• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0141 Arıza Kodu Nedir? P0141 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  P0141 Arıza Kodu Nedir? P0141 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Tarih: 28-06-2021

  P0141 arıza kodu nedir? Oksijen Sensörü Isıtıcı Devresi Arızası (Sıra 1, Sensör 2) açıklaması nedir? P0141 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0141 arıza kodunun sebepleri ve nedenleri nelerdir?....

  P0141 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  OBD-II indeksinde yaklaşık 11.000 farklı arıza kodu bulunmaktadır. Peki P0141 arıza kodunu diğerlerinden ayıran nedir?

  P0141 arıza kodu, "Oksijen Sensörü Isıtıcı Devresi Arızası (Sıra 1, Sensör 2)" anlamına gelir. Motorun 1. sırasındaki katilizatörden sonra gelen oksijen sensörünün (aşağı akış) ısıtıcı devresinde bir sorun olduğunu gösterir.

  Sıra 1'in her zaman 1 numaralı silindirin bulunduğu motor sırası olduğuna dikkat etmek önemlidir. Ford kamyonetlerinde Sıra 1 yolcu tarafıdır, ancak Chevy veya Dodge gibi bazı markalarda sürücü tarafıdır. Arızanın çözümüne başlamadan önce Sıra 1'in yerini bilmeniz önemlidir. Sensör 2 ise katalitik konvertörün ortasında veya ön katalitik konvertörün (motora en yakın konvertör) hemen arkasında bulunan oksijen (O2) sensörüdür.

  Oksijen sensörlerinin konumları

  Oksijen sensörleri, katalitik konvertöre giren ve çıkan egzoz gazlarının oksijen seviyelerini ölçer ve bu bilgileri araç bilgisayarına (ECM / PCM / ECU) gönderir.

  ECM, motorun hava-yakıt karışımına ince ayar yapmak için yukarı akış oksijen sensöründen (Sensör1 / konvertörden önceki) gelen verileri kullanır. Aşağı akış oksijen sensörünü (Sensör2 / katalitikten sonra gelen) ise katalitik konvertörün verimliliğini test etmek için kullanır. Çoğu insanın (hatta bazı tamircilerin) bilmediği şey, yukarı akış O2 sensörünün verilerinde bir tutarsızlık oluştuğunda ECM'nin aşağı akış oksijen sensörünü kullanacak olmasıdır.

  Motor ilk çalıştırıldığında, oksijen sensörlerinin mümkün olan en kısa sürede (bir dakika içinde) çalışması gerekir. Bunun için belirli bir sıcaklığa erişmeleri gerekir. Sadece bir teli olan O2 sensörleri, egzoz sistemi ısınana kadar ve zirkonya elementi 600°F'ye ulaşana kadar çalışmazlar.

  Bu nedenle ısıtıcılı oksijen sensörleri kullanılmaya başlanmıştır. Isıtıcılı O2 sensörlerinin dört kablosu vardır. Bu tellerden ikisi her zaman aynı renktedir, genellikle ya beyaz ya da kahverengidir. Tellerden ikisi bir röle aracılığıyla voltaj alır ve sensörün ısıtılmasını sağlar. Diğer ikisi ise güç aktarma sistemi kontrol modülünün istediği verileri gönderir.

  O2 sensörünün merkezinde dizel motor kızdırma bujisine benzeyen bir ısıtma elemanı bulunur. O2 sensörünü kesmeden ısıtıcıyı göremezsiniz. Soğukken yaklaşık 6 ohm dirence sahiptir, ısındıkça direncin değeri yükselir.

  ECM, ısıtıcıya sağladığı toprak gerilim vasıtasıyla ısıtıcıya giden akımı ölçer ve kontrol eder. Akım akışı yoksa ECM P0141 arıza kodunu oluşturur ve motor arıza lambasını yakar.

   

  P0141 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  Not: Bu kodun oluşmasının sebebi arızalı bir katalitik konvertör olamaz. Katalitik konvertör arızalıysa P0420 arıza kodu oluşur.

   

  P0141 Arıza Kodunun Belirtileri Nelerdir?

   

  P0141 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

   

  P0141 Arıza Kodu Önemli mi?

  ECM'nin enjektörleri kontrol ederek yanma odasına uygun miktarda yakıtı gönderebilmesi için O2 sensörlerinin düzgün çalışması gerekir. Arıza onarılana kadar ECM açık döngüde kalabilir. Bu da motorun zengin çalışmasına ve daha fazla yakıt tüketmesine neden olur. Ayrıca aracın emisyon değerleri yükselir. Bu nedenle arıza ciddiye alınmalı ve en kısa sürede onarılmalıdır.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Dymco LPG SistemleriDymco LPG Sistemleri

  DYMCO LPG Sistemleri Kore malıdır. 1989 Yılından beri LPG sektöründe bulunmakta ve sürekli AR-GE çalışmaları n...»


  Landirenzo LPG SistemleriLandirenzo LPG Sistemleri

  Landirenzo LPG Sistemleri önde gelen İtalyan LPG Dönüşüm Sistemlerinden biridir. Tüm markaların çalışma sistem...»


  EKO66 Yakıt Tasarruf CihazıEKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı

  EKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı, bünyelerinde Hidrocarbon molekülleri bulunan her türlü gaz ve sıvı yakıtları düşü...»


  Fuel Shark Yakıt Tasarruf CihazıFuel Shark Yakıt Tasarruf Cihazı

  Gün geçtikçe benzin fiyatları artıyor. Dünya'nın en pahalı benzini Türkiye'de satılırken bir nebze olsun tasar...»


  Panther Yakıt Tasarruf CihazıPanther Yakıt Tasarruf Cihazı

  Panther’i sadece çakmak soketine takınız ve hemen çalışmaya başlasın!.. Tüm benzinli / Dizel / Lpg li araçlar ...»