• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Elektronik Gaz Kelebeği Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Elektronik Gaz Kelebeği Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Tarih: 22-11-2021

  Elektronik gaz kelebeği (ETB / ETC) nedir? Elektronik gaz kelebeği nasıl çalışır? Elektronik gaz kelebeği kontrolünün avantajları nelerdir? Elektronik gaz kelebeği arıza belirtileri nelerdir? Gaz kelebeği neden bozulur?....

  1980'lerin sonuna kadar, çoğu arabanın oldukça basit bir gaz kelebeği kontrol sistemi vardı. Gaz pedalına bastığınızda, bir tel vasıtası ile karbüratöre monte edilmiş mekanik bir bağlantı harekete geçirilir ve aracın hava-yakıt karışımı ayarlanırdı. İçten yanmalı motorlar, yaklaşık bir yüzyıl boyunca bu sisteme güvendi. Özetle, gaz pedalına ne kadar sert basılırsa, araç o kadar hızlı giderdi. Ancak, günümüz modern araçlarında durum böyle değil...

  Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte, otomotiv endüstrisi, gaz kelebeğini kontrol etmek için elektronik sinyaller kullanan farklı sistemler geliştirdi. Gaz kelebeğinin kontrolü için kablolar ve mekanik bağlantılar yerine (bazılarında kablo bulunur), gaz pedalına bastığınızda oluşan basıncı elektronik bir sinyale dönüştüren sensörler ve modüller kullanılmaya başlandı. Emme manifoldu ile emme tertibatı arasına monte edilen gaz kelebeği gövdesi, gaz pedalına ne kadar bastığınıza bağlı olarak, motor kontrol modülü (ECM), güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM) veya elektronik gaz kelebeği modülü (ETB) tarafından kontrol edilir. Gaz kelebeği gövdesi üzerinde bulunan küçük bir elektrik motoruna gönderilen sinyaller sayesinde, gaz kelebeği plakasının ne kadar açılacağı ve kapatılacağı belirlenir.

  Motor kontrol modülleri (ECM) motoru kontrol eden bilgisayarlardır. Güç aktarma sistemi kontrol modülleri (PCM), hem motoru hem de şanzımanı kontrol eder. ETB modülleri, elektronik gaz kelebeği gövdesini kontrol eder. ETB modülü olmayan kablolu araçlarda, gaz kelebeği gövdesi ECM veya PCM tarafından kontrol edilir. 2000'li yıllardan sonra üretilen çoğu araçta ETB modülü kullanılmaya başlanmıştır.

  Elektronik Gaz Kelebeği

  Elektronik Gaz Kelebeği Nasıl Çalışır?

  Çoğu ETB sistemi dört ana bileşenden oluşur:

  ETB sisteminin düzgün çalışabilmesi için, aracınızın birincil bilgisayarı, hız sabitleyici, gaz pedalı, kütle hava akış sensörü, motor ve tekerlek hız sensörleri gibi çeşitli sensörlerden veriler toplar. Bu bilgilere göre modül, ETB valfininin ne kadar açılacağını belirler ve hava-yakıt karışımını düzenler.

  Günümüz araçlarının çoğunda, gaz pedalına bağlı bir kablo yoktur. Bunun yerine pedala monte edilmiş gaz pedalı konum sensörleri (APP) bulunur. PCM, operasyonun beynidir. PCM, gaz pedalı konum sensöründen gelen sinyali analiz eder ve ardından ETB valfinin uygun şekilde açılması için elektronik motora komut verir. PCM, valfin uygun şekilde açılıp açılmadığını doğrulamak için ise gaz kelebeği konum sensörünü kullanır.

  Operasyonun asıl bölgesi gaz kelebeği gövdesidir. Gaz kelebeği gövdesi, komutu doğrudan PCM'den alır. Gaz pedalı konum sensörü ile ETB valfinin açılması arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Gaz pedalına sonuna kadar bastığınız için ETB valfi de sonuna kadar açılmayacaktır. ETB valfinin açılması, bir dizi girdiye ve sürüş koşullarına göre ayarlanır.

  Elektronik Gaz Kelebeği Nasıl Çalışır?

  Elektronik Gaz Kelebeği Kontrolünün Avantajları

  Elektronik gaz kelebeği kontrolü, pürüzsüz ve kusursuz bir sürüş deneyimi sağlamak üzere tasarlanmıştır. ETB teknolojisine sahip bir araba kullanmanın bir takım avantajları vardır:

   

  Elektronik Gaz Kelebeği Neden Bozulur?

  ETB sistemi, daha verimli ve hassas bir teknoloji olsa da kusursuz değildir ve zamanla çeşitli nedenlerden dolayı arızalanabilir. Arızanın en yaygın nedeni, gövde içinde biriken kir ve karbon kalıntılarıdır. Bu birikintiler, hava akışında kısıtlamaya neden olarak, yavaş gaz tepkisine ve aracın stop etmesine neden olabilir.

  Bir başka yaygın neden ise, hasarlı bir gaz kelebeği posizyon sensörü veya gaz pedalı konum sensörüdür. Arızalı bir sensör, PCM'ye yanlış bilgiler göndererek, hatalı hava-yakıt karışımına neden olur.

   

  Elektronik Gaz Kelebeği Arıza Belirtileri

  Öte yandan, daha karmaşık bir sistem olduğu için, herhangi bir sorun oluştuğunda arızanın nedenini belirlemek zor olabilir. Aracınızın gaz kelebeği gövdesi bozulduğunda, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

  Zamanla, aracınızın ETB'sinde karbon ve diğer kirleticiler birikmeye başlayabilir. Çoğu araç üreticisi, servis programlarına rutin ETB bakımını dahil etmese de, sisteminizin periyodik olarak temizlenmesi gerekir. Bununla birlikte, bazı araçların ETB'si temizlendikten sonra rölanti devrinin yeniden programlanması gerekir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Eco OBD2 Yakıt Tasarruf CihazıEco OBD2 Yakıt Tasarruf Cihazı

  Eco OBD2 otomobillerde yakıt tüketimini azaltmak ve emisyon değerlerini düşük seviyelere çekmek için dizayn ed...»

  Milano LPG SistemleriMilano LPG Sistemleri

  Milano Sıralı Sistem LPG, çok nokta enjeksiyonlu araçlarda ve 2000 model üzeri plastik manifoldlu araçlarda ku...»

  Kitmtm LPG SistemleriKitmtm LPG Sistemleri

  Kitmtm LPG Sistemleri ileri teknolojisi ve mükemmel performansıyla en iyi sistemlerden biridir. M.T.M.-BRC Gaz...»

  Eureka4 LPG SistemleriEureka4 LPG Sistemleri

  Eureka4 LPG Otogaz Dönüşüm Sistemleri Akel dış Ticaret'in ithal ettiği bir üründür. Bilindiği gibi Romano ve K...»

  Normax-TNormax-T

  NorMax-T tam manasıyla bir katkı maddesi olmayıp, akaryakıt sistem performansına yeni bir yaklaşımdır. Patlama...»