• 11-11-2015
  • 3 dak
  • 237193
  • 72

Egzozdan Beyaz Duman Neden Çıkar?

Egzozdan beyaz duman neden çıkar? Egzozdan beyaz duman çıkmasının sebepleri nelerdir?

Özellikle soğuk havalarda, ilk çalıştırmada egzozdan bir süre beyaz duman gelmesi normaldir. Bu genellikle yoğuşmadan kaynaklanan buhardır. Motor ısındığında yoğuşma dağılır ve egzozdan çıkan duman da kaybolur. Egzoz içerisindeki kar, su, nem gibi birikintiler motor ısındıkça buharlaşarak beyaz dumana sebebiyet verir. Fakat kısa bir süre sonra tamamen kaybolacağı için endişe etmenize gerek yoktur.

Egzozdan beyaz duman çıkması

Motor ısındığı halde egzozdan beyaz duman çıkmaya devam ediyorsa bu ciddi bir problemdir. Motorun, iç soğutma suyu sızıntılarına karşı kontrol edilmesi gerekir. Motora soğutma suyu karışmasının belirtileri arasında, radyatörde su eksikliği, egzozdan tatlımsı bir koku ile birlikte beyaz duman atması sayılabilir. Ayrıca soğutma suyu motor yağına karışarak köpürmesine ve yağın beyaz renge dönüşmesine neden olabilir. Yanma odasına karışan çok az miktardaki soğutma suyu bile egzozdan beyaz duman çıkmasına sebep olacaktır.

Soğutma suyunun yanma odasına karışmasının en büyük nedenlerinden biri silindir kapak contası arızasıdır. Bu conta, silindir kapağı ile motor bloğu arasındaki sızdırmazlığı sağlar. Sıcaklığa dayanıklı olmasına rağmen, motor hararet yaptığı zaman ilk olarak bu conta yanar. Düzgün çalışmayan soğutma fanı, düşük sıvı seviyesi, kirli soğutma suyu veya bakımları düzenli yapılmayan bir soğutma sistemi motorun aşırı ısınmasına neden olur. Ya da kullanım ömrüne bağlı olarak conta zamanla deforme olarak işlevini yitirir. Arızalı bir conta, soğutma suyunun silindirlere ve yanma odasına sızmasına sebep olur. Bazen conta sağlam olsa bile, motordaki aşınmalar veya bloktaki çatlaklar da su sızıntısına neden olabilir.

Egzozdan beyaz duman çıkmasının sebepleri

Beyaz egzoz dumanının sebebini anlamanın ilk yolu radyatör veya soğutma suyu haznesindeki antifirizlli suyun kontrol edilmesidir. Motor sıcakken veya çalışırken radyatör kapağını ya da soğutma suyu deposu kapağını kesinlikle açmayınız. Motordaki iç basınç, sıcak suyun elinize, yüzünüze fışkırmasına ve yaralanmanıza sebep olur. Her zaman motorun yeteri kadar soğumasını bekleyiniz. Soğutma suyu seviyesi doğru olsa bile, beyaz duman bir sızıntının habercisidir. Bu nedenle ciddi bir şekilde kontrol edilmeli gerekirse motor basınç testi yaptırılmalıdır.

Eğer conta yanmışsa, motorda tekleme, vuruntu, hararetin aşırı yükselmesi ve motorun güç kaybetmesi gibi problemler de ortaya çıkacaktır.

Egzozdan çıkan dumanın rengi, sürücüye motor içinde yaşanan arızalar hakkında bilgi verir. Yanma odasına sızan soğutma sıvısı beyaz renk, yağ sızıntısı mavi renk, turboşarj ve şanzıman sorunları gri renk egzoz dumanı oluşturur. Tıkalı hava filtresi, hatalı yakıt karışımı ve enjektör arızaları ise siyah egzoz dumanına sebep olur.

Ek olarak, bazen hileli veya kötü bir yakıtta beyaz dumana ve motor performans sorunlarına neden olur. Bu durumda yakıtı bitirene kadar aracı bu şekilde kullanmanız gerekir. Yeni aldığınız yakıtta da sorun devam ediyorsa, aracı iyi bir servise götürerek mutlaka kontrol ettirmelisiniz.

Egzozdan beyaz duman neden çıkar?

