• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Arızalı Termostat Belirtileri Nelerdir?

  Arızalı Termostat Belirtileri Nelerdir?

  Tarih: 26-06-2021

  Arızalı termostat belirtileri nelerdir? Termostat nedir ve ne işe yarar? Termostat nasıl çalışır? Arızalı termostat ne gibi sorunlara yol açar?....

  Termostat Nedir? Termostatın Görevi Nedir?

  Termostat, motordaki soğutma sıvısının akışını düzenler ve motorun düzgün çalışmasında önemli bir rol oynar. Motor çalışmadığında ve soğukken termostat "kapalı" konumda kalır. Motor çalıştığında ve belirli bir çalışma sıcaklığına ulaştığında, termostatın içindeki bir sensör açılmasına neden olur. Soğutma sıvısı radyatöre yönlendirilerek sıcaklığı düşürülür. Böylece motor içinde tekrar devirdaim yaparak, motoru soğutmaya devam eder. Bu sabit döngü aracınızın motorunun optimum sıcaklıkta çalışmasını sağlar.

  Termostatın doğru zamanda açılıp kapanması, uygun motor sıcaklığının korunması için kritik öneme sahiptir. Sıkışması ve sürekli "kapalı" kalması durumunda, soğutma sıvısının radyatörden dolaşması ve motora geri dönmesi mümkün değildir. Bu da aşırı yüksek motor sıcaklıklarına neden olur. Aynı şekilde, termostatın sürekli "açık" konumda kalması tam tersi bir problemi ortaya çıkarır. Bu da aracın motor sıcaklığının asla optimum sıcaklığa ulaşmamasına neden olur. Sonuç... Kötü motor performansı....

  Ayrıca termostat, emisyonları azaltmada, motor ömrünü uzatmada ve yakıt ekonomisini iyileştirmede çok önemli bir rol oynar.

  Arızalı veya arızalanmak üzere olan termostatla ilgili, sürücüyü uyaran birkaç yaygın belirti vardır.

  Araç Termostatı Nasıl Çalışır?

  Arızalı Termostatın Belirtileri Nelerdir?

  Motorun Aşırı Isınması

  Aracınızın hararet göstergesi kırmızı işaretin üzerindeyse, arızalı bir termostatla uğraşıyor olabilirsiniz. Bunun nedeni, termostatın kapalı kalması nedeniyle motorun aşırı ısınması olabilir. Elbette ki tek neden bu değildir. Patlak veya tıkanmış radyatör, arızalı soğutma fanı veya zayıf çalışan su pompası (devirdaim) gibi diğer parçalar da aşırı ısınmaya neden olabilir. Emin olmak için, aracınızı bir tamirciye kontrol ettirmeniz gerekir.

   

  Motor Performansının Düşmesi

  Motorunuz, belirli bir sıcaklık aralığında çalışmak üzere tasarlanmıştır. Uygun çalışma sıcaklığına ulaşmazsa verimli çalışmaz.

  Motordaki metal ısındıkça genleşir. Bu, piston ile silindir duvarı arasındaki boşluğun bir kısmını doldurarak yanma odasının içinde daha iyi bir sızdırmazlık sağlar. Motorun daha fazla sıkıştırma yapacağı ve dolayısıyla daha verimli olacağı anlamına gelir.

  Egzozdan çiğ yakıt kokusu geliyorsa, motor sürekli soğuk çalıştığı için "zengin" hava/yakıt oranında çalışabilir. Bu da hem yüksek yakıt tüketimine, hem emisyon kirliliğine, hem de motor performans sorunlarına yol açar.

   

  Tutarsız Hararet Göstergesi

  Termostat arızasının en yaygın belirtilerinden biri, gösterge panelindeki hararet göstergesindeki ani değişimlerdir. Aracınızın hararet göstergesi tutarsız olarak ani iniş çıkışlar gösterebilir.

   

  Soğutma Sıvısı Kaçakları

  Kapalı konumda sıkışan bir termostat, soğutma sıvısının motora girmesini engeller. Bu durumda oluşacak basınç, soğutucu sıvının termostat muhafazasından taşmasına ya da hortumlardan sızdırmasına neden olur. Kaçak olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, aracın altını kontrol etmektir. Aracın altında yeşilimsi veya kırmızımsı bir sıvı fark ederseniz, soğutma sıvısı kaçağı var demektir.

   

  Kaloriferin Soğuk Üflemesi

  Termostat arızasının en yaygın belirtilerinden biri, aracın içindeki hava sıcaklığının aniden değişmesidir. Açık konumda kalmış bir termostat, soğutma sıvısının ısınmayacağı anlamına gelir. Bu, motorun çalışma sıcaklığına ulaşmasını zorlaştırır ve performans sorunlarına neden olabilir. Aynı zamanda aracın kaloriferleri düzgün ısıtmayacaktır.

   

  Arızalı Termostat Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

  Yeni bir termostat almak, motorun optimum performansını korumanın yanı sıra aşırı ısınma ve termostat arızası riskini de azaltır. Uzmanlar, özellikle eski model ve yüksek kilometreli araçlarda her on yılda bir termostatın değiştirilmesini tavsiye ediyor.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Tomasetto LPG SistemleriTomasetto LPG Sistemleri

  Tomasetto Achille Spa, LPG ve CNG ekipmanları tasarımı ve üretiminde dünyanın önde gelen firmaları arasındadır...»

  Kitmtm LPG SistemleriKitmtm LPG Sistemleri

  Kitmtm LPG Sistemleri ileri teknolojisi ve mükemmel performansıyla en iyi sistemlerden biridir. M.T.M.-BRC Gaz...»

  Prins Otogaz SistemleriPrins Otogaz Sistemleri

  Bir Hollanda firması olan Prins, 1986'dan beri alternatif yakıt sistemleri konusunda uzmanlaşmış bir kuruluş o...»

  Stargas LPG SistemleriStargas LPG Sistemleri

  Stargas srl, merkezi İtalya'nın Napoli körfezindeki Pozzuoli komününde bulunan ve 1982 yılından beri LPG dönüş...»

  Ekomax Yakıt Tasarruf CihazıEkomax Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomax Yakıt Tasarruf Cihazı, suyu hidrojen ve oksijene ayıran bir elektroliz cihazıdır. 4,6,8 silindirli benz...»


  138