• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0725 Motor Hız Giriş Devresi Arızası Nedir?

  P0725 Motor Hız Giriş Devresi Arızası Nedir?

  Tarih: 15-06-2021

  P0725 arıza kodu nedir? P0725 arıza kodunun sebepleri nelerdir? P0725 arıza kodu nasıl düzeltilir? Motor Hız Giriş Devresi Arızası nedir ve ne anlama gelir?....

  Araçlarda meydana gelen bazı arızaların teşhis ve onarımı oldukça zordur. Neyse ki, otomobil üreticileri süreci biraz daha kolaylaştırmak için bazı adımlar attı. Neredeyse tüm modern arabalar, tam olarak neyin yanlış olduğunu bulabilmeniz için kullanabileceğiniz bir yerleşik teşhis sistemi içerir. Ancak, bu sistemi kullanmak için biraz teknik bilginin olması gerekir. OBD2 arıza tespit cihazıyla P0725 hata kodu aldıysanız, aracınızın sensörlerinden birinde bir sorun var demektir. Bu yazımızda, bu sorunu düzeltebilmeniz için daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

   

  P0725 Arıza Kodu Nedir?

  Aracınızın güç aktarma sistemi kontrol modülü veya PCM adı verilen bir parçası vardır. Bu parça, motorun ve şanzımanın tüm bileşenlerini kontrol eder. PCM, işini yapmak için bir dizi sensör kullanır. P0725 hata kodu, bu sensörlerden birinde sorun olduğunu belirtir. Sorun yaşanan sensörün üç farklı ismi vardır:

  Farklı kaynaklar bu sensörü bu isimlerden herhangi biri olarak adlandırsa da, hepsi aynı şeyi ifade eder. Hız sensörü, motor devrine dayalı olarak vites değiştirme zamanının geldiğini PCM'ye bildirmek üzere tasarlanmıştır. PCM, hız sensöründen bir sinyal almazsa veya sinyal kademeli olarak artmıyorsa veya sinyal değişken veya anormal ise, P0725 arıza kodu tetiklenir.

   

  P0725 Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Hız sensörü arızalandığı taktirde PCM aracınızın hızını ölçemez ve bu da birçok sistemin arızalanmasına neden olabilir. Belirtiler şunları içerebilir:

   

  P0725 Arızası Neden Olur?

   

  P0725 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  Yukarıda saydığımız tüm semptomlar sürüş güvenliği açısından tehlike arz eder. Ayrıca, onarımı ve değiştirilmesi en pahalı araç bileşenlerinden olan şanzımanın zarar görmesine neden olabilir. Sensörün kontrol edilmesi ve değiştirilmesi kolaydır. Aracınıza daha fazla hasar vermeden önce bu hata kodunu ciddiye almanız ve onarımını yaptırmanız gerekir.

   

  P0725 Arızası Nasıl Düzeltilir?

  İlk etapta arızaya neyin sebep olduğunu tespit etmelisiniz. Arıza kodunun hatalı bir sensör veya devrelerden kaynaklanma olasılığı çok yüksektir. Sensörün kendisi hasar görmüşse, bu hata kodunu göndermesi mantıklıdır. Sensör üzerinde metal birikintileri de olabilir. Bununla birlikte, sorun mekanikten ziyade elektriksel olabilir. Devre veya konektörler hasar görürse, sensör çalışıyor olsa bile PCM herhangi bir sinyal alamaz. PCM, hatalı da olsa sensörden sinyal alıyorsa, elektrik sorunu yok demektir. Sensörde ve devrelerde arıza yoksa, dikkatinizi şanzımana çevirmelisiniz.

  Benzer Arıza Kodları: P0720 / P0721 / P0722 / P0723


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Lima Otogaz SistemleriLima Otogaz Sistemleri

  Lima otogaz sıralı sistemleri; Avrupa alternatif yakıt sistemi üreticilerinin bir araya gelip, geliştirdikleri...»


  Eco OBD2 Yakıt Tasarruf CihazıEco OBD2 Yakıt Tasarruf Cihazı

  Eco OBD2 otomobillerde yakıt tüketimini azaltmak ve emisyon değerlerini düşük seviyelere çekmek için dizayn ed...»


  Feroni LPG/CNG Otogaz SistemleriFeroni LPG/CNG Otogaz Sistemleri

  Feroni Sıralı Otogaz Sistemleri LPG sektöründe toptancı olarak faaliyetine başladı. Kuruluşundan çok kısa bir ...»


  Torqmax Dizel LPG SistemiTorqmax Dizel LPG Sistemi

  Dizel motorlar için geliştirmiş bir alternatif yakıt sistemidir. Bu sistemde dizel yakıtı belirli oranlarda kı...»


  GFI LPG/CNG SistemleriGFI LPG/CNG Sistemleri

  GFI, yeni nesil enjektörlü otolarda çok başarılıdır ve 0 km araçlarda yaygınca kullanılmaktadır. GFI Hollanda ...»