• 16-02-2022
  • 3 dak
  • 4898
  • 0

Kalorifer Fan Motoru Nedir? Kalorifer Fan Motoru Arıza Belirtileri

Kalorifer fan motoru nedir? Kalorifer fan motoru arıza belirtileri nelerdir? Kalorifer motoru arızası nasıl anlaşılır?

Kalorifer Fan Motoru Nedir?

Hemen hemen tüm karayolu taşıtları, yolcuların rahat etmesini sağlamak için kalorifer ve klima sistemleri ile donatılmıştır. Bu sistemlerin bileşenlerinden biri de kalorifer fan motorudur.

Kalorifer fan motoru, seçilen hıza ve sıcaklığa göre araç kabinine soğuk veya sıcak hava üflemekten sorumludur. Genellikle fan motoru direnci ve anahtarı tarafından kontrol edilir ve kabin sıcaklıklarının düzenlenmesine yardımcı olmak için birkaç farklı hızda çalışabilir. Fan hızını ayarlamak için bir direnç aracılığıyla fan motoruna bir sinyal gönderilir, bu sayede kabine giren hava miktarı ayarlanır.

 

Kalorifer Fan Motoru Arıza Belirtileri Nelerdir?

Hava girişine su girmesi, havadaki yüksek nem veya tıkalı bir polen  filtresi, fan motorunun daha fazla çalışmasına, daha yüksek amper çekmesine ve nihayetinde aşırı ısınmasına neden olur. Fan motoru çalışmıyorsa, ilk kontrol etmeniz gereken ilgili sigortadır.

Kalorifer fan motoru arızalandığı taktirde, araç konforundan ödün vermenin yanı sıra cam buğu çözücü gibi faydalı fonksiyonlar da devre dışı kalabilir. Genellikle arızalı bir kalorifer fan motoru, sürücüyü olası bir sorun konusunda uyaran bazı semptomlar üretir. En yaygın belirtiler şunlardır:

 

Havalandırma Deliklerinden Zayıf Hava Akışı

Kalorifer fan motoruyla ilgili olası bir sorunun ilk belirtilerinden biri, havalandırmalardan gelen düşük hava akışıdır. Kalorifer açıldığında, ızgaralardan gelen hava miktarı düşükse, bu kalorifer fan motorunun arızalanmaya başladığının bir işaretidir. Aşınmış veya zayıflamış bir fan motoru, kabin sıcaklığını uygun şekilde ayarlamak için yeterli hava akışını sağlayamayabilir ve ayrıca hizmet ömrünün sonuna yaklaşıyor olabilir.

 

Fan Motoru Sadece Belirli Kademelerde Çalışabilir

Arızalı bir fan motorunun bir başka işareti, fan motorunun yalnızca belirli hızlarda çalışmasıdır. Çoğu kalorifer sistemi, kabin sıcaklığını verimli şekilde düzenleyebilmek için farklı hızlarda çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Kademe değiştirildiğinde fan motoru çalışmıyorsa arızalı olabilir. Bu aynı zamanda, kalorifer rezistansı veya ayar düğmesinden de kaynaklanabilir. Bu nedenle, arızanın nedeni dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir.

 

Kalorifer / Klima Sistemi Çalışmıyor

Kalorifer fan motoru arızasının bir başka belirtisi ise kalorifer veya klima sistemi etkinleştirildiğinde, havalandırma deliklerinden hava akışı olmamasıdır. Kalorifer fan motoru yanarsa veya kısa devre yaparsa çalışmaz ve bu nedenle sistem için herhangi bir hava üretemez. Sistemin düzgün çalışabilmesi için genellikle fan motorunun değiştirilmesi gerekir.

Arızalı bir fan motoru, sizi yolda bırakmaz fakat yazın aşırı sıcaklarda veya kışın soğuk havalarda, seyahat etmenizi rahatsız hale getirebilir. Terlemek veya titremek istemiyosanız fan motoru değiştirilmelidir ve bu işlem için genellikle torpidonun sökülmesi gerekir. Kalorifer fan motorunun değiştirilmesi basit bir işlemdir ve genellikle birkaç saat içerisinde işlem tamamlanır. Ancak, yine de aracınızı profesyonel bir tamirciye kontrol ettirmeniz önerilir.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.