• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • 2. El Passat Alınır mı? Volkswagen Passat Kronik Sorunları ve Arızaları

  2. El Passat Alınır mı? Volkswagen Passat Kronik Sorunları ve Arızaları

  Tarih: 21-03-2021

  2. el VW Passat alınır mı? Volkswagen Passat kronik arızaları nelerdir? Volkswagen Passat modellerde en sık yaşanan arıza ve sorunlara genel bir bakış.....

  Volkswagen Passat, geniş ailelerin tercih ettiği, performans, güvenlik ve yol tutuş özellikleri ile öne çıkan D segmenti bir sedan. Passat, Almanca'da "Alize Rüzgarları" anlamına gelmektedir. Geniş yolcu kabini ve bagajı ile sessiz ve sakin bir kullanım sunuyor. Donanım olarak Honda Accord ile güvenlik olarak ise Toyota Camry ile rekabet eder. Ancak satın almadan önce en yaygın sorunlar hakkında bilgi edinmeniz önerilir.

  Passat ile ilgili en fazla şikayet motor sisteminde yaşanmaktadır. 2003 model Passat en fazla şikayet alan yıl olsa da, 2002 model yılı daha pahalı onarım maliyetlerine ve daha düşük kilometrede sorun çıkarma potansiyeline sahiptir. Üçüncü sırada ise 2006 model Passat'lar yer alır. Passat satın almayı düşünenlerin özellikle bu üç model yılından kaçınmaları gerekir. En çok şikayet konusu ise tortulaşan yağın, motor arızalarına sebebiyet vermesi ile ilgilidir.

  İkinci el bir Passat almayı düşünüyorsanız, sırasıyla 2002, 2003, 2006 ve 2013 model yıllarından uzak durmanız gerekir.

   

  VW Passat İle İlgili En Yaygın Şikayetler

   

  VW Passat Motor Yağ Sızıntısı Sorunları

  Yüzlerce kullanıcının şikayetine göre, 1998'den 2010 yılına kadar 13 model yılında, arızalı valf kapak contaları ve eksantrik mili zincir gergisi contası nedeniyle motorda yağ sızıntıları oluşmuştur. Sorun ortalama 150.000 km.'de ortaya çıkıyor. Ancak 20.000 km.'de bu sorunla karşılaşan sürücüler de var.

  Yağ sızıntılarından etkilenen motorlar: 1.8 litre dört silindirli turbo, 1.9 litre dört silindirli dizel turbo, 2.0 litre dört silindirli, 2.0 litre dört silindirli turbo, 2.8 litre V6 ve 3.6 litre V6.

  Bazı kullanıcılar, yanık yağ kokusu aldıklarını, park halindeyken aracın zemininde yağ gördüklerini veya ayda birkaç kez yağ eklemek zorunda kaldıklarını bildirdi.

  Yağ sızıntılarını engellemek için kapak contalarının tamamen yenilenmesi gerekir. Tahmini masraf 250$-300$ civarındadır.

   

  Passat ABS Işığı Sorunları

  1993, 1998 ile 2010 arası ve 2012 yıllarını kapsayan yüzlerce Passat kullanıcısı, ABS arıza ışığının yandığından ve fren lambalarının da yanıp söndüğünden şikayet etti. Genellikle sorunun çözümü ABS kontrol modülünün değiştirilmesi ile düzeliyor.

  Ayrıca yağ lambası, hidrolik direksiyon lambası, çekiş kontrol lambası ve motor arıza lambası da bazı kullanıcıların şikayetleri arasında bulunuyor.

   

  Passat Motor Tekleme Sorunları

  Arızalı ateşleme bobini, ateşleme kablosu veya bujilerin neden olduğu yanlış ateşlemeler, en fazla şikayet konuları arasındadır. 1998 ile 2000 yıl arası, 2002 ile 2010 arası ve 2013 model yılına ait Passat'ların tamamında bu soruna rastlanıyor. Sorun ortalama 150.000 km. dolaylarında ortaya çıkıyor fakat 20.000 km.'de de bu sorunu yaşayan kullanıcılar var.

