• 22-08-2021
 • 4 dak
 • 13536
 • 2

P0036 Arıza Kodu Nedir? P0036 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

P0036 arıza kodu nedir? Oksijen Sensörü (HO2S) Isıtıcı Kontrol Devresi (Sıra 1, Sensör 2) arızası açıklaması nedir? P0036 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0036 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?

P0036 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), "Sıra 1 Sensör 2" oksijen sensörü ısıtıcı kontrol devresinde potansiyel bir sorun algıladığında P0036 arıza kodu ayarlanır. "Sıra 1" motorun 1 numaralı silindirinin bulunduğu motor bankını gösterir. "Sensör 2" ise aşağı akış sensörü olarak adlandırılan, katalitik konvertörden sonra gelen sensördür.

Modern araçların çoğu, oksijen sensörünü hızlı bir şekilde çalışma sıcaklığına getirmek için ısıtıcılı oksijen sensörü kullanır. Motorun kapalı döngü sistemine hızlı bir şekilde girmesi ve PCM'nin yakıt enjeksiyon sürelerini hesaplaması için O2 sensörlerinin bir an önce çalışma sıcaklıklarına ulaşması gerekir.

Aşağı akış oksijen sensörü, öncelikle katalitik konvertörün verimliliğini kontrol etmek için kullanılır. Katalizörden çıkan egzoz gazlarındaki oksijen miktarını ölçmekten sorumludur. PCM tarafından kontrol edilen ısıtıcı devresi, sensörün hızlı bir şekilde çalışma sıcaklığına ulaşmasını sağlar. PCM, motor soğutma suyu sıcaklığı ve motor yüküne göre oksijen sensörünün ısıtıcı devresini kontrol eder.

HO2S'in PCM'ye doğru voltaj sinyalleri gönderebilmesi için optimum çalışma sıcaklığına ulaşması gerekir. Bu sıcaklığa ne kadar çabuk ulaşırsa, daha hızlı ve doğru bilgi göndermeye başlar. Isıtıcı devresi bunun gerçekleşmesi için gereken süreyi en aza indirir.

PCM, HO2S'nin doğru sinyal göndermediğini veya hiç sinyal göndermediğini algılarsa, P0036 arıza kodunu hafızasında saklar ve motor arıza ışığını yakar.

 

P0036 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

 • - Arızalı oksijen sensörü (Sıra 1 Sensör 2)
 • - Hasarlı kablolar veya gevşek bağlantılar gibi O2 sensörü ısıtıcı kontrol devresiyle ilgili sorunlar
 • - Oksijen sensörü ısıtıcı devresinin sigortasının atması (varsa)
 • - Arızalı veya yazılım güncellemesine ihtiyaç duyan PCM (nadiren)

 

P0036 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

P0036 arıza kodu ayarlandığında, motor arıza ışığının yanması dışında hiçbir belirti fark etmeyebilirsiniz.

 • - Motor arıza ışığının yanması
 • - Bazı araçlar üretici firmanın programına göre güvenli moda girebilir.

Not: Bu sensör katalitik konvertörden sonra gelir ve katalizörün verimliliğini kontrol etmek için kullanılır. Bu nedenle hava/yakıt karışımını etkilemeyecektir. PCM, hava/yakıt karışımı için öncelikle yukarı akış oksijen sensörünü (katalitik konvertör öncesi) kullanır.

 

P0036 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

 • - Arıza kodları temizlenmeli ve kodun geri dönüp dönmeyeceğini görmek için yol testi yapılmalıdır.
 • - Kod geri dönerse, oksijen sensörüne giden kablolar ve konektörler incelenmelidir. Hasarlı, erimiş, aşınmış, soyulmuş ve kopuk kablolar onarılmalıdır. Korozyona maruz kalmış, gevşek bağlantıya sahip konektörler değiştirilmeli veya düzeltilmelidir.
 • - Sensörün ısıtıcısına giden güç ve topraklama devresi sinyalleri test edilmelidir. Devrelerde arıza varsa onarılmalıdır. Sensörün içindeki ısıtıcı devresinde bir miktar direnç bulunmalıdır, aşırı direnç veya aşırı limit okuması, devrenin ısıtılan kısmında bir açık olduğunu gösterir ve oksijen sensörünün değiştirilmesi gerekecektir.
 • - Bazı ısıtıcılı oksijen sensörlerinin sigortası bulunur. Sigorta kontrol edilmeli, atmışsa değiştirilmelidir.
 • - Arızalı oksijen sensörü değiştirilmelidir.
 • - Aracın ilk çalıştırılması (soğuk çalıştırma) sırasında konektörde güç yoksa, oksijen sensörüne giden güç kaynağı devresinde veya PCM'nin kendisinde bir sorun olabilir.

 

P0036 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

P0036 arıza kodu ile araç sürülebilir ancak katalitik konvertörün verimliliğini etkileyebilir. Diğer bileşenlerin hasar görmesini engellemek için mümkün olan en kısa sürede onarılması gerekir.

2 Yorum

Avatar
Oto Tasarruf
23-03-2022 | Ankara

@Gökhan, katalitik konvertörden sonra gelen, motora en uzak olan aşağı akış sensörüne bakacaksınız. Senin deyiminle alttaki sensör.

Avatar
Gökhan
23-03-2022 | İstanbul

Merhabalar benim aracım 2007 model Mini Cooper b1 s2. Arıza kodu da P0036. Araçta iki tane sensör var. Bu arızalı sensör üstteki mi yoksa alttaki mi bunu bilemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.