan kaynaklanıyordu. Yakıt pompası çıkışına bağlanan yüksek basınçlı yakıt borusu, yanlış hizalamadan dolayı yakıt sızıntısına neden olabiliyordu. Bu da araçta yangın riski teşkil ediyordu.

  2017 yılında ise arka amortisörlerin arızalanması sebebiyle, 61.662 adet 2016 model Sportage geri çağırıldı. Ancak bu geri çağırma Çin ve Güney Kore'yi kapsıyordu.

  Yine 2017 yılında yatak aşınması ve motorun kilitlenme riski nedeniyle 2011-2013 model Sportage'ler için geri çağırım bildirimi yayınlandı. 2011-2014 Optima ve 2012-2014 Sorento araçlarda bu geri çağrıya dahil edildi. Bu sorundan etkilenen motorlar ücretsiz olarak yenilendi.

  2013 yılında hatalı fren lambası anahtarı nedeniyle 2007-2011 model Sportage'ler ile birlikte diğer Kia modelleri de dahil olmak üzere toplam 980.377 araç geri çağırıldı. Fren pedalına basınca stop lambası yanmıyor ve frene basınca hız sabitleyici devreden çıkmıyordu. Bu durum kaza riskini artıran çok büyük bir güvenlik sorunuydu.

  Hatalı motor sorunları ve birden fazla geri çağırma nedeniyle Kia'ya toplu dava açıldı. Bu dava Sonata ve Santa Fe dahil olmak üzere hem Kia hem de Hyundai araçlarını içeriyordu. Dava sonucu otomobil üreticisinin 758 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi.

   

  En Yaygın Şikayet Motorun Sürüş Esnasında Stop Etmesi

  Kia Sportage ile ilgili en yaygın sorun, sürüş halinde veya rölantide motorun stop etmesidir. Bu sorun 1998'den 2000'e kadar değişen tüm Sportage modellerinde yaygın görünsede bazı üst modellerde de (2011-2013) aynı sorun yaşanıyor. Sorun, genellikle hatalı bir EGI kontrol rölesinden veya arızalı bir yakıt pompasından kaynaklanır. Bu sorunu çözmenin en iyi yöntemi, genellikle her ikisini de değiştirmektir.

  2012 model Kia Sportage için genel olarak en kötü yıl olarak gösteriliyor. Bu arabanın ölümcül kusuru, araç hareket halinde iken stop eden motoru... Birçok sürücü tarafından otoyolda seyir halindeyken aracın çalışmayı durdurduğu, hatta bazı durumlarda alev aldığı rapor edildi.

  2012 modellerde motor gürültüsü de yaygın bir sorun olarak görünüyor. Kullanıcılar, zamanla yükselen bir vuruntu sesi duyduklarından şikayetçi. Bu sorunların her ikisini de çözmek son derece pahalıdır. Tek çözüm yolu ortalama 4000$-5500$ tutan yeni bir motordur.

   

  Klima Çalışırken Gürültü ve Titreme

  Bazı Sportage kullanıcıları, klimanın açıkken aşırı gürültü ve titreşim yaptığından şikayetçi. Sorun, genellikle kompresör kasnak setinin değiştirilmesi ile giderilir. Bu sorun en erken 25.000 km. de ortaya çıkmış. 400.000 km.'ye kadar hiç sorun yaşamayan kullanıcılar da var.

   

  Motor Kontrol Lambası

  Rastgele yanıp sönen motor kontrol lambası, Sportage kullanıcılarının karşılaştığı bir başka yaygın sorundur. Bu sorunun en yaygın nedeni giriş portlarında meydana gelen bir kaçaktır. 1995 ve 2000 yılları arasındaki birçok Sportage'in ortak sorunu TPS sensöründen (Gaz Kelebeği Konum Sensörü) kaynaklanır. Aracınızı servise veya uzman bir teknisyene kontrol ettiriniz.

   

  Sızdıran Yakıt Deposu Sorunları

  Yakıt kaçakları da Kia Sportage için alışılmadık bir durum değildir. Yakıt deposunun, yangına neden olabilecek şekilde yakıt sızdırdığı şikayetler arasındadır.

  Özellikle 1996 ve 2002 yılları arasındaki modellerde görünen bu sorunun en büyük sebebi yol tuzlarıdır. Kışların sert yaşandığı bölgelerde, yol tuzu çalışmaları çok olur. Bu da yakıt depolarında korozyona ve sızıntılara yol açmaktadır. Bu modellerden birine biniyorsanız ve aracınızın benzin sızdırdığından şüpheleniyorsanız, hemen servisinizi ziyaret edin. Birçok araç sahibi bu arızanın onarımı için ortalama 80$-120$ harcadı.

   

  ESC Işığının Yanması

  Elektronik Denge Kontrolü (ESC) ışığının yanması, 2006-2011 model Kia Sportage'lerde bulunan yaygın bir sorundur. ESC'nin, biri devre dışı kaldığında kalan üç lastiği stabilize etmesi beklenir, ancak ışığın sürekli yanmaması gerekir. Genellikle, sorunu gidermek için kablo tesisatının yenilenmesi gerekir.

   

  Yazılım Sorunları

  Bazı sürücüler araç hoparlöründen ses gelmeme probleminden şikayetçi. Navigasyon, radyo, telefon bağlantısı veya cd çalardan ses gelmediğini rapor ettiler. Bu arızanın nedeni herhangi bir parça değil genellikle yazılımsal sorunlardan kaynaklanmaktadır. Sıfırlama sonrası bu sorun ortadan kalkmaktadır. 15 dakika kadar akü bağlantısını keserek bu sorunu çözebilmek mümkün.

   

  2013 modellerden sonra Kia Sportage ile ilgili şikayetler önemli ölçüde azaldı. 2017'de SUV tamamen yeniden tasarlandı. Daha geniş koltuklar ve daha yumuşak yol tutuşu sayesinde genel sürüş konforu artırıldı. Yeni Kia Sportage ayrıca daha estetik ve daha iyi çarpışma testi puanlarına sahiptir.

  Kia Sportage almayı düşünüyorsanız 2011-2013 yıllarından uzak durun. 2018-2020 modelleri en düşük şikayet oranına sahiptir. Yeni modeller daha pahalı olabilir fakat en azından motorun alev alması konusunda endişe etmenize gerek kalmayacak.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Aldesa Otogaz SistemleriAldesa Otogaz Sistemleri

  Aldesa Otogaz Sistemleri, 40 yılı aşkın süredir imalat sektöründe bulunan sanayici bir ailenin şirketler grubu...»

  AG Otogaz SistemleriAG Otogaz Sistemleri

  Auto-Gaz Centrum tarafından yaklaşık 90'lı yıllarda kurulan şirket 70'li yıllardan beri İtalyan markaları ile ...»

  Turbomag Yakıt Tasarruf CihazıTurbomag Yakıt Tasarruf Cihazı

  Turbomag Yakıt Tasarruf Cihazı ile aracınızda %10-%22 arası yakıt tasarrufu sağlayın! TURBOMAG` in içerisinde ...»

  Maximum Power Performans KitiMaximum Power Performans Kiti

  Maximum Power - Tam Güç tek noktadan enjeksiyonlu ve karbüratörlü araçlarınız için geliştirilmiştir. Basit ama...»

  Dailymag Yakıt Tasarruf SistemiDailymag Yakıt Tasarruf Sistemi

  Hem aracınızda hem de evinizde yüksek yakıt maliyetlerine son! Dailymag firması tarafından geliştirilen Nano-m...»