• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Turbo Basınç Sensörü Nedir? Turbo Basınç Sensörü Arızası ve Belirtileri

  Turbo Basınç Sensörü Nedir? Turbo Basınç Sensörü Arızası ve Belirtileri

  Tarih: 24-02-2022

  Turbo basınç sensörü nedir? Turbo basınç (TBS) sensörü arıza belirtileri nelerdir? Turbo basınç sensörü neden arızalanır?....

  Turbo Basınç Sensörü (TBS) Nedir?

  Turbo basınç sensörü (TBS) tıpkı manifold mutlak basınç (MAP) sensörüne benzer. Aralarındaki tek fark uygulamadır. Doğal emişli motorlar normalde bir MAP ve MAF (kütle hava akış) sensörü kullanır. Bu sensörler, motorun çeşitli çalışma yükleri altında ideal hava-yakıt oranının ayarlanabilmesi için, araç bilgisayarının (PCM / ECM / ECU) barometrik basıncı ve hava akış hacmini ölçmesini sağlar.

  Ancak turboşarjlı motorlar farklıdır.

  Bu durumda motor, emme manifoldunun içine daha fazla hava göndermek için bir türbin veya kompresör kullanır. Turboşarjlı veya süperşarjlı motorlar, hava basıncını ölçmek için tipik olarak bir sensör kombinasyonu kullanır. Buna MAP, MAF ve BARO (barometrik basınç) sensörü dahildir. Ancak bazı motorlarda MAP sensörünün yerine bir turbo basınç sensörü bulunurken, diğerlerinde bir veya her ikisi de bulunur.

  Turboşarjlı veya süperşarjlı motorlar daha yüksek bir hava yoğunluğuna sahiptir. PCM, ideal hava-yakıt oranını ayarlamak için pozitif ve negatif basınca uyum sağlayabilen bir sensöre ihtiyaç duyar. Turbo basınç sensörünün devreye girdiği yer burasıdır.

  Takviye basınç sensörü, turbo tarafından emme manifolduna gönderilen hava basıncını ölçer ve PCM'ye bildirir. PCM, emme manifoldundaki hava yoğunluğunu ve hava akış hızını hesaplamak için bu sensörden gelen verileri kullanır. Bu sayede PCM, motorun sürüş koşullarına göre optimum performansla çalışabilmesi için takviye basıncını ve enjeksiyon zamanlamasını ayarlar.

   

  Turbo Basınç Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Arızalı bir turbo basınç sensörünün belirtileri, motor tipine ve araç modeline göre değişebilir. Ancak çoğu durumda birincil belirti, PCM'nin hafızasında P0235, P0236, P0237, P0238 arıza kodlarından birinin ayarlanması ve motor arıza ışığının yanmasıdır. PCM, turbo basınç sensöründen gönderilen verileri MAP veya barometrik sensörle karşılaştırır. PCM, ölçülen basıncın istenen aralığın dışında olduğunu (aşırı yüksek veya düşük) tespit ederse, turbo basınç sensörünün arızalı olduğunu varsayacak ve bu arıza kodlarından birini saklayacaktır.

  Turbo basınç sensörünün bir başka arıza belirtisi ise, motor gücü eksikliği ve zayıf hızlanmadır. Bu, esasen motoru korumak için turboyu devre dışı bırakan PCM'den kaynaklanır. Diğer belirtiler arasında rölanti devrinde dalgalanmalar, hızlanma esnasında tereddüt ve motorun zor çalıştırılması yer alır.

   

  Turbo Basınç Sensörü Neden Arızalanır?

  Ana nedenler kontaminasyon ve normal aşınma ve yıpranmadır. Motor arıza ışığı yanıyorsa, turbo basınç sensörünün geç yanıt verdiği ve değiştirilmesi gerekebileceği anlamına gelebilir. Bu noktada sensör hala çalışsa da, çok yakında tamamen arızalanacak demektir. Bu durumda, tek çare onu değiştirmektir.

  Turbo basınç sensörü, genellikle gaz kelebeği valfinin yanındaki emme borusunda bulunur. Sürekli hava akımına maruz kaldığı için kirlenmeye eğilimlidir. Sensör kirlendiği taktirde, emme manifoldundaki hava hacmini ölçemez. Bu durumda motor arıza ışığı da yanabilir. Sensör hala çalışıyorsa veya değerler aralık dahilindeyse, sensör çıkarılarak temizlenir ve sorun çözülebilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Turbomag Yakıt Tasarruf CihazıTurbomag Yakıt Tasarruf Cihazı

  Turbomag Yakıt Tasarruf Cihazı ile aracınızda %10-%22 arası yakıt tasarrufu sağlayın! TURBOMAG` in içerisinde ...»


  Ecogas Alternatif Yakıt SistemleriEcogas Alternatif Yakıt Sistemleri

  2000 yılından günümüze otogaz sektöründe faaliyet gösteren Ecogas Alternatif Yakıt Sistemleri, 2018 yılında Öz...»


  GFI LPG/CNG SistemleriGFI LPG/CNG Sistemleri

  GFI, yeni nesil enjektörlü otolarda çok başarılıdır ve 0 km araçlarda yaygınca kullanılmaktadır. GFI Hollanda ...»


  Makseko Yakıt Tasarruf CihazıMakseko Yakıt Tasarruf Cihazı

  Makseko Tasarruf Cihazı, yüksek manyetik alan içeren, özel dizayn edilmiş manyetik yakıt düzenleyicisidir. Mak...»


  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf CihazıSuper Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı; 1950'li yıllarda Amerikalı bir mühendisin keşfettiği bu sistem ilk olara...»