• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • U0073 Kontrol Modülü İletişim Veri Yolu “A” Kapalı Arıza Kodu Açıklaması

  U0073 Kontrol Modülü İletişim Veri Yolu “A” Kapalı Arıza Kodu Açıklaması

  Tarih: 27-06-2021

  U0073 arıza kodu nedir? Kontrol Modülü İletişim Veri Yolu “A” Kapalı arızasının açıklaması nedir? U0073 arıza kodu nasıl düzeltilir? U0073 arıza kodunun sebepleri ve belirtileri nelerdir?....

  U0073 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  U0073 arıza kodu "Kontrol Modülü İletişim Veri Yolu "A" Kapalı" anlamına gelir. Genellikle bu kod, aracınızın kontrol modülleri arasındaki iletişim kesintili olduğunda veya tamamen kesildiğinde tetiklenir. 2004 yılından beri üretilen yakıt enjeksiyonlu motorlar için geçerlidir. U0073, "A" veriyolunda, U0074 ise "B" veriyolunda bir sorun olduğunu gösterir.

  U0073, CAN veriyolu iletişim protokolü ile ilgili bir arıza kodudur. Bu kod, motor kontrol modülü (PCM / ECM / ECU), şanzıman kontrol modülü (TCM), kilitlenme önleyici fren sistemi (ABS) veya gövde kontrol modülü (BCM) dahil olmak üzere çeşitli modüllerin iletişim kesintisi nedeniyle kaydedilebilir.

  Aracınızın veri ağı, çeşitli modülleri birbirine bağlar ve tıpkı insan vücudunun sinir sistemi gibi çalışır. Birçok araç birbiriyle iletişim kuran 40'tan fazla modüle sahiptir.

  Aracınızda çevirmen görevi gören yüksek ve düşük hızlı ağlar, tek kablolu ve iki kablolu ağlar ve modüller bulunmaktadır. Çeşitli ağlardan girdi alırlar ve bunları bilgiye ihtiyaç duyan modüllere gönderirler.

  U0073 arıza kodu, tüm yeni araçlar için geçerli değildir. Çoğunlukla, farklı hızları olan CAN veri yolu olarak adlandırılan daha hızlı ağ ile donatılmış araçlar için geçerlidir.

  Kontrol modülü arızası

  U0073 Arıza Kodunun Olası Sebepleri Nelerdir?

  U0073 kodunu tetikleyebilecek olası nedenlerden bazıları şunlardır:

   

  U0073 Arıza Kodunun Belirtileri Nelerdir?

  Kodla ilişkili yaygın belirtiler şunları içerir:

   

  U0073 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Aracınızla ilgili teknik servis bültenlerini kontrol etmeniz iyi bir başlangıç olabilir. Sorununuz, üretici tarafından bilinen bir arıza nedeni ile olabilir.

  İlk olarak hata kodlarına erişip, erişemeyeceğinize bakın. Erişim sağlanıyorsa, başka arıza kodu olup olmadığını kontrol edin. Bu hata kodları herhangi bir modül ile ilgiliyse, kontrolleri bu doğrultuda yapmanız gerekir.

  Ardından, aracınızdaki tüm veriyolu iletişim bağlantılarını bulun. Konektörleri ve kabloları görsel olarak inceleyin. Kablolarda soyulma, yanık lekeleri veya erime gibi belirtiler olup olmadığına bakın. Konektörleri ayırın ve içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin. Aşınma, yanma veya pas lekeleri olup olmadığını kontrol edin. Terminallerin temizlenmesi gerekiyorsa, elektronik sprey ve bir fırça yardımı ile temizleyin. Daha sonra kurumaya bırakın ve dielektrik silikon gresi alarak terminallerin temas noktalarına sürün. Ardından tarama aleti ile modüle bağlanmayı deneyin. Bağlanırsa bütün arıza kodlarını silin ve kodun geri gelip gelmeyeceğini kontrol edin. Geri dönmezse sorun çözülmüş demektir.

  İletişim hala mümkün değilse veya kod geri dönerse, yapılabilecek en iyi şey her seferinde bir kontrol modülünün fişini çekerek, iletişimin oluşup oluşmadığına bakmaktır. Herhangi bir kontrol modülünün konektörünü çıkarmadan önce akünün negatif bağlantısını kesin. Ardından modülün konektörünü çıkarın ve akü kablosunu yeniden takarak test edin. İletişim halen mümkün değilse bu konuda uzman bir teknisyenden yardım isteyin.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  VGT Vakum Gücü TeknolojisiVGT Vakum Gücü Teknolojisi

  Vakum Gücü Teknolojisi (VGT) yakıt tasarrufu sağlayan bir performans cihazıdır. VGT bir buluş ve her buluş gib...»

  Turbomag Yakıt Tasarruf CihazıTurbomag Yakıt Tasarruf Cihazı

  Turbomag Yakıt Tasarruf Cihazı ile aracınızda %10-%22 arası yakıt tasarrufu sağlayın! TURBOMAG` in içerisinde ...»

  LPGTECH Otogaz SistemleriLPGTECH Otogaz Sistemleri

  LPGTECH, otogaz sistemleri konusunda faaliyet gösteren Polonya menşeli bir şirkettir. İlk olarak vakumlu siste...»

  Emmegas LPG SistemleriEmmegas LPG Sistemleri

  Emmegas, LPG ve CNG (doğalgaz) dönüşüm kitleri üzerine ciddi çalışmalar yapan bir İtalyan firmasıdır. Kaliteli...»

  E101 Yakıt Tasarruf CihazıE101 Yakıt Tasarruf Cihazı

  E-101 Manyetik Yakıt Tasarruf Cihazı, sıvı ve gaz formundaki doğalgaz, LPG, benzin, dizel gibi bütün yakıt tip...»


  494