• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0441 Evaporatif Emisyon Sistemi Hatalı Tahliye Akışı Arızası Nedir?

  P0441 Evaporatif Emisyon Sistemi Hatalı Tahliye Akışı Arızası Nedir?

  Tarih: 17-06-2021

  P0441 arıza kodu nedir? P0441 arıza kodunun sebepleri nelerdir? P0441 arıza kodu nasıl düzeltilir? Evaporatif Emisyon Sistemi Hatalı Tahliye Akışı arızası nedir ve ne anlama gelir?....

  P0441 Arıza Kodu Nedir?

  P0441, genel bir güç aktarma sistemi tanılama arıza kodudur. OBD-II donanımlı herhangi bir araç tarafından tetiklenebilir. EVAP kontrol sisteminin düzgün çalışmadığını gösterir.

  Evaporatif kontrol sistemi (EVAP), yakıt deposundan çıkan benzin buharlarının atmosfere kaçmasını önler. EVAP sistemi, benzin buharlarını yakalar ve kanister bidonu adı verilen yakıt deposunun yanına yerleştirilmiş küçük bir kutuda depolar. Sürüş yaptığınızda veya belirli koşullar (hız, motor sıcaklığı vb.) sağlandığında, yakıt buharları kanister bidonundan kademeli olarak boşaltılır ve motorun içinde yakılır. Tahliye akışı olması gerekenden daha düşük veya daha yüksek ise P0441 arıza kodu tetiklenir. Tahliye akışı, tahliye valfi tarafından kontrol edilir.

   

  P0441 Arıza Kodunun Belirtileri

  Bu arıza kodunun, motoru kontrol et ışığını yakması dışında herhangi bir belirtisi yoktur. Arıza kodu bir tarayıcı ile okunmalı ve gerekli kontroller yapılmalıdır. Bazı durumlarda motor devri rölantide iken aniden yükselebilir.

   

  P0441 Arıza Kodu Neden Olur?

  P0441 arızasının nedenini bulmak zor olabilir. EVAP sisteminde birkaç bileşen vardır ve bunlardan herhangi biri arızalı veya sızdırıyorsa hata kodu oluşabilir. Bu kodu tetikleyecek bazı olası nedenler:

  EVAP sistemi, sistemdeki bileşenlerden kaynaklı sızıntı nedeniyle belirli bir miktarda vakum tutmazsa kod oluşabilir. Ek olarak, yakıt pompası değişmişse ve conta düzgün takılmamışsa kod oluşabilir. Yakın zamanda yakıt sisteminizde değişiklikler veya düzeltmeler yaptıysanız, bu hata koduna sebep olmuş olabilir.

  EVAP Tahliye Vanası

  P0441 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Bu arıza kodunu düzeltmek zor olabilir çünkü sorunun ana kaynağını bulabilmek için birçok deneme yanılma yapmanız gerekebilir. Kontrollere, EVAP hatlarını ve kanister bidonunu herhangi bir fiziksel hasar açısından incelemekle başlayın. Sızıntılar küçük hasarlardan bile kaynaklanabileceğinden, yakından ve dikkatli bir görsel inceleme yapmanız gerekir. Duman testi olası sızıntıları belirlemeye yardımcı olabilir.

  Yakıt deposu basınç sensörünün düzgün çalıştığından emin olmak için yakıt deposu basıncını test edin. Yakıt deposu kapağını kontrol edin ve tam oturduğundan ve sağlam bir contaya sahip olduğundan emin olun.

  Boşaltma solenoidine giden voltaj besleme devresindeki açık veya kısa devreleri inceleyin ve onarın. Tahliye konektörünü direnç açısından test edin ve gerekirse onarın.

  Sorunu teşhis edip çözemediyseniz, tahliye solenoidini değiştirmeyi deneyin. Ardından, vakum anahtarını değiştirin. Son olarak, PCM'yi değiştirmeyi düşünün. Bu son düzeltme maliyetli olabilir, bu nedenle son çare olarak düşünülmelidir.

   

  P0441 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  P0441 arıza kodu normalde çok ciddi bir kod değildir. Görülen tek semptom motor arıza lambasının yanmasıdır. Rahatsızlık verecek hafif bir yakıt kokusu hissedilir. Buna rağmen arızanın en uygun zamanda onarılması gerekir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  OMVL LPG/CNG SistemleriOMVL LPG/CNG Sistemleri

  OMVL LPG/CNG Sistemleri yeni nesil araçlar için tasarlanmış en gelişmiş enjeksiyon sistemlerinden biridir. Gaz...»


  Ultimate Cell Yakıt Tasarruf CihazıUltimate Cell Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ödüllü, yenilikçi ve lider Ultimate Cell teknolojisi benzin, mazot ve LPG'li araçlarla uyumlu çalışır. Ultimat...»


  Torqmax Dizel LPG SistemiTorqmax Dizel LPG Sistemi

  Dizel motorlar için geliştirmiş bir alternatif yakıt sistemidir. Bu sistemde dizel yakıtı belirli oranlarda kı...»


  Dailymag Yakıt Tasarruf SistemiDailymag Yakıt Tasarruf Sistemi

  Hem aracınızda hem de evinizde yüksek yakıt maliyetlerine son! Dailymag firması tarafından geliştirilen Nano-m...»


  BRC LPG/CNG SistemleriBRC LPG/CNG Sistemleri

  BRC LPG/CNG Sistemleri İtalyan MTM S.r.l firmasından ithal edilmektedir. Otomobil firmalarının sıfır km. araçl...»