• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0456 Evaporatif Emisyon Sisteminde Küçük Kaçak Tespit Edildi Arızası Nedir?

  P0456 Evaporatif Emisyon Sisteminde Küçük Kaçak Tespit Edildi Arızası Nedir?

  Tarih: 16-06-2021

  P0456 arıza kodu nedir? P0456 arıza kodunun sebepleri nelerdir? P0456 arıza kodu nasıl düzeltilir? Evaporatif Emisyon Sisteminde Küçük Kaçak Tespit Edildi arızası nedir ve ne anlama gelir?....

  P0456 Arıza Kodu Nedir?

  Aracınız, yakıt buharlarının sızmasını önlemek için karmaşık bir emisyon sistemine sahiptir. P0456 arıza kodu bu sistemle ilgilidir ve tespit edilen küçük bir sızıntı olduğu anlamına gelir.

  Yakıt buharlarının dışarı kaçmasını ve emisyonları azaltmak için, aracınızda bu buharları araç hareketsizken bir karbon filtrede tutan ve çalışırken bir emme vakumu ile motorunuza yönlendiren "Evaporatif Emisyon Sistemi" bulunmaktadır. Bu önemli sistemi korumak için motor kontrol modülü, sistem üzerinde rutin testler yapar. PCM, yakıt deposu basınç sensörünü (FTP) izleyerek EVAP sistem basıncını izler. Doğru yakıt deposu basıncının sağlanamaması P0456 arıza koduna neden olur. Basıncın sağlanamaması ise yakıt deposunda, yakıt hattında veya ilgili hortumlarda kaçak olduğu anlamına gelir.

   

  P0456 Arıza Kodunun Belirtileri Nelerdir?

  Aracınızın normal çalışmasında herhangi bir değişiklik fark etmeniz pek olası değildir. P0456 arıza kodunun ilk işareti, genellikle motoru kontrol edin ışığının yanması olacaktır. Zamanla, hafif bir gaz kokusu veya yakıt tüketiminde hafif bir artış fark edebilirsiniz.

  Bu küçük belirtiler, acil müdahale gerektirmeyen bir sorun gibi görünse de artan emisyonlar, özellikle kapalı alanlarda çevre için zararlı olabilir.

   

  P0456 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  Evaporatif emisyon sisteminiz yakıt deponuzu, yakıt hatlarınızı, yakıt hortumlarınızı, bir filtre kutusunu ve bir tahliye valfini içerir. Bu bileşenlerden herhangi birinde küçük bir sızıntı olabilir. Aşağıdaki tüm maddelerin tek tek incelenmesi gerekir.

  Nedeni belirlemenin en kolay yolu, havalandırma solenoidini bir tarama aletiyle tamamen kapatmak ve profesyonel bir sızıntı, kaçak test aleti kullanmaktır.

  P0456 Arızası sebebi

  P0456 Arızası Nasıl Düzeltilir?

  Sızıntının yerini tespit ettikten sonra, evaporatif emisyon sisteminizi değiştirmeli veya onarmalısınız. Sistemde kaçak olup olmadığını kontrol ederken hava ile basınç uygulamayın. Havalandırma solenoidine ve tahliye valfine zarar verebilirsiniz. Bunun yerine kaçak tespit aletini çıkarın ve sızıntı alanını inceleyin.

  Evaporatif emisyon sistemi hortumlarının normal kullanım sırasında zarar görmesi olası değildir, ancak sert hava koşullarından dolayı çürümeye veya çatlamaya başlayabilir. Hortumun kırık kısmını değiştirin veya aşınma belirtileri varsa tüm hortumlarınızı değiştirin.

  Görünür bir hasar veya hava sızıntısı varsa, bir filtre kabı veya tahliye solenoidinin tamamen değiştirilmesi gerekebilir. Bu bileşenlerin değiştirilmesi daha maliyetli bir çözümdür, ancak çatlamış bir kutu veya etkisiz solenoid, sisteminizin basınç yapmasına izin vermez.

  En yaygın sorunlardan biri gevşek veya hasarlı bir yakıt deposu kapağıdır. Bu kapak, yakıt deponuzu kapatarak, basınçlı bir ortam oluşmasını sağlar. Kapak düzgün kapanmazsa, buhar sızıntısına neden olarak P0456 arıza kodunu tetikleyebilir. Yakıt deposu kapağını dikkatle inceleyin ve sıkılayn. Bir sorun varsa değiştirin ve arıza kodunun silinip silinmediğine bakın.

  Bu yazdıklarımız P0456 arızasının en olası çözüm yollarından birkaçıdır. Tüm sistemdeki herhangi bir hava kaçağı, vakumu bozabilir ve sistemin basınç kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle kaçağın kaynağını bulmak için tüm bileşenleri dikkatlice incelemeniz gerekir.

  Not: İlgili evaporatif emisyon sorun kodları arasında P0450, P0451, P0452, P0453, P0454, P0455, P0457, P0458 ve P0459 bulunur.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Baykan Otogaz SistemleriBaykan Otogaz Sistemleri

  Baykan Otogaz Sistemleri 1998 yılından beri otogaz sektöründe faaliyet göstermektedir. Avrupanın alternatif ya...»


  Ekomax Yakıt Tasarruf CihazıEkomax Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomax Yakıt Tasarruf Cihazı, suyu hidrojen ve oksijene ayıran bir elektroliz cihazıdır. 4,6,8 silindirli benz...»


  Ecotech LPG SistemleriEcotech LPG Sistemleri

  Ecotech LPG Sistemleri bir dönem ülkemizde yaygın olarak montajı yapılan, ancak şu anda distribütörü, montaj b...»


  Cangas LPG SistemleriCangas LPG Sistemleri

  Cangas LPG Dönüşüm Sistemleri markasının ilk adımı 2010 yılında İzmir’de atıldı. Sektörünün en genç üyesi olan...»


  Dailymag Yakıt Tasarruf SistemiDailymag Yakıt Tasarruf Sistemi

  Hem aracınızda hem de evinizde yüksek yakıt maliyetlerine son! Dailymag firması tarafından geliştirilen Nano-m...»