• 20-06-2021
  • 3 dak
  • 9159
  • 0

Fren Arıza Lambası Neden Yanar?

Fren arıza lambası neden yanar? Fren arıza lambası yanıyorsa ne yapmak gerekir? Fren arıza ışığı yandığında hangi bileşenler kontrol edilmelidir?

Gösterge panelinde bir uyarı ışığının yanması can sıkıcı bir durumdur. Bu arıza ışıklarını görmezden gelmek çok kötü sonuçlar doğurabilir. Özellikle fren arıza lambası, size aracınızın bir güvenlik özelliği olan fren sisteminde arıza olduğunu bildirir. Bu ışık yanıyorken sürüş yapmaktan kaçının ve sistemdeki arızayı teşhis etmek için aracınızı hemen bir servise götürün.

 

Fren Arıza Lambası Yanıyorsa Ne Yapmak Gerekir?

El Freni & Park Freni Kontrol Edilmeli

Kontak açıldıktan sonra gösterge panelindeki tüm ışıklar birkaç saniye yanar ve söner. Bu, tüm uyarı ışıklarının düzgün çalıştığını doğrulamak için tasarlanmıştır. Aracı çalıştırdığınız halde, tüm ışıklar söndü fakat fren arıza lambası sönmediyse, sorunun ne olduğunu anlayana kadar aracı sürmekten kaçınmalısınız. Kontrol etmeniz gereken ilk şey, el veya park freninin tamamen devre dışı bırakılmış olmasıdır. Birçok yeni model araç park freni ile fren sistemi için farklı uyarı ışığı kullanıyor olsa da bazı araçlar aynı uyarı ışığını kullanır. Park freni devredeyken aracı sürmeniz fren balatalarının aşınmasına ve zarar görmesine neden olur. Park freni tamamen devre dışı bırakıldığı halde ışık yanmaya devam ediyorsa aracı sürmemelisiniz.

Sürüş esnasında fren arıza lambası yanarsa, yapacağınız ilk şey sakin kalmak ve panik yapmamaktır. Aracı güvenli bir alana sürmeli ve durdurmak için frenlere yavaşça basarak park etmelisiniz. Aracı tamirciye götürmek için bir çekici çağırmak güvenli ve mantıklı bir karardır.

 

Fren Sıvısı Kontrol Edilmeli

Bir sonraki adım, fren hidrolik sıvısını kontrol etmektir. Genellikle, düşük sıvı seviyesi fren arıza lambasının yanmasına neden olur. Fren hidrolik seviyesi düşükse, sistemde büyük olasılıkla bir kaçak vardır. Bu ciddi bir problemdir çünkü frenlerin tamamen iptal olmasına neden olur.

Fren hidrolik sistemideki kaçak göz ardı edilmemeli, bu arızanın düzeltilmesi için vakit kaybetmeden araç tamirciye götürülmelidir.

 

ABS Sistemi Kontrol Edilmeli

Arıza halen devam ediyorsa, sorun ABS sisteminde (Anti-Lock Braking System / Kilitleme Önleyici Fren Sistemi) olabilir. Aracın marka ve modeline göre değişiklik gösterse de, birçok araç ABS sistemiyle ilgili bir arızayı göstermek için fren arıza lambasını kullanır. Yeni model araçlarda ayrıca bir ABS uyarı ışığı mevcuttur.

Arızanın ABS'den kaynaklandığını anlamanın tek yolu, aracı servise götürüp kontrol ettirmektir. Elektrik arızasından bozuk veya kirli tekerlek hız sensörüne kadar bu ışığın yanmasının çeşitli nedenleri vardır. Hız sensörü arızalıysa, ABS sistemi düzgün çalışmayacaktır. Arıza tespit cihazı ile ECU arıza kodları okunmalı ve bu doğrultuda araç tamir edilmelidir. 

Çoğu zaman bu üç sorun nedeniyle fren arıza lambası yanar. Düşük ihtimal de olsa, ana fren silindirinde bulunan ve fren hidroliğini ölçen sensörler veya park freni sensörü arızalı olabilir. Başka bir olası sorun kablolarla ilgilidir. Elektriksel bir sorun fren lambasının yanmasına neden olabilir.

Önemli Not: Bazı araçların stop lambalarında bulunan fren ampulleri patlak veya yanıksa, gösterge panelinde fren arıza lambasının yanmasına sebep olur. Fren ampulleri değiştirildikten sonra arıza lambası sönecektir.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.