  Bu sorun nedeniyle motorun yağ atması, titremesi ve teklemesi gibi semptomlar görüldü. Bazı araç sürücüleri, sürüş halinde ani bir güç kaybı yaşadıklarını bildiriyor. Ateşleme zamanlamasının yanlış olması, motor arıza lambasının yanmasına neden olabiliyor.

  Sorunu düzeltmek için ateşleme bobinlerinin, bujilerin ve ateşleme kablolarının değiştirilmesi gerekir.

  Ateşleme bobini arızalanırsa, PCM, hangi silindirin yanlış ateşlediğine bağlı olarak P0300, P0302 ve P0304 hata kodlarından birini üretir.

   

  Gösterge Panelindeki Dijital Ekranın Çalışmaması

  Bir başka en yaygın sorun, gösterge panelindeki dijital ekranın kararmasıdır. 1995'den 2010'a kadar yüzlerce Passat kullanıcısı, 14 model yılında meydana gelen bu sorundan şikayetçi. Dijital ekranın kararması en erken 23 bin km.'de gerçekleşti. Sorunun yaşandığı ortalama km. ise 200.000 olarak değerlendirildi.

  Kullanıcılar, dijital ekranın aralıklı olarak çalıştığından veya tamamen karardığından şikayetçi. Bazı durumlarda, ekran yüksek sıcaklıklardan veya nemden etkilenebilir. Sorunu çözmek için, tüm gösterge panelinin değiştirilmesi gerekebilir.

   

  Passat Direksiyon Zembereği Sorunları

  Direksiyondaki tüm fonksiyon düğmelerinin kabloları (radyo ses düğmeleri, hız sabitleyici, airbag, korna, vb.) direksiyon zembereğine bağlıdır. Zemberek, direksiyon ile kolon arasına montelidir. Direksiyon ile birlikte döner bir mekanizma olduğu için kablo karışıklığını, kısa devre ve kopmaları engeller.

  Eğer airbag ışığı yanıyorsa, korna çalışmıyorsa ve bununla birlikte direksiyon simidi üzerindeki düğmelerle ilgili sorun yaşıyorsanız büyük olasılıkla zemberek ile ilgili sorununuz var. VW sahiplerinin çok aşina olduğu bir durumdur.

  Direksiyon zembereği kolay kırılan ve bozulan bir parça değildir. Ancak içindeki kablolar zamanla yıpranan ve kırılgan bir yapıdadır. Diğer bir arıza nedeni, aşırı hevesli ve acemi ustaların direksiyonu söktükten sonra yerine yanlış bir şekilde takmasıdır.

  VW uzun süredir direksiyon zembereği ile ilgili problemler yaşıyor. Airbagin devre dışı kalması, kornanın çalışmaması, hız sabitleyici, radyo kontrolleri, vb. direksiyona monteli düğmelerin çalışmamasının hepsinin nedeni bundan kaynaklanmaktadır.

  2015 yılının Mart ayında Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), 2012 Passat ve CC modellerindeki direksiyon zembereği arızalarına yönelik bir soruşturma başlattı. Araç sahipleri, direksiyon kolonundan gelen garip seslerden, yanıt vermeyen direksiyon simidi düğmelerinden ve hava yastığı uyarı ışığının yandığından şikayet ediyorlardı. Güvenlik teşkilatının dikkatini çeken şey, sürücü tarafı hava yastığının arızalanması ihtimaliydi.

  Arızanın sebebi; direksiyon zembereğinin düzgün çalışmasını engelleyen, saç telleri kadar basit bir döküntünün, zembereğin içindeki telleri yerinden oynatmasından kaynaklanıyordu. Bu durum aşırı bir gerilime ve sonunda kablo şeridinin yırtılmasına neden oluyordu.

  2015 yılının Ağustos ayında VW bir geri çağırma yayınlamaya zorlandı. Ancak, otomobil üreticisi sorunu nasıl çözeceğini bilmediğini itiraf etti. Geri çağırmanın kapsamı, orijinal soruşturmadan çok daha genişti ve aşağıdaki araçları kapsıyordu:

  Araç sahipleri, VW'nin geri çağırmasından ve zembereklerin tamir edilmesinden sonra da hava yastıkları ve korna ile ilgili sorunlar yaşamaya devam etti.

