• 30-09-2021
  • 4 dak
  • 9940
  • 0

Direksiyon Hidrolik Yağı Ne Zaman Değiştirilir? Azalırsa Ne Olur?

Direksiyon hidrolik yağı ne zaman değiştirilir? Direksiyon hidrolik yağı azalırsa veya biterse ne olur? Düşük seviyede direksiyon hidrolik sıvısı belirtileri nelerdir? Direksiyon hidroliği neden eksilir? Direksiyon hidrolik sıvısı nasıl kontrol edilir?

Hidrolik direksiyonların seri üretime geçtiği 1950'li yıllara kadar, sürücüler aracın tekerleklerini döndürmek için kol kaslarına güvenirdi. Hidrolik direksiyon sistemi ilk kez 1951 Chrysler Imperial ile piyasaya sürüldü. Bu sistem, mekanik direksiyon dişlisine uygulanan kuvveti arttırarak direksiyon simidinin daha kolay dönmesini sağlar. Çok az bir çaba ile tekerleklerin konforlu bir şekilde yönlendirilmesine yardımcı olur.

Günümüz modern araçlarında ya hidrolik direksiyon ya da elektrikli hidrolik direksiyon (EPS) bulunur. Hidrolik sistemler, direksiyon desteği sağlamak için basınçlı sıvı kullanır. Bu sıvı, hidrolik direksiyona güç verir. Zamanla direksiyon sisteminde sızıntılar ortaya çıkabilir ve bu da hidrolik sıvının azalmasına yol açar.

 

Düşük Seviyede Direksiyon Hidrolik Yağı Belirtileri

Aracınızın direksiyon hidrolik yağı eksikse, bazı arıza belirtileri ortaya çıkar. Sıvının düşük seviyede olması, pahalı onarımlara yol açacağından bu işaretleri görmezden gelmemelisiniz. Aşağıdaki sorunlardan herhangi birini yaşıyorsanız, hidrolik direksiyon sıvınızı kontrol etmelisiniz.

Direksiyon Simidinin Sertleşmesi

Bu durum, hidrolik direksiyon sıvısının eksik olduğunu gösteren en belirgin işaretlerden biridir. Düşük sıvı seviyesi nedeniyle hidrolik direksiyon sistemine hava girerse, direksiyon simidi sertleşir ve tekerlekleri döndürmek zorlaşır.

Direksiyonu Çevirirken Gıcırtı veya İnleme Sesi

Hidrolik direksiyon yağı önemli ölçüde düşükse, hidrolik direksiyon pompasına hava girerek, gıcırtı ve inleme seslerine neden olur. Direksiyonu sağa veya sola çevirdiğinizde sesin şiddetinin arttığını fark edebilirsiniz. Özellikle otopark gibi kapalı alanlarda, sesi çok daha rahat duyabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, hidrolik direksiyon haznesine yeterli miktarda sıvı eklemektir. Kısa bir süre sonra seslerin kaybolması gerekir. Sesler devam ediyorsa, arızalı bir direksiyon pompası gibi başka sorunlarınız olabilir.

Direksiyonda Titreme ve Sarsıntı

Bazen direksiyon simidini çevirirken sarsıntı ve titreme hissedebilirsiniz. Bu durum, genellikle araç yavaş hareket ederken veya park halinde direksiyonu çevirdiğinizde hissedilebilir.

Aracın Altında Sıvı Birikintisi

Düşük hidrolik direksiyon sıvısının en yaygın belirtilerinden biri, park halindeki aracın altında biriken kırmızımsı sıvı lekeleridir. Bu sızıntıların nedeni şanzıman veya soğutma sistemi de olabilir. Böyle bir durumda, hidrolik direksiyon yağ haznesini kontrol etmelisiniz.

Direksiyonun Kilitlenmesi

Nadir durumlarda, yetersiz miktarda veya tamamen bitmiş hidrolik sıvısı nedeniyle direksiyon kilitlenebilir. Sakin bir şekilde yolunuzda ilerlerken direksiyon simidinin hiç dönmediğini farkedebilirsiniz. Direksiyon bu duruma gelmeden önce, yukarıda saydığımız dört semptomun ortaya çıkması gerekir.

 

Direksiyon Hidrolik Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Aracınız hidrolik direksiyon sıvısı kullanıyorsa (elektrikli sistemlerde kullanılmaz), sıvının seviyesini kontrol etmek oldukça kolaydır.

Motor kapalıyken kaputu açın ve hidrolik direksiyon sıvı deposunu bulun. Depo genellikle direksiyon pompasına veya yakınına monte edilir. Haznedeki sıvı seviyesine dikkatle bakın. Rezervuarın yan tarafında sıvı seviyesini gösteren bazı işaretler olacaktır. Seviye düşükse hidrolik direksiyon sıvısı ekleyin. Bazı araçlarda kapağı açarak sıvı kontrolü yapabilirsiniz. Sıvının rengi koyu kahverengiyse veya yanık kokusu varsa değiştirilmesi gerekebilir.

 

Direksiyon Hidrolik Yağı Neden Eksilir?

Hidrolik direksiyon yağının eksilmesi normal bir durum değildir. Düşük hidrolik yağı seviyesi, sistemde bir kaçak olduğunu gösterir. Sızıntının yaygın kaynakları şunlardır:

  • - Hidrolik direksiyon pompası
  • - Direksiyon dişlisi
  • - Direksiyon hatları
  • - Sistemdeki contalar ve o-ringler

Düşük hidrolik sıvısı ile aracı kullanmak kötü bir fikirdir. Aşırı düşük seviye, hidrolik direksiyon pompasının ve dişlilerin yağsız kalmasına neden olarak daha maliyetli hasarlara yol açabilir. Sıvı seviyesi düşükse, sorunu en kısa zamanda çözmeniz gerekir.

 

Direksiyon Hidrolik Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

Direksiyon hidrolik yağının değişim zamanı markadan markaya değişir. Bazı üretici firmalar hidrolik direksiyon yağının periyodik olarak değiştirilmesini önerirken, bazıları önermez. Uygun değişim zamanı için aracınızın kullanım ve bakım kılavuzuna göz atmanız gerekir. Ancak, önerilmese dahi belirli aralıklarla hidrolik direksiyon sıvısını değiştirmek iyi bir fikirdir.

Sıvı zamanla kirlenebilir ve özelliğini yitirebilir. Genel kural, her 5 yılda bir veya 80.000 km.'de (hangisi önce gelirse) bir değiştirmektir. Bazı araçlar şanzıman ile aynı sıvıyı kullanır. Diğerleri ise farklı ve özel bir sıvı gerektirebilir. Uygulama için kullanıcı el kitabına bakınız.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.