• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0357 Arıza Kodu - Ateşleme Bobini “G” Birincil / İkincil Devre Arızası

  P0357 Arıza Kodu - Ateşleme Bobini “G” Birincil / İkincil Devre Arızası

  Tarih: 04-12-2021

  P0357 arıza kodu nedir? Ateşleme Bobini “G” Birincil / İkincil Devre Arızası açıklaması nedir? P0357 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0357 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0357 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), bujileri tam olarak doğru zamanda ateşleyen ateşleme bobinlerini yönetir. PCM, ateşleme bobini “G” (silindir #7 ateşleme bobinidir) veya devresinde potansiyel bir sorun tespit ederse, P0357 arıza kodu ayarlanır. Silindirlere harflerle hitap edildiğinde, "A" silindir 1'dir, "B" silindir 2'dir, vb. şeklinde devam eder.

  Distribütörlü, tekli bobin ve çoklu bobin (COP / Coil on Plug) tipi olmak üzere çeşitli ateşleme sistemleri vardır. P0357 arıza kodu, genellikle COP ateşleme sistemlerinde görülür.

  COP ateşleme sisteminde, her silindirin üzerinde bir buji ve her bujinin üzerinde bir ateşleme bobini kullanılır. Bu sistem, buji kablolarına olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Her bobine iki kablo tahsis edilmiştir. Biri, genellikle güç dağıtım merkezinden gelen akü beslemesidir. Diğer kablo, PCM'den gelen topraklama devresidir. PCM, bobini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için bu devreyi kullanır.

  Topraklama devresi PCM tarafından sürekli izlenir. Herhangi bir arıza algıladığında bir arıza kodu ayarlar. P0350'den P0362'ye kadar olan arıza kodları 1. silindirden 12. silindire kadar olan ateşleme bobini devre arızaları ile ilgilidir. Kodun sonundaki rakam bize hangi silindirde arıza olduğunu gösterir. Örneğin, P0351 kodu 1 numaralı silindirde, P0357 kodu 7 numaralı silindirde, P0362 ise 12 numaralı silindirin ateşleme bobini devresinde bir arıza olduğuna işaret eder. P0350 ise genel bir koddur ve sadece ateşleme bobini devre arızası anlamına gelir.

  Ateşleme bobininin içinde iki sargı bulunur. Bobinin alçak gerilim sağlayan tarafına birincil devre denir. Birincil sargıdan gelen elektrik akımını indükleyerek yüksek voltaja çeviren kısım ise ikincil devre olarak bilinir. Aküden gelen düşük voltajlı akım, bujileri ateşlemek için ateşleme bobinleri tarafından yüksek voltaja dönüştürülür. Sonuç olarak, ateşleme bobininin devrelerinin herhangi biri arızalanırsa düzgün çalışmayacak ve çeşitli motor sorunlarına yol açacaktır. (Ateşleme Bobini Nedir? Ateşleme Bobini Arıza Belirtileri Nelerdir?)

   

  P0357 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P0357 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P0357 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0357 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0357 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Motor şu anda tekliyor mu? Eğer teklemiyorsa, sorun aralıklıdır. Araç çalışırken 7 numaralı silindire giden bobinin kablolarını kıpırtarak test etmeyi deneyin. Kabloları oynatmak teklemeye sebep oluyorsa, arızalı kabloyu ve konnektörleri onarın.

   

  P0357 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  P0357 arıza kodu ayarlandığında, araç özellikle hızlanma esnasında aralıklı veya sürekli olarak tekleme yapabilir. Böyle bir durum, özellikle motordan yüksek performans beklenen ani sollama durumlarında tehlike yaratabilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Normax-TNormax-T

  NorMax-T tam manasıyla bir katkı maddesi olmayıp, akaryakıt sistem performansına yeni bir yaklaşımdır. Patlama...»


  AC Stag Otogaz SistemleriAC Stag Otogaz Sistemleri

  AC Stag LPG/CNG Sistemleri'nin menşei Polonya'dır. AC SA şirketi tarafından üretimi yapılan Stag, LPG/CNG konu...»


  Super X Power Yakıt Tasarruf CihazıSuper X Power Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super X Power Yakıt Tasarruf Cihazı'nı LPG kullanan tüm araçlar rahatlık ve sorunsuzca kullanabilir. Sizleri y...»


  Ekomotor Yakıt Tasarruf CihazıEkomotor Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomotor Yakıt Tasarruf Cihazı, tüm benzinli, dizel ve LPG'li araçlarda şehiriçi %15, şehirdışı %25'e varan ya...»


  Magno Smart Yakıt Tasarruf CihazıMagno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı

  Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı nedir? Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı ne işe yarar? Magno Smart Yakıt Tas...»