  Geri çağırmanın ardından NHTSA'ya en az 154 zemberek ile ilgili şikayet geldi. NHTSA, 2017 yılının Kasım ayında, Volkswagen'in 416.000 araçta yaptığı onarımların geçerliliği hakkında bir soruşturma başlattı. Soruşturma sırasında Volkswagen, geri çağrılan araçlar hakkında yaklaşık 700 zemberek şikayeti aldıklarını bildirdi. Soruşturma, ertesi yıl 1,2 milyon araca ulaştı. Bu sorun, sonraki Volkswagen nesillerinde de ortaya çıktı.

   

  Passat 1.8L Turbo - Motor Yağının Çamurlaşması Sorunu

  Çamurlaşma veya tortulaşma motor yağının kalınlaşmasıdır. Yağın jel kıvamına gelmesi, nem, ısı ve diğer kirleticilerden kaynaklanır. Bu durum yağın akışkanlığını ve yağlama özelliğini azaltır.

  1997-2005 yılları arasında VW, 3.7 litrelik çok küçük bir yağ kapasitesine sahip 1.8 litrelik turboşarjlı bir motor üretti. Aşırı sıcak bir turbo motoru soğutmak için küçük bir yağ kaynağı üretirseniz sorun yaşamanız kaçınılmazdır. Yağ değişimini geciktiren ve kısa mesafeli sürüşler yapan bir çok kullanıcı bu sorunla karşı karşıya kaldı.

  VW bu sorunu çözmek için bu motorlara yağ soğutucu yerleştirdi. Ancak çoğu kullanıcı bir faydasını görmediklerini (sızıntı dışında) belirtiyor. Motor ısısını iyi idare eden bazı yağlar vardır fakat bunlar oldukça pahalıdır. Ve birçok sürücü bu yağların varlığından bihaberdir.

   

  VW'nin Garantiyi Uzatması

  Volkswagen, çamurlaşma sorununu kabul etti ve 2004 yılında bazı otomobillerin garantisini 8 yıl / sınırsız kilometreye çıkardı. Zaten onarımlar için masraf yapmış olan müşterilere yardım edeceklerine söz verdiler, ancak düzenli bakım kayıtlarını gösteren belgeler sunabilirlerse. Kulağa hoş geliyordu fakat araç sahipleri anladı ki, bu ömür boyu araca servis bakımı yaptırmaları anlamına geliyordu. Servis bakım fiyatları da malumunuz dudak uçuklatıyor..

  VW'e bu kısıtlamalar ve devam eden iddiaların reddiyle ilgili şikayetler yağdı. Araç sahipleri, 4000 ila 8000 dolar arasında değişen pahalı onarım faturalarıyla baş başa kaldı.

  Sonunda, VW aleyhine yağdaki çamurlaşma nedeniyle motor hasarına eğilimli olan 500.000 aracı kapsayan davalar açıldı. O zamanlar VW'nin başkan yardımcısı olan Len Hunt, The Plain Dealer of Cleveland ile 2005 yılında yaptığı bir röportajda, "tüketicilerin geri ödeme istemeleri çok katı" şeklinde açıklamada bulundu.

  VW sonunda çamur iddiaları üzerindeki kısıtlamaları hafifletti ve açılan davalar hakkında bir uzlaşma anlaşmasına vardı.

  Anlaşmaya göre;

  - Eğer son iki yağ değişimini araç sahipleri belgelerse ve bu süreçte çamurlaşma nedeniyle motor arızaları meydana gelirse onarım maliyetlerinin 100%'ü müşteriye ödenecek.

  - Eğer, yağ tortusu nedeniyle motor arızası meydana gelir ve müşteri son iki yağ değişimini kanıtlayamazsa onarım maliyetlerinin 50%'sini tanzim edecektir.

   

  Passat EA888 Motor Zamanlama Zinciri Sorunları

  Zamanlama zinciri (triger zinciri / eksantrik zinciri) motorun önemli bir parçasıdır. Bir dizi gergi ve kılavuz sayesinde krank milini eksantrik miline bağlar ve pistonlar ile subapları senkronize etmekten sorumludur. Zincir herhangi bir nedenden dolayı gevşerse çok büyük bir sorun var demektir.

