• 14-02-2022
  • 2 dak
  • 17885
  • 2

Fasılalı Silecek Zamanlama Rölesi Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

Sağanak yağışlarda veya camları temizlemeniz gerektiğinde, ön cam sileceklerinizi kademeli olarak hızlandırabiliyor olmanız oldukça kullanışlı bir özelliktir. Bu özellik, fasılalı silecek rölesi sayesinde tamamlanır.

Çoğu araçta, sileceklerin çalışma hızını kademeli olarak değiştirebilen fasılalı silecek röleleri bulunur. Silecekleri her çalıştırdığınızda röle devreye girer ve sileceklerin hızını değiştirmenize yardımcı olur. Silecekler düşük ve yüksek hızdayken motor sürekli çalışır. Ancak aralıklı ayarda, silecekler her silme arasında anlık olarak durur. Röle, bir anahtar görevi görür ve sürücünün seçimine göre devreleri açar veya kapatır. Silecek motoruna gönderilen elektrik akımını kontrol eder. Bu tür bir kontrole sahip olmak, sürücünün yağmurun şiddetine göre sileceklerin hızını ayarlamasına olanak tanır.

Fasılalı Silecek Rölesi Arıza Belirtileri Nelerdir?

Ön cam silecek sisteminde yer alan tüm bileşenler düzgün çalıştığı sürece sistem çok kullanışlıdır. Ancak, bazı parçaların arızalanması potansiyel olarak güvenlik tehlikesi doğurur. Arızaya neden olan en yaygın parçalardan biri fasılalı silecek rölesidir.

Arabanızdaki diğer röleler gibi, fasılalı silecek rölesinin de aracın ömrü boyunca dayanması amaçlanmıştır. Ancak, maruz kaldığı sürekli kullanım ve yüksek ısı koşulları nedeniyle zarar görebilir ve düzgün çalışmayabilir. Bu da ön cam silecek sisteminin çalışmasını etkiler ve sistemi kullanılamaz hale getirebilir.

Fasılalı silecek rölesinin değiştirme zamanının geldiğini gösteren en yaygın belirtiler şunlardır:

  • Ön cam sileceklerinin hızını değiştirememe
  • Ön cam sileceklerinin çalışmaması
  • Sileceklerin sürekli çalışması veya seçilenden farklı bir hızda çalışması
  • Silecekler açıkken duyulan uğultu sesi

Tüm elektronik bileşenlerde olduğu gibi, röle tamamen arızalı olabilir ya da tek bir devrede sorun olabilir. Düşük ve yüksek hızlı silecek konumları düzgün çalıştığı halde fasılalı işlev çalışmıyorsa silecek röleniz arızalı olabilir. Çalışan veya çalışmayan konumların herhangi bir kombinasyonu, hatalı bir rölenin iyi bir göstergesidir.

Fasılalı silecek rölesinde bir sorun olduğunun en hızlı göstergelerinden biri, sileceklerin sadece tek bir hızda çalıştığı zamandır. Ayarlarda değişiklik yaptığınız halde silecekler tepki vermiyorsa, bunun nedeni büyük olasılıkla fasılalı silecek rölesindeki bir arızadır.

2 Yorum

Avatar
Volkan Ünsal
13-12-2023 | Kayseri

Tarık bey çözdünüz mü olayı?

Avatar
Tarık Yüzbaşıoğlu
24-11-2023 | Tekirdağ

Selamun aleyküm aracım Hyundai Accent Era. Fasıla rölesi aracın neresindedir. Silecek tek dokunuşla bir defa silip yerine gelmiyor, kolu nerede bırakırsam silecek orada kalıyor lütfen yardım.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.