• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0440 Evaporatif (Buharlaştırıcı) Emisyon Kontrol Sistemi Arızası Nedir?

  P0440 Evaporatif (Buharlaştırıcı) Emisyon Kontrol Sistemi Arızası Nedir?

  Tarih: 18-06-2021

  P0440 arıza kodu nedir? P0440 arıza kodunun sebepleri nelerdir? P0440 arıza kodu nasıl düzeltilir? Evaporatif (Buharlaştırıcı) Emisyon Kontrol Sistemi Arızası nedir ve ne anlama gelir?....

  P0440 Arıza Kodu Nedir?

  Motor kontrol modülü (ECM / PCM / ECU) yakıt deposu buhar sisteminde (EVAP) bir sızıntı tespit ederse veya yakıt deposu basınç sensöründen olumsuz bir sinyal alırsa P0440 arıza kodunu oluşturur.

  Evaporatif (Buharlaştırıcı) Emisyon Kontrol Sistemi (EVAP), yakıt buharlarının atmosfere kaçmasını önleyen yakıt hatları, hortumlar, tahliye valfleri ve diğer parçalardan oluşan önemli bir bileşendir. Aracınız yakıt buharlarını toplamak için bu sistemi kullanır. Yakıt buharları, bir dizi hortum yoluyla karbon bidonunda depolanır. Motor çalıştığında, bir tahliye valfi açılır ve yakıt buharları motorun yanma odasına emilerek yakılır.

  Sistem düzgün çalıştığında, yakıt buharlarının atmosfere kaçması önlenir. Sistemde oluşacak önemli bir sızıntı, P0440 arıza koduyla sonuçlanır. Bu sızıntıyı fark etmeyebilirsiniz, ancak derhal düzeltilmesi gereken önemli bir sorundur.

   

  P0440 Arıza Kodunun Belirtileri Nelerdir?

  Önemli bir buhar sızıntısı olsa da aracınızın çalışmasında herhangi bir fark görmezsiniz. Motoru kontrol et ışığınız yanacak ve motor kontrol ünitesi (ECU) P0440 hata kodunu verecektir.

  Buhar kaçağı yeterince büyükse aracın içinde veya çevresinde benzin kokusu fark edebilirsiniz.

  Sızan yakıt buharları tehlikeli olabilir, bu nedenle herhangi bir performans sorunu fark etmeseniz bile evaporatif emisyon kontrol sisteminizi kontrol ettirmelisiniz.

   

  P0440 Arıza Koduna Ne Sebep Olur?

  Arızalı yakıt deposu kapağı

  P0440 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Yakıt buharı sızıntısına neden olabilecek parçaların tek tek incelenmesi gerekir. Bazen sorunun çözümü çok basittir. Öncelikle, arıza kodunu silin ve aracınızı en az bir gün sürün. Kod geri dönerse, diğer onarım adımlarını izleyin.

  En basit çözümlerden birisi yakıt deposu kapağını değiştirmektir. Gevşek veya hasarlı bir yakıt deposu kapağı, yakıt buharlarının dışarı çıkmasına ve P0440 arıza koduna neden olabilir.

  Diğer çözümler arasında sensörün, tahliye vanasının, karbon filtrenin veya bidonun ve hortumların değiştirilmesidir. Tahliye solenoidi ve karbon filtresi, değiştirilmesi kolay olan ve zamanla aşınabilen parçalardır. Hasarlı veya düzgün çalışmayan bir valf ve/veya filtre, P0440 hata kodunun çözümü olabilir.

  Sisteminizde bir sorun olmayabilir. Herhangi bir parça gibi, evaporatif emisyon kontrol sistemi sensörü de aşınabilir. Hasarlı bir sensör aynı arıza koduna neden olabilir. Bu nedenle sensörü kontrol etmek iyi bir fikirdir. Olası bir buhar sızıntısı kaynağını aramadan önce voltajı test edin veya sensörü değiştirin.

  En karmaşık çözüm, yakıt hattınızda veya evaporatif emisyon kontrol sistemi hortumunuzda küçük bir kesik veya deliktir. Küçük bir delik, arıza kodunu oluşturmaya yetecek kadar büyük bir buhar sızıntısına neden olabilir. Bu nedenle yakıt hatlarını ve hortumlarını dikkatlice incelemeniz gerekir. Daha etkili bir çözüm, hatlardaki sızıntıları tespit etmek için profesyonel bir duman makinesi kullanmaktır.

   

  P0440 Arıza Kodu Ne Kadar Önemli?

  P0440 arıza kodu sürüş konforunu etkilemese de motor arıza lambasını yakar. Müdahale edilmezse, araç emisyon testini geçemeyebilir. Sistemdeki kaçak, yakıt buharlarının solunmasına ve çevre kirliliğine yol açar. Yakıt tüketiminde hafif bir artış fark edebilirsiniz.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Hidrojen Kit Yakıt Tasarruf CihazıHidrojen Kit Yakıt Tasarruf Cihazı

  Devrim yaratan bir yakıt tasarruf cihazı olmakla beraber, ekonominiz için son derece faydalı bir üründür. Bili...»


  BRC LPG/CNG SistemleriBRC LPG/CNG Sistemleri

  BRC LPG/CNG Sistemleri İtalyan MTM S.r.l firmasından ithal edilmektedir. Otomobil firmalarının sıfır km. araçl...»


  Zavoli LPG/CNG SistemleriZavoli LPG/CNG Sistemleri

  Zavoli, İtalya Cesena’da kurulmuş, Lpg ve Cng dönüşüm sistemleri üretim ve satışında dünya lideri firmadır. Yı...»


  Cangas LPG SistemleriCangas LPG Sistemleri

  Cangas LPG Dönüşüm Sistemleri markasının ilk adımı 2010 yılında İzmir’de atıldı. Sektörünün en genç üyesi olan...»


  Vikars LPG SistemleriVikars LPG Sistemleri

  Vikars LPG Sistemleri 17 Haziran 1999 tarihinde Bursa'da kurulmuştur. Uzun yıllar LPG sektöründe karbüratörlü ...»