• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0094 Arıza Kodu - Yakıt Sisteminde Küçük Sızıntı Tespit Edildi

  P0094 Arıza Kodu - Yakıt Sisteminde Küçük Sızıntı Tespit Edildi

  Tarih: 27-10-2021

  P0094 arıza kodu nedir? Yakıt Sisteminde Küçük Sızıntı Tespit Edildi arızası açıklaması nedir? P0094 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0094 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0094 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  P0094 arıza kodu, güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), yakıt sisteminde küçük bir sızıntı tespit ettiğinde ayarlanır. Genellikle dizel motorlu araçlarda görülür.

  P0094 arıza kodunun nedeni, PCM'nin yakıt basıncında önemli bir düşüş tespit etmesidir. Aracın yakıt basınç değerleri, üreticiden üreticiye özel olarak programlanmıştır. PCM, bu spesifikasyonlara göre yakıt basıncını izlemek üzere programlanmıştır.

  Dizel yakıt sistemleri, PCM tarafından bir veya daha fazla yakıt basınç sensörü kullanılarak izlenir. Yakıt deposundaki düşük basınçlı yakıt, yüksek basınçlı enjektör pompasına bir besleme (veya transfer) pompası tarafından pompalanır. Yüksek basınçlı yakıt enjektör pompası, yakıt basıncını 2.500 psi'ye kadar çıkarabilir. Bu nedenle, yakıt basıncını test ederken dikkatli olun, çünkü aşırı basınç tehlikeli durumlara neden olabilir. Dizel yakıtı benzin kadar yanıcı olmasa da aşırı basınç altında oldukça hassastır.

  Yakıt dağıtım sistemindeki stratejik konumlara yakıt basınç sensörleri yerleştirilmiştir. Tipik olarak, yakıt sisteminin her bölümü için en az bir yakıt basınç sensörü bulunur. Yakıt basınç sensörleri normalde üç kablolu bir tasarıma sahiptir. Bazı üreticiler akü voltajı, diğerleri ise PCM'den gelen 5 voltluk bir referans voltajı kullanır. Sensöre referans voltajı ve bir topraklama sinyali gönderilir. Sensör, PCM'ye bir geri dönüş sinyali sağlar. Yakıt sistemindeki basınç arttıkça, sensörün direnç seviyesi düşer ve PCM'ye gönderilen voltaj sinyali yükselir. Basınç azaldığında ise sensörün direnci yükselir ve PCM'ye gönderilen voltaj sinyali düşer. Yakıt basınç sensörleri doğru çalıştığı müddetçe, her ateşleme çevriminde bu döngü tekrar eder.

  PCM, belirli bir süre boyunca ve belirli koşullar altında yakıt sistemi basıncının parametrelerle uyuşmadığını tespit ederse P0094 arıza kodunu ayarlar ve motor arıza ışığını yakar.

  Büyük, küçük ve orta sızıntılar için farklı arıza kodları vardır. Kaçak miktarına göre ilgili arıza kodları ayarlanır.

  Bu arıza kodu kaydedildikten sonra aracınız arıza emniyet moduna geçebilir. Bu mod motor gücünü azaltarak, vites değiştirmeyi engelleyebilir. Bazı durumlarda PCM, yakıt pompasının çalışmasını durdurur ve aracın çalışmasını engelleyebilir. Bu arıza kodu kendi kendine kaybolmaz. Yakıt sisteminde olası bir sızıntıya işaret ettiği için aracınızı riske atmadan hemen kontrol ettirmeniz gerekir.

  P0094 arıza koduna yatkın araçlar arasında Opel, Chevrolet, GMC, Nissan, Citroen, Peugeot, Volvo, Fiat ve Ford'un çeşitli modelleri bulunur.

  Aşağıdaki resim sızdıran bir dizel enjektörünü göstermektedir. Dizel motorlarda yakıtın sızabileceği birçok olası yer bulunmaktadır. Bu tür bir sızıntı P0094 arıza koduna neden olabilir.

  P0094 Yakıt Sisteminde Küçük Sızıntı Tespit Edildi

  P0094 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P0094 arıza kodunun olası tetikleyicileri şunlardır:

   

  P0094 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0094 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0094 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Bu kod yakıt sisteminde küçük sızıntı tespit edildiğini söylese de, aslında kodun nedeni sızıntı olmayabilir. Asıl neden yakıt basıncının herhangi bir nedenden dolayı düşmesi veya PCM'ye yanlış bilgi gönderilmesidir. Yakıt basınç regülatörü, yakıt pompası, yakıt filtresi, yakıt basınç sensörü veya devresi arızalıysa, bu durum yakıt basıncının düşmesine neden olabilir.

   

  P0094 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  Bu kod, sızıntının daha küçük olması nedeniyle P0093 arıza kodu kadar ciddi değildir. Bununla birlikte, araçta yakıt sızıntısının söz konusu olduğu düşünülürse büyük bir güvenlik riski oluşmaktadır. Küçük bir kıvılcımdan meydana gelebilecek olası yangın riski nedeniyle sürücü ve yolcuların yaralanmasına, aracınızın ağır hasar görmesine neden olabilir. Yakıt sızıntısının bir an önce bulunması ve onarılması gerekir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  E101 Yakıt Tasarruf CihazıE101 Yakıt Tasarruf Cihazı

  E-101 Manyetik Yakıt Tasarruf Cihazı, sıvı ve gaz formundaki doğalgaz, LPG, benzin, dizel gibi bütün yakıt tip...»


  Perfobest Yakıt Tasarruf CihazıPerfobest Yakıt Tasarruf Cihazı

  Perfobest bir yakıt tasarruf ve emisyon kirlilik kontrol cihazıdır. Perfobest, yanmayı artırır aracın yaşına, ...»


  OMVL LPG/CNG SistemleriOMVL LPG/CNG Sistemleri

  OMVL LPG/CNG Sistemleri yeni nesil araçlar için tasarlanmış en gelişmiş enjeksiyon sistemlerinden biridir. Gaz...»


  FBR LPG/CNG SistemleriFBR LPG/CNG Sistemleri

  Son zamanlarda yeni bir LPG/CNG sistemi TV kanallarında, dizi sponsorlarında sık sık karşımıza çıkıyor. Özelli...»


  Ekomax Yakıt Tasarruf CihazıEkomax Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomax Yakıt Tasarruf Cihazı, suyu hidrojen ve oksijene ayıran bir elektroliz cihazıdır. 4,6,8 silindirli benz...»