• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Egzoz Kaçağının 6 Belirtisi

  Egzoz Kaçağının 6 Belirtisi

  Tarih: 25-05-2021

  Egzoz kaçağının belirtileri nelerdir? Egzozda sızıntı olduğunu gösteren semptomlar nelerdir? Egzozda kaçak varken araç kullanmak güvenli mi?....

  Egzoz sistemi, içten yanmalı motorlarda oluşan zararlı gazların boşaltılmasını sağlayan tertibattır. Sürücü ve yolcuların zararlı dumanları solumasını önlemek için, atık gazları motordan aracın arkasına olabildiğince verimli bir şekilde taşıyacak şekilde tasarlanmıştır.

  Peki, egzoz sisteminde kaçak meydana gelirse ne olur? Bu yazımızda egzoz sızıntılarının yaygın semptomlarını inceleyeceğiz.

   

  Egzoz Kaçağının 6 Belirtisi

  Egzozunuz duman sızdırmaya başladığında, aşağıdaki sempomlardan biri veya birkaçı ile karşılaşmanız gerekir.

  1. - Normalden Daha Yüksek Motor Gürültüsü
  2. - Alttan Üfleme Sesi
  3. - Motor Arıza Lambasının Yanması
  4. - Motor Performansının Düşmesi
  5. - Olağandışı Koku
  6. - Başarısız Emisyon Testi

   

  1- Normalden Daha Yüksek Motor Sesi

  Egzoz sızıntısı olduğunda fark edeceğiniz ilk belirti, arabanızın normalden daha yüksek ses çıkarmasıdır. Egzoz borusunda, motor sesini büyük ölçüde azaltan bir veya iki susturucu bulunur. Egzoz sızıntısı bu susturuculardan önce meydana gelirse, ses susturucular tarafından susturulamayacak, önlerinden dışarı doğru çıkacaktır. Egzozdaki kaçağın boyutuna bağlı olarak, motor sesinin şiddeti de artacaktır.

   

  2- Alttan Üfleme Sesi

  Egzozdaki kaçak sadece küçük bir delikse, motoru çalıştırdığınızda bazen bir üfleme sesi oluşur. Kaçağın boyutuna bağlı olarak, farklı sesler yaratabilir ve bazı durumlarda yüksek tiz ıslık seslerine neden olabilir.

  Arabanızın altından bir "üfleme" sesi duyuyorsanız büyük olasılıkla bir egzoz sızıntısı var demektir.

   

  3- Motor Arıza Lambasının Yanması

  Modern otomobillerde, motordan çıkan yakıt karışımını ölçmek için egzoz sisteminde sensörler bulunur. Bu sensörlerden biri aynı zamanda katalitik konvertörün verimini de ölçer. Bu sensörlere O2 veya Oksijen Sensörleri denir.

  Bu sensörlerden birinden önce bir egzoz sızıntısı varsa, hatalı değerlere neden olur. Bu durum, Motor Kontrol Ünitesine (ECU) iletilir. ECU, motor arıza lambasını yakarak sürücüyü bilgilendirir. Ortaya çıkan arıza kodunu okutarak arıza ile ilgili daha net bir fikir sahibi olabilirsiniz.

   

  4- Motor Performansının Düşmesi

  Motor performansının düşmesi, motor arıza lambasının yanması ile ilişkilidir. O2 sensörleri ECU'ya hatalı değerler gönderdiğinde, ECU hava/yakıt karışımını doğru hesaplayamayacak dolayısı ile rölanti düzensizliğine, ani veya yavaş hızlanmalara ve teklemelere neden olacaktır.

  Motordan normalden daha yüksek ses duyarsanız ve motor performansının düştüğünü fark ettiyseniz, egzozda bir kaçak aramanın vakti gelmiştir.

   

  5- Olağandışı Koku

  Egzozunuzda bir kaçak olduğunun bir başka açık göstergesi, motor çalışırken egzoz dumanının kokusunu alabilmenizdir. Başlangıçta belirttiğimiz gibi, egzoz sistemi bunun olmasını önleyecek şekilde tasarlanmıştır. Garip bir koku fark etmeye başlarsanız, egzozda yanlış giden birşeyler var demektir.

  Egzoz dumanına uzun süre maruz kalmak, inanılmaz derecede zararlıdır ve ölümcül sonuçlar doğurabilir. Egzoz dumanı kokusu aldığınızda, kaçağı mümkün olan en kısa sürede tamir ettirmeniz gerekir.

   

  6- Başarısız Emisyon Testi

  Dünya genelinde bazı eyalet ve ülkelerde, düzenli olarak emisyon testi yaptırmanız gerekir. Egzoz sisteminin herhangi bir yerinde kaçak varsa, emisyon testini etkileyecektir. 02 sensörlerinin ECU'ya gönderdiği değerler nedeniyle hava/yakıt karışımı etkilenecek, motorda fakir karışım meydana gelecek ve buna bağlı olarak testi geçemeyeceksiniz.

   

  Egzozda Kaçak Varken Araç Kullanmak Güvenli mi?

  Hem size hem de çevreye zararlı olduğu için egzoz kaçağıyla dolaşmanızı önermiyoruz. Ayrıca arabanızın yanma riski de vardır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, egzoz dumanlarına uzun süre maruz kalmak zararlı olabilir. Egzoz dumanı çok sıcaktır ve bazen egzoz borusundaki yakıt tutuşur. Şanssızsanız ve uygunsuz bir yerde egzoz sızıntısı varsa, arabanızın alev almasına neden olabilir.

  Sızıntıdan şüpheleniyor fakat emin değilseniz, egzoz sistemini bir uzmana kontrol ettirin. Kontroller genellikle ücretsiz veya çok düşük fiyatlarla yapılır.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Ekomotor Yakıt Tasarruf CihazıEkomotor Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomotor Yakıt Tasarruf Cihazı, tüm benzinli, dizel ve LPG'li araçlarda şehiriçi %15, şehirdışı %25'e varan ya...»

  Eco OBD2 Yakıt Tasarruf CihazıEco OBD2 Yakıt Tasarruf Cihazı

  Eco OBD2 otomobillerde yakıt tüketimini azaltmak ve emisyon değerlerini düşük seviyelere çekmek için dizayn ed...»

  Cangas LPG SistemleriCangas LPG Sistemleri

  Cangas LPG Dönüşüm Sistemleri markasının ilk adımı 2010 yılında İzmir’de atıldı. Sektörünün en genç üyesi olan...»

  Magno Smart Yakıt Tasarruf CihazıMagno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı

  Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı nedir? Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı ne işe yarar? Magno Smart Yakıt Tas...»

  Wentgas LPG/CNG SistemleriWentgas LPG/CNG Sistemleri

  Wentgas LPG/CNG Sistemleri, Atiker A.Ş'nin bazı parçalarını ithal olarak temin ettiği üst segment bir ürünüdür...»