• 18-06-2021
  • 4 dak
  • 3345
  • 0

P0440 Evaporatif (Buharlaştırıcı) Emisyon Kontrol Sistemi Arızası Nedir?

P0440 arıza kodu nedir? P0440 arıza kodunun sebepleri nelerdir? P0440 arıza kodu nasıl düzeltilir? Evaporatif (Buharlaştırıcı) Emisyon Kontrol Sistemi Arızası nedir ve ne anlama gelir?

P0440 Arıza Kodu Nedir?

Motor kontrol modülü (ECM / PCM / ECU) yakıt deposu buhar sisteminde (EVAP) bir sızıntı tespit ederse veya yakıt deposu basınç sensöründen olumsuz bir sinyal alırsa P0440 arıza kodunu oluşturur.

Evaporatif (Buharlaştırıcı) Emisyon Kontrol Sistemi (EVAP), yakıt buharlarının atmosfere kaçmasını önleyen yakıt hatları, hortumlar, tahliye valfleri ve diğer parçalardan oluşan önemli bir bileşendir. Aracınız yakıt buharlarını toplamak için bu sistemi kullanır. Yakıt buharları, bir dizi hortum yoluyla karbon bidonunda depolanır. Motor çalıştığında, bir tahliye valfi açılır ve yakıt buharları motorun yanma odasına emilerek yakılır.

Sistem düzgün çalıştığında, yakıt buharlarının atmosfere kaçması önlenir. Sistemde oluşacak önemli bir sızıntı, P0440 arıza koduyla sonuçlanır. Bu sızıntıyı fark etmeyebilirsiniz, ancak derhal düzeltilmesi gereken önemli bir sorundur.

 

P0440 Arıza Kodunun Belirtileri Nelerdir?

Önemli bir buhar sızıntısı olsa da aracınızın çalışmasında herhangi bir fark görmezsiniz. Motoru kontrol et ışığınız yanacak ve motor kontrol ünitesi (ECU) P0440 hata kodunu verecektir.

Buhar kaçağı yeterince büyükse aracın içinde veya çevresinde benzin kokusu fark edebilirsiniz.

Sızan yakıt buharları tehlikeli olabilir, bu nedenle herhangi bir performans sorunu fark etmeseniz bile evaporatif emisyon kontrol sisteminizi kontrol ettirmelisiniz.

 

P0440 Arıza Koduna Ne Sebep Olur?

  • - Motor kontrol ünitesi, tüm EVAP sistemini kapatır ve buhar basıncını izler. ECU'nun test parametreleri dahilinde izin verilenden daha fazla bir basınç düşüşü görülürse, P0440 arıza kodu ayarlanır.
  • - P0440 arıza kodunun en yaygın nedenleri arasında gevşek bir yakıt deposu kapağı yer alır.
  • - P0440 kodu ayrıca, yakıt buharı sistemindeki depo kapağı havalandırması, havalandırma valfi, karbon bidonu, yakıt doldurma ağzı veya birçok yakıt buharı geri kazanım bileşeninden herhangi bir sızıntı oluştuğunda tetiklenir.
  • - Yakıt deposu basınç sensörü ECU'ya yanlış parametreler gönderirse yine P0440 arıza koduna sebep olur.

Arızalı yakıt deposu kapağı

P0440 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

Yakıt buharı sızıntısına neden olabilecek parçaların tek tek incelenmesi gerekir. Bazen sorunun çözümü çok basittir. Öncelikle, arıza kodunu silin ve aracınızı en az bir gün sürün. Kod geri dönerse, diğer onarım adımlarını izleyin.

En basit çözümlerden birisi yakıt deposu kapağını değiştirmektir. Gevşek veya hasarlı bir yakıt deposu kapağı, yakıt buharlarının dışarı çıkmasına ve P0440 arıza koduna neden olabilir.

Diğer çözümler arasında sensörün, tahliye vanasının, karbon filtrenin veya bidonun ve hortumların değiştirilmesidir. Tahliye solenoidi ve karbon filtresi, değiştirilmesi kolay olan ve zamanla aşınabilen parçalardır. Hasarlı veya düzgün çalışmayan bir valf ve/veya filtre, P0440 hata kodunun çözümü olabilir.

Sisteminizde bir sorun olmayabilir. Herhangi bir parça gibi, evaporatif emisyon kontrol sistemi sensörü de aşınabilir. Hasarlı bir sensör aynı arıza koduna neden olabilir. Bu nedenle sensörü kontrol etmek iyi bir fikirdir. Olası bir buhar sızıntısı kaynağını aramadan önce voltajı test edin veya sensörü değiştirin.

En karmaşık çözüm, yakıt hattınızda veya evaporatif emisyon kontrol sistemi hortumunuzda küçük bir kesik veya deliktir. Küçük bir delik, arıza kodunu oluşturmaya yetecek kadar büyük bir buhar sızıntısına neden olabilir. Bu nedenle yakıt hatlarını ve hortumlarını dikkatlice incelemeniz gerekir. Daha etkili bir çözüm, hatlardaki sızıntıları tespit etmek için profesyonel bir duman makinesi kullanmaktır.

 

P0440 Arıza Kodu Ne Kadar Önemli?

P0440 arıza kodu sürüş konforunu etkilemese de motor arıza lambasını yakar. Müdahale edilmezse, araç emisyon testini geçemeyebilir. Sistemdeki kaçak, yakıt buharlarının solunmasına ve çevre kirliliğine yol açar. Yakıt tüketiminde hafif bir artış fark edebilirsiniz.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.