• 15-06-2021
  • 2 dak
  • 21676
  • 1

P1000 Üretici DTC Kontrollü Arızası Nedir?

P1000 arıza kodu nedir? P1000 arıza kodu neden olur? P1000 arıza kodu nasıl düzeltilir? Üretici DTC Kontrollü arızası nedir ve ne anlama gelir?

P1000 Arıza Kodu Nedir?

Çoğu hata mesajının birden fazla anlamı ve nedenleri olsa da, bu özel kod, aracınızın üreticisine bağlı olarak tamamlanmamış OBD-II ekran testini veya OBD-II sürüş döngüsü arızasını ifade eder. Bu kod üreticiye özeldir ve genellikle Ford ve Jaguar modellerinde bulunur. Bazı Mazda araçlarda da benzer mesajlar görünür. OBD-II ekranı tam teşhis kontrolünü gerçekleştirmezse, bu arıza kodunu verebilir. Bu hata kodunu gördüğünüzde endişe etmenize gerek yoktur.

 

P1000 Arıza Kodu İle Sürüş Güvenli midir?

Bir arıza kodu ile karşılaşıldığında en yaygın endişe, araç ile sürüşe devam etmenin güvenli olup olmadığıdır. Bu hata koduyla birlikte başka kodlar görünmediği sürece aracınızı sürmeye devam edebilirsiniz. Bu hata mesajı Ford araçlarında nispeten yaygındır ve başka belirtilerle birlikte görülmez. Alacağınız tek işaret Arıza Gösterge Lambasının yanmasıdır.

 

P1000 Arıza Koduna Ne Sebep Olur?

Bu arıza kodu endişelenecek bir durum olmasa da, oluşmasının birkaç yaygın sebebi vardır. Bağlantısı kesilmiş bir aküden veya güç aktarma sistemi kontrol modülünden (ECU / PCM) kaynaklanabilir. Ayrıca, OBD ekranındaki bir sorun, sürüş döngüsü testini kesintiye uğratarak küçük bir arızaya yol açmış olabilir. Diğer arıza kodlarının, hatta bunların temizlenmesinin bile, aracınızın rutin diyagnostiklerini kesintiye uğratarak bu arıza koduna yol açması mümkündür.

 

P1000 Nasıl Düzeltilir?

Bu hata mesajı yaygın olmakla birlikte, özellikle Ford araçlarında önemsizdir. Kodu görmezden gelmeli ve arabanızı sürmeye devam etmelisiniz. Bu özel hata kodunun güzelliği, normal sürüş koşullarında kendi kendine kaybolmasıdır. Bu nedenle, kodu silmeye gerek yoktur. Kodu manuel olarak temizlemek, motor arıza ışığını söndürerek başka sorunlara neden olabilir. Bu kod sadece diğer arıza kodları ile birlikte ortaya çıktığında ciddiye alınmalıdır.

1 Yorum

Avatar
Celal
29-07-2023 | İstanbul

Araç 2005 model marş vuruyor ama araç çalışmıyor neden olabilir

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.