Egzozdan Beyaz Duman Neden Çıkar?

  • Özellikle soğuk havalarda, motoru ilk çalıştırdığınızda egzozdan beyaz duman çıkması normaldir. Motor ısındıktan sonra egzoz dumanı normale dönerse endişe etmenize gerek yoktur.
  • Silindir kapak contasının deforme olarak işlevini yitirmesi ve soğutma sıvısının yanma odasına sızması.
  • Motor bloğunun çatlaması ve soğutma sıvısının yanma odasına sızması.
  • Piston segmanlarının ve supap contalarının sızdırması.
  • Kalitesiz yakıttan kaynaklı sorunlar.

72 Yorum

Avatar
İbrahim
03-02-2023 | İstanbul

Dizel Fluance 2014 aracım bir kaç gündür aracın devrini 40'lara filan getirdiğimde beyaz bir duman atıyor. Bir de çalıştırdığımda hafif bir kalorifer kokusu hissediyorum dışarıda.

Avatar
Yahya
27-01-2023 | Çanakkale

Volkswagen 1.6 polo 1997 model aracım beyaz duman yapıyor sıcakken bile kesmiyor üçüncü enjektör kısa devre aralıklı diye arıza verdi ne yapmalıyım?

Avatar
Soner Ocak
05-01-2023 | İstanbul

Merhaba aracım Fiat linea 1/3 multijet activa plus Euro5 motor. Araç ısındıktan sonra beyaz duman atıyor. Birinci ve ikinci viteslerde ise zaman zaman devirden düşüyor ve tekliyor buna sebep partiküllerine baktırdım temiz ve iptal edilmiş daha öncesinden sizce neden olabilir ustam egr değişmesi gerektiğini söyledi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

Avatar
Can
16-10-2022 | Manisa

Aracım ısındıktan sonra çok nadir aralıklarla ışıklarda dururken vites düşürünce 100 defada 1 defa beyaz duman atıyor. 3 saniye falan sonra kesiliyor. Sebebi ne olabilir. Bmw 3.20 dizel otomatik.

Avatar
Opel Vectra
04-03-2022 | Konya

Araba Opel Vectra 2.0 motor 93 model conta yandı, conta değiştirildi araba halen beyaz duman atıyor sebebi ne olabilir?

Avatar
Erdinç
29-12-2021 | Ankara

Aracım 1999 2.0 16 v Laguna 3.500 devirde 100 km hıza ancak ulaşıyor. 4.000-4.500 devirde 130-140 km/ hıza ancak ulaşıyor sorun ne olabilir?

Avatar
Musa
07-12-2021 | Gaziantep

Araban Peugeot 206 sabah ilk çalıştığında beyaz duman atıyor. 100 mt den sonra kesiliyor. Yağ çok az eksiliyor. Ustaya sordum motor tamiri dedi.

Avatar
Ford Tourneo
01-11-2021 | Antalya

Aracım Ford Tourneo. Aşırı derecede beyaz duman atıyor. Özellikle yol gittikten sonra durduğumda arkadaki arabayı görmeyecek şekilde atıyor. Birisi dedi 3 bin devirde sürekli at vitesi o düzelir filtreyi temizler. Temizler mi sizce arkadaşlar ?

Avatar
Mahmut07
21-09-2021 | Antalya

Aracım 2 bin deviri geçtikten sonra beyaz duman atıyor ve yağ eksiliyor. İlk çalıştığında falan sorun yok. Devir düşükken de bir sorun yok ama devir yükseldiği zaman beyaz duman atıyor.

Avatar
Mehmet Kaya
14-04-2021 | Şanlıurfa

Arabam Fiat mutijet ekzozdan beyaz duman çıkartıyor ama sıcak olunca duman duruyor.

Avatar
Ergani
11-02-2021 | Diyarbakır

Bmw e39 2001 model arabam motor yenildi tüm arızalı parçalar değişimi yapıldı yinede motor kapağında hafif bir köpürme oluşuyor nedeni ne olabilir teşekkürler

Avatar
Megane 2
18-08-2020 | Almanya

Benzinli 2005 model Renault megane 2 aracımın bujilerini değiştirdim. Bujiler doğru ve yapılan işlem eksiksiz tam olarak yapıldı. İlk marşta yoğun beyaz duman çıktı sebep ne olabilir teşekkürler.

