• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Ateşleme Bobini Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Ateşleme Bobini Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Tarih: 16-09-2018

  Ateşleme bobini arızası nasıl anlaşılır? Ateşleme bobini arıza belirtileri nelerdir? Ateşleme bobini arızalanırsa ne olur?....

  Aracınızında tekleme, silkeleme ve stop etme sorunları yaşıyorsanız bu durum arızalı bir ateşleme bobininden kaynaklanıyor olabilir. Ateşleme bobini jeneratörden güç alır ve bujilere aktarır. Bu yakıtı ateşler ve aracınızı çalıştırır. Arızanın boyutu, ateşleme bobinlerinden hangisinin başarısız olduğuna bağlı olarak değişir.

   

  Backfire (Geri Tepme)

  Aracınız geri tepme yapıyorsa, bu bir ateşleme bobini arızasının erken belirtilerini gösterebilir. Bu durum, kullanılmayan yakıt, egzoz sisteminden atıldığında ortaya çıkar. Eğer sorunu çözmezseniz egzozunuzda ciddi hasarlar yaratabilir ve gereksiz ve masraflı tamirlere neden olabilirsiniz. Egzozunuz siyah bir duman yayabilir ve hatta benzin kokusunu bile algılayabilirsiniz.

   

  Çalıştırma Problemleri

  Aracınızı soğuk havalarda çalıştırmada sorun yaşıyorsanız ateşleme bobinlerinden biri arızalanmış olabilir. Bujilerde kıvılcım olup olmadığını kontrol etmek için kablolara basit bir test uygulayabilirsiniz. Sırasıyla ateşleme bobininin soketini çıkararak, motorun tepkisine bakınız. Soketi çıkardığınızda motor sarsıntı-titreşim yapıyorsa, o ateşleme bobini sağlamdır. Soketi çıkardığınızda motorun çalışmasında hiçbir değişiklik hiçbir titreşim olmuyorsa, ateşleme bobini ya da buji arızalıdır. Emin olmak için bujiyi kontrol edin, buji sağlamsa ateşleme bobini bozuktur.

   

  Yakıt Tüketiminde Artış

  Aracınız fazla yakıt tüketmeye başladıysa bu da bir ateşleme bobini arızası belirtisi olabilir. Bujilere daha az güç gönderildiğinde, ECU bunu telafi etmek için daha fazla yakıt gönderecektir.

   

  Motorda Tekleme & Silkeleme

  Ateşleme bobinleri arızalandığında motor düzensiz çalışmaya başlar. Motorda düzenli olarak tekleme problemleri ile karşılaşırsınız. Ani hızlanmalarda silkeleme problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, rölantide devir düşüklüğü ve titreme sorunları yaşarsınız.

   

  Stop Etme

  Ateşleme bobini arızası yaşadığınızda bujilere düzensiz kıvılcımlar gönderilir. Bu durum motorun stop etmesi ile sonuçlanabilir.

   

  Kablo Arızaları

  Aşınmış bujiler, ateşleme bobinlerini daha fazla zorlar. Kabloların durumunu iyi tutmak, ateşleme bobini arızalarını azaltabilir. Bazı basit düzenli bakımlar, uzun vadede size kazandırabilir.

   

  Ateşleme Bobini Tamiri Mümkün mü?

  Ateşleme bobini arızalandığında tamir edilmez ve yenisiyle değiştirilir. Eğer aracınızda bağımsız elektronik ateşleme sistemi varsa, hangi ateşleme bobini arızalıysa sadece onu değiştirirsiniz. Eski tip tek ateşleme bobinli sistem varsa, bunun değişmesi gerekir.

  Ateşleme bobininin soket uçları doğru tespit edilmelidir. Modellere göre farklılık gösterdiği için uçların artı, eksi ve sinyal ucu olup olmadığını kendi aracınıza göre tespit etmelisiniz. Yine aynı şekilde bobin direncini kendi aracınıza göre ayarlamalısınız.

  Motor tekleme arızası ve ateşleme bobini arızası, diyagnostik test cihazıyla kontrol edildiğinde P0300-P0301-P0302-P0303-P0304 arıza kodları okunabilir.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarErsin :
   Bulunduğu İl: Nevşehir                                      Tarih: 12-06-2019 20:23:01

   "Turgut bey; benimde 2011 cruzum vardı. Bir ara aracın yığıldığını, gaza bastığımda gitmediğini, titrediğini, son aşamaya geldiğinde ise bütün uyarı lambalarının yandığını gördüm. Bütün bu sorunlar bujileri yenileyince bitti."

  • AvatarAyyıldız :
   Bulunduğu İl: Bursa                                      Tarih: 22-05-2019 00:10:13

   "Gazdan ayağımı çektiğimde araç sarsıntı yapıyor ve tekrar hızlanmak için gaza bastığımda ilk olarak araçta isteksizlik ve sonradan hızlanırken sarsıntı oluyor sebebi sizce ateşleme bobini midir arac 2003 opel astra comfort benzinde de lpg de de aynı sorun var..."

  • AvatarTurgut :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 22-05-2019 00:10:49

   "Benim 2011 cruzum var aracımda uzun yol gittiğimde veya çok dur kalkta esp arızası çıkıyor sebebi nedir?"

  • AvatarTahir Karakaya :
   Bulunduğu İl: Çanakkale                                      Tarih: 22-05-2019 00:12:28

   "1,6 2001 model skoda felicia araç yol alırken arasıra stop ediyor 15'20 dk sonra çalışıyor yola çıkmaya korkuyorum arızayı bulamadık yardımcı olursanız sevinirim."

  • AvatarTortoise :
   Bulunduğu İl: Düzce                                      Tarih: 22-04-2019 00:56:25

   "Merhabalar aracım soğukken dehşet bir çekiş gücüne sahip fakat motor ısındığında çekişi hissedilir derecede düşüş oluyor özellikle bir anlık gaza yüklendiğinde tam olarak tarif edemesemde sanki birisi tutuyorda gidemiyor gibi birde kesik kesik hızlanıyor acaba problem nedir"

  • AvatarSeyit Polat :
   Bulunduğu İl: İzmir                                      Tarih: 27-11-2018 23:34:51

   "Doblo dizel aracım yürürken ayağımı gazdan çektiğimde stop ediyor yardımcı olursanız sevinirim."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  FBR LPG/CNG SistemleriFBR LPG/CNG Sistemleri

  FBR LPG/CNG Sistemleri; Sistem ekipmanları ve ithalatçı, imalatçı firma hakkında bilgiler yer almaktadır....»

  Devamı »

  Dailymag Yakıt Tasarruf SistemiDailymag Yakıt Tasarruf Sistemi

  Hem aracınızda hem de evinizde yüksek yakıt maliyetlerine son!...»

  Devamı »

  Stefanelli LPG SistemleriStefanelli LPG Sistemleri

  Stefanelli LPG/CNG Dönüşüm Sistemleri 1977 yılından beri üretim yapan bir italyan markasıdır....»

  Devamı »

  Romano LPG SistemleriRomano LPG Sistemleri

  Romano LPG Sistemleri İtalya'da tüm imalatını elektronik CNC makinalarında ve robotlarla yapan, 40 senelik bir güveni te...»

  Devamı »

  Prins Otogaz SistemleriPrins Otogaz Sistemleri

  Prins Otogaz Sistemleri, kalitesi, sorunsuzluğu ve müşteri memnuniyeti ile sektörün lider markası konumundadır....»

  Devamı »