  Volkwagen EA888 motor araç sahipleri, 35.000 km. kadar erken bir sürede zamanlama zinciri sorunlarıyla karşılaştılar. Neden bu kadar erken? VW'nin kendi servis ve garanti kitapçığında, zamanlama zinciri konusunda 200.000 km.'ye kadar endişe edilmemesi gerektiği söyleniyor. Yüksek deplasmanlı motorlarda kayış yerine zincir kullanılmasının ana nedenlerinden biri budur.

  Arızanın en olası nedeni, zamanlama zinciri gergisi hatasıdır. Gergiler, zincirin kasnaklara ve dişlilere sıkıca sarılmasını sağlar. Gergi arızalanırsa zincir gevşer ve motorda arızalara neden olur.

  Sorunlar çoğaldıkça, VW 2010 yılında tüm bayilerine Teknik Servis Bültenleri (TSB) göndermeye başladı. TSB'ler, zamanlama zinciri ile ilgili sorun yaşayan müşterilere nasıl davranılması gerektiğini ana hatları ile birlikte açıklıyordu. Birçok araç sahibi, uygun olmayan yağ ve filtre bakım suçlamalarıyla karşılaştı. Motor yağı zamanında değiştirilmez veya yanlış yağ uygulanırsa, zincirin aşınmasına ve uzamasına sebep olabilir. Eğer araç sahibi, yağ bakımlarını makbuzlarla birlikte ispat edemezse, bu tip arızalar garanti dışına çıkarılıyordu.

  Büyük onarım faturasıyla karşı karşıya kalan ilk zamanlama zinciri davası 2016 Mayıs ayında ABD'de açıldı. Araç sahibi suçu gergi sistemine yükledi ve VW'nin onarımlar için ödeme yapmasını istedi. Kısa bir süre sonra ABD'nin 17 eyaletinde 24 kullanıcı tarafından, zamanlama zincirinin eksantrik miline diş atlattığını iddia eden toplu davalar açıldı. Davalar VW tarafından reddedilse de, New Jersey mahkemesinde birleştirildi.

  2018 Mayıs ayında VW, 7 toplu davayı tek bir davada çözmeyi kabul etti. Anlaşmanın bir parçası olarak; Beetle 2012-2014, Beetle Convertible 2012-2014, CC 2009-2012, Eos 2009-2012, GTI 2008-2012, Jetta 2008-2010, Jetta SportWagen 2009, Passat 2008-2010, Passat Wagon 2008-2010, Tiguan 2009-2013 model araçlar için "sınırlı garanti" verdi. Ya da bu araçların zincir ve gergilerini ücretsiz değiştirmeyi kabul etti.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Ecotech LPG SistemleriEcotech LPG Sistemleri

  Ecotech LPG Sistemleri bir dönem ülkemizde yaygın olarak montajı yapılan, ancak şu anda distribütörü, montaj b...»

  A Enerji Yakıt Tasarruf SistemiA Enerji Yakıt Tasarruf Sistemi

  A-Enerji Yakıt Tasarruf Cihazı, evde ve işyerlerinde doğalgaz, elektrik için, araçlarımızda da tüm yakıt türle...»

  Perfobest Yakıt Tasarruf CihazıPerfobest Yakıt Tasarruf Cihazı

  Perfobest bir yakıt tasarruf ve emisyon kirlilik kontrol cihazıdır. Perfobest, yanmayı artırır aracın yaşına, ...»

  OMVL LPG/CNG SistemleriOMVL LPG/CNG Sistemleri

  OMVL LPG/CNG Sistemleri yeni nesil araçlar için tasarlanmış en gelişmiş enjeksiyon sistemlerinden biridir. Gaz...»

  Fuel Shark Yakıt Tasarruf CihazıFuel Shark Yakıt Tasarruf Cihazı

  Gün geçtikçe benzin fiyatları artıyor. Dünya'nın en pahalı benzini Türkiye'de satılırken bir nebze olsun tasar...»


  1026