Avatar
Özbey
27-05-2020 | Düzce

C180 2012 mersedes aracımın eksozundan sadece buhar geliyor. Soğukken gelip düzelen cinsten. Ama bu fan açsa da sıcakkende aynı buharı veriyor. Su eksiltme yağ yakma da yok. Ekzozdan ama aşırı su damlamadan dolayı altında delik olusmuş artık. Ama buhar niye kesmiyor çözemedim neden olur bilgisi olan akıl verirse sevinirim.

Avatar
Erkan
26-11-2019 | Adana

İyi günler benim arabam 2006 ford fiesta dizel. Daha önce egzozdan beyaz duman atıyordu ayrıca motorda yağ kaçağı vardı. Rektefeciye gitti motor tamir oldu üst kapak contaları da değişti ama bir müddet sonra gene beyaz duman atmaya başladı. Daha öncede turbo motoru,yakıt enjektörü, yakıt pompası tamir oldu. Bunlara rağmen gene beyaz duman atmaya devam ediyor. Sebebini bir türlü bulup çözemedik yardımcı olabilir misiniz?

Avatar
Alper
14-10-2019 | İstanbul

Fiat ducato aracım var. Sabah sarsıntı (tekleme) yapıyordu. Partikül filtresi doldu beyaz duman yaptı. Enjektör bakımı yaptırdım. Devam etti. Usta enjektör işeme yapıyor dedi. Tekrar enjektör için dolapdere deki tekno dizele gittim. Partikül dedi o da olmaz motor conta yakmış sibob yakmış dedi. Ben dedim sormadığın usta kalmadı herkes enjektör diyor fiat kolay kolay conta yakmaz deyince. Yeni bir enjektör takımı taktı sorun kalmadı. Yağ eksiltme su eksiltme yok adam bize motor yaptıracaktı. Aman dikkat edin sorun enjektör.

Avatar
Halil uğur
07-09-2019 | Antalya

Benim 2009 model 1.3 opel combo aracım var, aracımda arada bir partikül filtresi sorunu dışında belirgin hiçbir sıkıntı yok, ancak son zamanlarda yaklaşık bir yıldır, bazen araba özellikle yolda trafik lambasında durduğum sırada rölantide çalışırken motorun sarsıntılı çalıştığını hissediyorum ve yürüdükten sonra bir süre egzozdan beyaz duman attığını görüyorum birkaç km gittikten sonra normale dönüyor. Bunu ara sıra yapıyor ustama olayı anlattım. Yakıt aldığın yeri değiştir farklı markaları dene dedi. Bunun üzerine bende farklı markalardan yakıt aldım ama bu olay hepsinde devam etti, yazında, kışında aynı şeyi yapıyor bu konuda fikri olan ve çözüm önerisinde bulunacak olan arkadaş varsa benimle paylaşırsa çok seninirim. e-mail adresim ugurlutr@yahoo.com. teşekkürler.

Avatar
Kılıç Oto
27-08-2019 | Gaziantep

Beyaz duman yapıp kesmesi subap kayıt lastiklerinden yağ sızıntısına sebebiyettir. Isındığı zaman keser.

Avatar
Uğur
03-08-2019 | Bursa

Arabam normal çalışırken anormal bir durum yok fakat belli bir kilometre yapıp durduğum zaman gaza bastığım zaman beyaz duman atıyor, yürümeye başladığı zaman kesiyor nedendir?

Avatar
Poyraz
18-06-2019 | İzmir

Merhabalar 2015 ducato aracım var partikül egr iptal fakat motor soğukken ilk çalıştırmada ve bir iki km boyunca beyaz duman atıyor. Motor ısınınca kesiyor. Enjektörler bilgisayara bağlandığında bişey görünmüyor. Geri dönüşler normal. Su elsiltme, yağ eksiltme gibi bir durumda yok. Yalnız beyaz duman atarken devir 2500e kadar çıkıyor sonradan birden hızlanıyor sebebi hakkında bilgisi olan varmıdır teşekkürler.

