• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • U1000 Arıza Kodu Nedir? U1000 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  U1000 Arıza Kodu Nedir? U1000 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Tarih: 28-07-2021

  U1000 arıza kodu nedir? CAN İletişim Hattı Sinyal Arızası açıklaması nedir? U1000 arıza kodu nasıl düzeltilir? U1000 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  U1000 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  Modern bir araçtaki birçok sistemden sorumlu çeşitli bilgisayar modülleri, bir veri ağı ile birbirine bağlıdır. 2008'den sonra üretilen araçlarda (ve bazı eski modellerde), modüller iletişim kurmak için "CAN bus" (Controller Area Network / Kontrolör Alan Ağı) adı verilen bir protokol kullanır. Güç Aktarma Sistemi Kontrol Modülü (PCM / ECM / ECU), genellikle halının altında bulunan kablo ağı aracılığıyla modüllere komutlarını aktarır. Bir araçta en az iki CAN bus ağı vardır. Her bir CAN veri yolu, araç boyunca çok sayıda farklı modüle bağlanmıştır. CAN bus iletişim ağı Robert Bosch tarafından tasarlanmış ve 2003 yılında araçlarda görülmeye başlamıştır. 2008 yılından itibaren tüm araçlar CAN bus ağları ile donatılmıştır. CAN veri yolu iletişim ağı, PCM'ye ve ilgili modüllere son derece yüksek hızlı mesajlaşmaya izin verir ve bunların etkileşimli olmasına olanak tanır. Her modülün kendi tanımlayıcı kodu vardır ve PCM'ye ikili kodlanmış sinyaller gönderir. 0 veya 1 ön eki, sinyalin aciliyetini veya öncelik ölçeğini tanımlar. 0 ön eki acil müdahale gerektirirken 1 ön eki daha az acildir ve trafik azalana kadar beklemede kalabilir. Modüller arasındaki bu kapsamlı bağlantı düzeyi sayesinde, ilgili bir sistemin etkinliğini ayarlayarak bir araç sisteminden en yüksek performansı elde etmek mümkün hale gelir.

  Bir veya daha fazla modülün bu ağ üzerinden iletişim kurması engellenirse U1000 arıza kodu tetiklenecektir. U1000 genel bir koddur. Bu kodla birlikte arızalı modülü gösteren başka kodlarda hafızada görülecektir.

  U1000 arıza kodu, öncelikle Chevrolet, Nissan, Infiniti ve GMC araçlarda bulunan özel bir koddur.

  U1000 CAN Bus veriyolu arızası

  U1000 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  Kontak kapalıyken, akü üzerindeki yükü azaltmak için PCM ve modüller "uyku" moduna geçer. Zamanlama önceden ayarlanmıştır ve PCM uyku modu komutu verdiğinde, herhangi bir modül 5 saniye içinde kapanmazsa, ilave 1 saniye bile bu kodun tetiklenmesine sebep olabilir.

   

  U1000 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  Birbirleriyle iletişim kuran modüllerin sayısı hesaba katıldığında, U1000 arıza kodunun belirtileri değişebilir.

  Örneğin, HVAC kontrol modülü ısıtıcı ve klima ünitelerini çalıştırmaktan sorumludur. Modül ağa erişim sağlayamazsa, HVAC sistemini kontrol edemez. Etkilenen modüle bağlı olarak motorun stop etmesi, hiç çalışmaması, güç eksikliği gibi farklı semptomlar görülebilir.

   

  U1000 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Bu kodun nedeni her araca göre değişebilir. İkinci bir kod varsa arızanın meydana geldiği kusurlu parçayı işaret edecektir. Bu, onarım ve kontrollere başlamak için iyi bir nedendir. Ancak, U1000 ile birlikte başka bir arıza kodu oluşmamışsa CAN veriyolunun kendisinde bir hata var demektir. Doğru bir değerlendirme için profesyonel bir elektrik teknisyeni tarafından tüm sistem detaylıca incelenmelidir. Tüm kablo bağlantıları kontrol edilmeli, temizlenmeli ve gevşek bağlantılar onarılmalıdır.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Eureka4 LPG SistemleriEureka4 LPG Sistemleri

  Eureka4 LPG Otogaz Dönüşüm Sistemleri Akel dış Ticaret'in ithal ettiği bir üründür. Bilindiği gibi Romano ve K...»


  E101 Yakıt Tasarruf CihazıE101 Yakıt Tasarruf Cihazı

  E-101 Manyetik Yakıt Tasarruf Cihazı, sıvı ve gaz formundaki doğalgaz, LPG, benzin, dizel gibi bütün yakıt tip...»


  Aldesa Otogaz SistemleriAldesa Otogaz Sistemleri

  Aldesa Otogaz Sistemleri, 40 yılı aşkın süredir imalat sektöründe bulunan sanayici bir ailenin şirketler grubu...»


  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf CihazıSuper Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı; 1950'li yıllarda Amerikalı bir mühendisin keşfettiği bu sistem ilk olara...»


  OMVL LPG/CNG SistemleriOMVL LPG/CNG Sistemleri

  OMVL LPG/CNG Sistemleri yeni nesil araçlar için tasarlanmış en gelişmiş enjeksiyon sistemlerinden biridir. Gaz...»