• 24-06-2021
 • 3 dak
 • 1900
 • 0

P015B Oksijen Sensörü Gecikmeli Yanıt Veriyor Arızası Nedir?

P015B arıza kodu nedir? Oksijen Sensörü Gecikmeli Yanıt Veriyor Fakirden Zengine (Sıra 1 Sensör 1) arızasının açıklaması nedir? P015B arıza kodu nasıl düzeltilir? P015B arıza kodunun sebepleri ve belirtileri nelerdir?

P015B Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

Oksijen sensörleri, motorun yanma işlemi bittikten sonra egzoz gazlarındaki oksijen içeriğini ölçmekten sorumludur. Bu bilgiler Motor Kontrol Modülünde (PCM / ECM / ECU) toplanır ve motorun optimum performansını düzenlemek için kullanılır. ECU, katalitik konvertörün önündeki oksijen sensöründen (Sensör 1) gecikmiş bir sinyal alırsa P015B arıza kodu tetiklenir. Sıra 1, motorun bir numaralı silindirinin olduğu sırayı belirtir.

1 numaralı oksijen sensörünün işleviyle ilgili herhangi bir arıza, motor performansında hafif bir düşüşe neden olsa da, genellikle sadece motor arıza ışığının yanmasına ve yakıt tüketiminde hafif bir artışa neden olur. 0,5'in altındaki voltaj zayıf, 0,5'in üzerindeki voltaj zengin bir karışımı gösterir. Eğer, O2 sensörü 0,5'in biraz üzerinde bir voltajda takılı kalırsa (ki bu çok nadir bir durumdur), motorda sarsıntı ve silkelemeler görülebilir.

Oksijen sensörleri, çok zor şartlarda çalışır. Bu nedenle birinin tembelleşmesi sıra dışı bir durum değildir. Yavaşlayan sensör göz ardı edilirse ve motor arıza ışığı dikkate alınmazsa, sensör sonunda tamamen bozulabilir.

O2 sensörü Sıra 1 Sensör 1

P015B Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

 • - O2 sensör kabloları ve konektörleri ile ilgili arızalar
 • - Arızalı oksijen sensörü (Sıra 1 Sensör 1)
 • - Egzoz sızıntıları
 • - Zengin veya fakir çalışma koşulu
 • - Kirli veya arızalı yakıt enjektörleri
 • - Arızalı katalitik konvertör

 

P015B Arıza Kodunun Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki belirtiler aracınızın yılına, markasına ve modeline göre değişebilir

 • - Motor arıza lambasının yanması (ortak)
 • - Yüksek yakıt tüketimi (çok yaygın)
 • - Düşük motor performansı (az yaygın)
 • - Motorun teklemesi ve düzensiz çalışması (çok yaygın değil)

Oksijen sensörü arızası P015B

P015B Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

Çoğu OBD-II kodunda olduğu gibi, P015B arıza kodu için de kesin bir düzeltme yöntemi yoktur. Tamir ve teşhis adımları aracınızın özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, Chevy Cruze'daki P015B kodunun onarım adımları, Nissan Sentra'daki P015B'nin onarım adımlarından farklı olabilir. Genellikle sadece O2 sensörünü değiştirmek bu sorunu çözecektir; çözmezse daha fazla test yapılması gerekir.

Bir P015B kodunu teşhis etmeye çalışmadan önce, tüm motor tekleme kodları, gaz kelebeği konum sensörü kodları, manifold hava basıncı kodları ve kütle hava akış sensörü kodları teşhis edilmeli ve onarılmalıdır. Verimli çalışmayan bir motor, her türlü kodun saklanmasına neden olur.

Sistem kablo demetleri ve konektörler görsel olarak incelenmelidir. Sıcak egzoz boruları ve manifoldlar kabloların erimesine ve kısa devreye sebep olabilir. Hasarlı bileşenleri kontrol edin ve kırık, bükülmüş, çıkmış veya aşınmış konektör pimlerini inceleyin.

Tüm bunlar arızayı çözmezse yakıt enjektörleri, egzoz sistemi ve katalitik konvertör incelenmelidir. Bu bileşenlerde de arıza bulamazsanız, motor kontrol modülü kontrol edilmelidir.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.