Avatar
Nebo
22-05-2019 | Hatay

Slm Aleykum, hocam bende mercedes b 200 turbo var, motor soğuk olduğu zaman eksozdan duman çıkmıyor fakat hararet 90 derece olduğu zaman eksozdan mavimsi duman çıkıyor, otobana çıktığım zaman hareret 50 dereceye düşüyor ve duman kesiliyor, bunu yalnızca 90 dereceye yaklaştığında yapıyor, sizce nedeni nedir? Sizlere şimdiden teşekkürler sağlıcakla kalın.

Avatar
Suphi
15-05-2019 | Hatay

Slm alykum bende 96 model honda civic var. Hiç duman atmazken 101 teflon koyuldu sonra beyaz duman ve yağ yakmaya başladı sebep nedir acaba hocam?

Avatar
Erdinç
10-03-2019 | Kocaeli

Ali Bulut kardeşim bizim bir ara aldığımız 1.4 tdi Polo'da da aynı sıkıntı vardı. Motoru açtırdığımızda blok çatlak çıktı. Alırken herhangi bir su kaynatma veya hararet yükselmesi yoktu. Devirdaim arızalı olduğu için o belirtileri vermemişti. Sizinkide muhtemelen aynıdır.

Avatar
Ali Bulut
28-02-2019 | İzmir

hocam aracim fort transit 2012 aracimda su yi iptal ettim fakat sorun devam ediyor ayrica araç suyu vakumlar gibi aşiri cekiyor su haznesinin kapagini açinca suyu tekrar birakiyor ama yinede suyu bir miktar azalmiş oluyor yardimci olursaniz sevinirim kimse çozemiyor motoru caliştrip su kapagini açtigimda suyu yukari vermiyor conta degil diyorlar fakat çözümde yok

Avatar
Yalçın
15-01-2019 | Ankara

İyi Günler Hocam; 2001 Polo Hb 1.4 16 v 180binde LPG’li aracım var. Yağ değişimi yaptım 10 40 petrol ofisi yap değişimi yapıldı. Hava filtresi değişimi yapılırken hava filtresinde yağlanma görüldü. Aracın Egzozundan yağ kokusu gelmekte ve duman atmakta araç. Suyunda herhangi bir azalma ve köpürme görülmedi. Aracın sıkıntısı ne olabilir. Yorumunuz nedir. Sorun ne olabilir?

Avatar
İrfan
15-01-2019 | Bursa

99 model 1.4 sienam var araba her zaman çalışıyor marşa basınca ama benzin de patırtı yapıyor pedala basınca beyaz duman ve siyah kurum atıyor kendi gaza geçincede istop ediyor ısınınca gazla gidiyor cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin

Avatar
Kaya
26-12-2018 | Aksaray

Hocam iyi günler bizde toros 12 var yakıt bpden de alsak kötü yerden de alsak araba sürekli ve yoğun bir beyaz duman atıyor. Isınınca da beyaz dumanımız eksik olmuyor. Arabanın motor ile alakalı her yeri yapıldı oysa.

Avatar
Kadir
22-12-2018 | Ankara

2.0 102ps yazılımla 145ps yapılan transporter ım var egr yazılımla iptal edildi egzoz temizlendi. Sorunum normal de Ankara da kullanırken bi sıkıntı yoktu fakat Bolu ya gittim ortalık sis ve yağmur nem vardı. Egzozdan ara sıra çok az beyaz duman attığını gördüm. Gaza yüklenirken değilde rölantide oldu genelde nedeni ne olabilir. Teşekkürler

Avatar
Ufuk
06-12-2018 | Bursa

Selamun aleyküm öncelikle verecğiniz cevap için şimdiden teşekkürler. Sorum şu 1.9 düz turbosuz pejo partner sahibiyim. Aracımı severek kullanıyorum. Sorunum aracım yağ eksiltmiyor, su eksiltmiyor motor ısınana kadar yoğun bir şekilde beyaz duman atıyor. Ayrıca rolantide dururken dalgalanma yapıyor ve her dalgalanmada duman atıyor. Araç rampa aşağı inerken viteste araç gaz vermediğim zaman duman devam ediyor. Gaz verince kesiyor dumanı sıcakkende devam eden sorun

Avatar
Oto Tasarruf
25-11-2018 | Ankara

Murat Ediz, aracınızdaki belirtilere göre soğutma suyu yanma odasına karışıyor. Silindir kapak contası yerine iyi oturtulmamış, ya da tekrardan sıkma işlemi yapılmamış olabilir. Motoru sökmeden önce kompresyon kaçak testi yaptırmanız önerilir.

