• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0455 Evap Sisteminde Büyük Kaçak Tespit Edildi Arızası Nedir?

  P0455 Evap Sisteminde Büyük Kaçak Tespit Edildi Arızası Nedir?

  Tarih: 17-06-2021

  P0455 arıza kodu nedir? P0455 arıza kodunun sebepleri nelerdir? P0455 arıza kodu nasıl düzeltilir? Evap Sisteminde Büyük Kaçak Tespit Edildi arızası nedir ve ne anlama gelir?....

  P0455 Arıza Kodu Nedir?

  P0455 arıza kodu, Evaporatif Emisyon Kontrol Sisteminde (EVAP) büyük bir sızıntı olduğunun habercisidir. Araç bilgisayarı, EVAP sisteminde önemli bir sızıntı olduğunu belirlediğinde P0455 arıza kodunu oluşturacaktır. Bu kod genellikle P0440 arıza kodu ile ilişkilendirilir.

  P0440 arıza kodu, EVAP sistemindeki genel bir arızayı haberdar eder. P0455 arıza kodu ise yakıt buharı geri kazanım sisteminde büyük bir sızıntı olduğunu gösterir (Dikkat: yakıt değil yakıt buharı sızıntısı). Küçük sızıntılar ise P0456 arıza kodu olarak kaydedilir.

   

  P0455 Arıza Koduna Ne Sebep Olur?

  Sızıntı çeşitli bileşenlerden kaynaklanabilir. En yaygın sorun, doğru takılmamış, sızdırmazlığı olmayan, kırık veya doldurma ağzının üst kısmında hasar olan yakıt deposu kapağıdır.

  En sık görülen bir başka sorun ise, hortumdaki sızıntıdır. Havalandırma sistemindeki ve yakıt tankındaki hortumlar, zamanla çatlama eğilimindedir. EVAP sisteminde, sistemdeki basıncı düzenlemek için bir tahliye vanası bulunur. Bir tamirci tarafından mutlaka kontrol edilmelidir.

  EVAP sisteminde karbon filtre kullanan araçların filtresi kırık, çatlak ve hasardan kaynaklı sızıntılara karşı kontrol edilmelidir. Yakıt deposunun kendisi sızdırıyor olabilir veya yakıt seviye sensörünün, basınç sensörünün ve depoya takılan yakıt musluğunun contası sızdırıyor olabilir. Arıza kodu büyük bir sızıntıyı işaret etse bile, aslında oldukça küçük bir sızıntı ile karşılaşabilirsiniz.

   

  P0455 Arıza Kodunun Belirtileri Nelerdir?

  Arıza kodu ile birlikte Motoru Kontrol Et ışığı yanacaktır. Yakıt doldurma alanında veya yakıt deposu kısmında belirgin bir benzin kokusu olabilir. Ayrıca kokunun buharlaşma hatlarından motor giriş sistemine gelmesi de mümkündür.

   

  P0455 Arızası Nasıl Düzeltilir?

  Tamircinin bariz sızıntıları belirlemek için görsel bir inceleme yapması gerekecektir. Görünürde herhangi bir sızıntı bulamazsa, profesyonel bir aletle kaçak testi yapmalıdır.

  Unutmayın: Tüm bu adımları kontrol ettikten sonra, arıza kodunu bir tarama aleti ile silmeniz gerekecektir. Kod hemen kendi kendine kaybolmaz.

  Yakıt deposu kapağı arızası

  P0455 Arıza Kodu Ne Kadar Önemli?

  P0455 kodu aracın sürüş konforunu etkilemez. Ancak yakıt kokuları çok güçlüyse veya belirgin yakıt sızıntıları varsa, aracı en kısa zamanda kalifiye bir tamirciye götürmelisiniz. Sistemdeki sızıntı aşırı yakıt tüketimine neden olabilir.

  P0455 arıza koduyla ilgili diğer ilişkili kodlar: P0440, P0441, P0442, P0444, P0445, P0450, P0451, P0452, P0453, P0454, P0456, P0457, P0458 ve P0459'dur.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  OMVL LPG/CNG SistemleriOMVL LPG/CNG Sistemleri

  OMVL LPG/CNG Sistemleri yeni nesil araçlar için tasarlanmış en gelişmiş enjeksiyon sistemlerinden biridir. Gaz...»


  Ramses LPG SistemleriRamses LPG Sistemleri

  Ramses LPG Sistemleri Şimşek Otogaz'ın imalatıdır. Tüm ekipmanları Avrupa ECR 67-01 standardına sahiptir. Tüm ...»


  Friendoxy Yakıt Tasarruf CihazıFriendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı

  Friendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı, ideal yanmayı temin ederek aracınızın daha güçlü çekiş ve yüksek performansta...»


  Zavoli LPG/CNG SistemleriZavoli LPG/CNG Sistemleri

  Zavoli, İtalya Cesena’da kurulmuş, Lpg ve Cng dönüşüm sistemleri üretim ve satışında dünya lideri firmadır. Yı...»


  Gasitaly LPG SistemleriGasitaly LPG Sistemleri

  Gasitaly Srl dünyanın LPG ve CNG otogaz dönüşüm piyasasında önde gelen İtalyan merkezli bir firmadır. Yenilikç...»