• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0338 Arıza Kodu - Krank Mili Konum Sensörü A Devresi Yüksek Giriş

  P0338 Arıza Kodu - Krank Mili Konum Sensörü A Devresi Yüksek Giriş

  Tarih: 07-01-2022

  P0338 arıza kodu nedir? Krank Mili Konum Sensörü A Devresi Yüksek Giriş arızası açıklaması nedir? P0338 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0338 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0338 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  P0338 arıza kodu, aracın krank milinin yüksek voltaj nedeniyle problem yaşadığını gösterir. Bir aracın hareket edebilmesi için üç şeye ihtiyaç vardır; hava, yakıt ve ateşleme. Modern araçlarda, güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM) denilen dördüncü bir bileşende iş başındadır. Basitçe söylemek gerekirse bu yüksek teknoloji ürünü, herhangi bir zamanda ölçülen hava hacmine göre ne kadar yakıt enjekte edilmesi gerektiğini hesaplar. Ardından bujileri ateşlemek için bir sinyal gönderir. Tüm bu süreç saniyede yüzlerce kez gerçekleşir. Tüm bu işlemlerin doğru bir zamanlama ile yapılması gerekir. İşte burada krank mili konum (CKP) sensörü ve eksantrik mili konum (CMP) sensörleri devreye girer.

  Krank mili konum sensörü iki önemli işlevi yerine getirir. PCM, motorun dakikadaki devir sayısını (RPM) hesaplamak için bu sensöre güvenir. İkinci önemli görevi ise PCM'nin üst ölü nokta (ÜÖN) olarak adlandırılan 1. silindirin konumunu hesaplamasını mümkün kılar. RPM ve ÜON ile PCM, bir aracın çalışması için gerekli olan, yukarıda tanımlamış olduğumuz hassas işlevi gerçekleştirebilir.

  PCM, krank mili konum sensöründen yüksek voltaj geldiğini tespit ederse P0338 arıza kodu ayarlanır. Diğer krank mili konum sensörü arıza kodları arasında P0335, P0336, P0337 ve P0339 bulunur.

  P0338 arıza koduna yatkın araçlar arasında Toyota, GM, Peugeot, Opel, Kia, Suzuki, Dodge, Hyundai, Jeep, BMW ve Ford'un çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

   

  P0338 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P0338 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P0338 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0338 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

  Bazı durumlarda, herhangi bir semptom fark etmeyebilirsiniz, çünkü bazı PCM'ler krank milinin konumunu hesaplamak için eksantrik mili konum sensörünü kullanır.

   

  P0338 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  P0338 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

  P0338 ayarlandığında, genellikle çoğu tamirci doğrudan sensörü değiştirmeyi önerir. Sensörü değiştirmeden önce sistemi tam olarak kontrol etmenizi öneririz. Çoğu sensör belli bir zaman sonra ömrünü doldurur, ancak zayıf bir bağlantı da P0338'in ayarlanmasına neden olabilir. Sadece bir lehim ile işi çözecekken yeni bir sensöre çok daha fazlasını ödemek zorunda kalmazsınız.

  Sensör ile relüktör çarkı arasındaki hava boşluğu sabittir. Bazı motorlarda, boşluğu ayarlamak için bir ayar vidası bulunur. Çoğu yeni sensörün ucunda doğru boşluğu ayarlayabilmeniz için bir kağıt parçası bulunur. Sensörü, dişin üzerine gelecek şekilde düz olarak takın. Parazit yapmadığından emin olmak için motoru elle döndürerek kontrol edin. Hatalı hizalanmış bir sensör, motor çalıştırıldığında zayıf bir sinyal üretir.

  Herhangi bir sensörü veya PCM'yi değiştirmeden önce her zaman iyi bir kablo tesisatına sahip olduğunuzdan emin olun.

   

  P0338 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  P0338 arıza kodu, aracınızda çok ciddi sorunlara neden olabilir. Eğer şanslıysanız sadece motor arıza ışığı ile uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Ancak, bu koda sahip birçok aracın birtakım başka sorunları vardır. Aracınız hiç çalışmayabilir. Çalışsa bile tekleyebilir veya stop edebilir. Bu da, önemli sürüş güvenliği sorunlarına neden olabilir. Bu kod ayarlandığında en kısa sürede profesyonel bir tamirci tarafından kontrol edilmeli ve onarılmalıdır.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Titisi Yakıt Tasarruf CihazıTitisi Yakıt Tasarruf Cihazı

  Titisi Yakıt Tasarruf Cihazı, yüksek manyetik alan içeren, özel dizayn edilmiş manyetik yakıt düzenleyicidir. ...»


  EFS Yakıt Tasarruf SistemleriEFS Yakıt Tasarruf Sistemleri

  EFS Güç Enjektörü ve Kirlilik Önleyici, gaz, benzin veya dizel araçlarda %10-%30 arası tasarruf sağlar. EFS, m...»


  HKWPLUS Yakıt Tasarruf CihazıHKWPLUS Yakıt Tasarruf Cihazı

  HKWPLUS: kısaca suyu hidrojen ve oksijen gazlarına ayrıştıran bir elektroliz cihazıdır. Sistemde üretilen bu g...»


  Highpower Yakıt Tasarruf CihazıHighpower Yakıt Tasarruf Cihazı

  Highpower Yakıt Tasarruf Cihazı, motordaki kurumlaşmayı azaltır ve motorun ömrünü uzatır. Benzin, dizel ve LP...»


  Dymco LPG SistemleriDymco LPG Sistemleri

  DYMCO LPG Sistemleri Kore malıdır. 1989 Yılından beri LPG sektöründe bulunmakta ve sürekli AR-GE çalışmaları n...»