Avatar
Murat Ediz
25-11-2018 | Ordu

Selam, motoru yeni yaptırdım. Egzozdan beyaz duman, rölantide durmama soğukken sıkıntı yok. Sıcaklık 70, 80, 90 olunca tekleme oluyor. Titreme, rölantide dalgalanma ve stop ediyor. Borularda ve radyatörde kaçak yok. Usta yeniden tespit yaptı kaçak bulamadı. En önemli nokta maalesef yine su eksiltiyor. Yardım ederseniz sevinirim iyi günler.

Avatar
7 Murat
18-11-2018 | Ankara

Merhaba arkadaşlar bende Toyota Corolla 2001 wwti tera var. Aracım benzinde çalışırken bir problem yok ama lpg ye geçtiğinde araç titremeye başlıyor ve eksozdan ilk çalışmasımda su damlacıkları var. Bana da yardımcı olurmusunuz?

Avatar
Kaan
13-11-2018 | İzmir

Bende 99 model scania 144L 530 beygir v8 motor araç var enjektör memelerini değiştirdim turbo bakımını yaptırdım contalarda kaçıran bi yer yok arabam beyaz duman yapıyor hiç kesilmiyor neden olur bilgisi olan varmı?

Avatar
Yusuf
08-11-2018 | Batman

Selam arkadaşlar, Benim aracım sabahları ilk çalıştırmada beyaz duman atıyor daha sonra kesiyor. Bu arada aracım 2012 model golf 6. Motor yeni reflekte yaptım motor yenilemeden sonra bu sorun ortaya çıktı. Yağ eksiltiyor ve şimdi de hiç bir usta bu sorunun neyden kaynaklandığını çözemiyor.

Avatar
Atakan
17-09-2018 | Antalya

Genelde beyaz duman atma şikayeti enjektörlerle alakalı olabiliyor. Bir nevi enjektör işemesi (püskürtme problemi olup damla damla bırakması) onlarında gözden kaçmaması lazım.

Avatar
Adem
16-08-2018 | Kayserı

Selamın aleyküm ustalar benım doksan dört model a kasa vectram var araç ılk çalışmada herşey normal ama araç bırkac kılometre gıdıp ısınınca eksozdan beyaz duman geliyor yağı suyu yenı degıstı eksılmede yok sebebı ne olabilir ?

Avatar
Uğur
31-07-2018 | Kayseri

İyi günler benim araç dizel sadece ilk çalıştığı anda 5 10 sn beyaz duman atıyo sonra tamamen kesiliyor sizce bi sorun mudur?

Avatar
Cıbriano
11-07-2018 | Kıbrıs

Seyir halindeyken birden egsoz beyaz duman atmaya başladı. Hararet yok ama niye beyaz duman atsın.

Avatar
Hacı
31-07-2018 | Elazığ

Aracım mercedes s 2007 model çok fazla duman atıyor dumanın rengi beyaz aynı zamanda yanık kokusuda geliyor iki defa servise götürdüm egsoz sensörünü değiştirdi sonra bir daha götürdüm bir hortum değiştirdi ama sorun hallolmadı beni bu konuda bilgilendirirseniz memnun olurum.

Avatar
Aykut
06-06-2018 | Istanbul

Aracın citroen c4 aracın sürekli aşırı derecede beyaz duman atıyor yağ seviyesi 2 haftada nerdeyse 2 lt düştü çalışması sallantılı ve gürültülü sebebi ne olabilir sürekli beyaz duman atıyor.

Avatar
Ridak
03-05-2018 | Giresun

Aracım palio 1.4 el 2000 model lpg mevcut hava gayet sıcak çalışırken hem beyaz duman atıyo sanki bide pat pat ediyor egzos ama benzinde bu durum azalıyor.

Avatar
İlyas
06-04-2018 | Ankara

Aracım sicakken yokuş aşağı giderken ayağımı gazdan çekince mavi beyaz arası duman atıyor gaza basınca normale dönüyor motor sogukken olmuyor yani normal şeffaf oluyor neden acaba

Avatar
Oğuz
25-02-2018 | Antalya

Bende 2006 model punto var aracımda son 2 gündür çalışırken kır kır edip çalışmadı ve suyunu 2 gün önce doldurmama rağmen çok az kalmış su ilave ettikten sonra çalısmaya başladı fakat beyaz duman atıyor conta yanmış olsa hararet yükselir diyorlar hararet yükselmiyor ve bugün beyaz duman baya azaldı ne yapmalıyım ?

Avatar
Fred
02-02-2018 | Gaziantep

Aracım 2009 Hyundai i20 deposu delikti sanayide bir ustaya bıraktım sonra aldığım da egzozdan beyaz duman ve su attığını gördüm normal bir durum mu acep ne iştir.... Diyorum ki arabayı zorlayıp contami yaktı acaba?

Avatar
Halil Yıldırım
09-01-2018 | Sivas

Egzozdan beyaz renkli duman atıyor çok bir şekilde. Sivas'ın havası ayaz ya ondan da olabilir mi sırlar dünyası gibi oluyor her taraf.

Avatar
Ulaş
04-01-2018 | İzmir

Aracım 2001 astra classic. Arabamı çalıştırdığımda sorun yok ama vites değişimlerinde düşükten yüksek vitese geçtiğimde hareketsiz halden hareketli duruma geçince ilk geçişte gri duman atıyor ve vites atımlarında devre ulaştığında arabamda tekleme oluyor sebebi nedir?

Avatar
Mustafa
01-01-2018 | Mainz

2010 model 350 E kombi arabam var. Ekzostan devamlı bulut gibi duman çıkarıyor. Uzun yolda bile durum değişmiyor.. Sebep ne olabilir???

Avatar
Emre
28-12-2017 | Antalya

Benim Opel var 94 model vectra a kasa. Sabah arabayı çalıştırdığımda çi çi çi çi çi diye ses geldi stop ettim sonrası ses kesildi ama motorun çalışmasın da bi sorun yok. Bide ilk çalıştırdığımda beyaz duman atıyor ve gaz kokusu geliyor ayrıca egzozdan su atıyor. İlk başta bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler....

Avatar
İsa
25-12-2017 | Kırıkkale

Benim aracım 2005 model Ford Transit açık kasa. Aracım kış günlerinde çalışırken zorlanıyor ve çalışınca birden beyaz duman atıyor. Motor ısındığında kesiliyor neden olduğunu öğrenebilir miyim?

Avatar
Serkan
10-12-2017 | Kahramanmaraş

Merhaba arkadaslar.aracim 98 model golf 4 benzinde 30 km yol yaptim eve geldim egzozdan beyaz duman atti hafif bir patlama sesi ile beraber.ayni zamanda agac kesme motoru gibi duman atip benzin kokusu geliyor yardimci olursaniz sevinirim

Avatar
Alpe
07-12-2017 | İstanbul

Kalorifer ısıtmıyorsa motor suyunun havasını alın hava yaptığı içindir.

Avatar
ABC
24-11-2017 | Çanakkale

Merhaba benim 2000 model pH’ı 406 2.0 aracım var. Araçta iki haftadır benzin ile gaz beraber çalışıyor galiba. Benzini dolduruyorum hemen bitiyor. Bir de dün gece birden gaza bastığım zaman egzozdan beyaz bir duman çıkıyordu ama baya çıktı araba yanıyor diye aşağı indik hatta:) Ancak bir sıkıntı var mı bilemiyorum yardımcı olurmusunuz her iki sorun için de.

Avatar
Nurettin
24-11-2017 | İstanbul

Selam benin arabam 2008 model Lada Kalina. Motor suyunu koyuyorum 15 km sonra bitiyor. Beyaz duman çıkıyor, kalorifer ısıtmıyor, hararet birden yükseliyor sonra çok düşüyo r. Motor sesi değişti.

Avatar
Güner Şahan
08-11-2017 | İzmir

Benim 2005 model fort cornetim var. Sabah ilk marşa bastığımda tekleme ve beyaz duman atıyor. Birkaç defa ara gazı verince düzeliyor. Daha sonra stop etsemde bir daha öyle bir şey olmuyor. Başına gelen varmı neden oluyor acaba? Teşekkürler.

Avatar
Hasan
05-11-2017 | Kilis

Benim araç 2008 model Ford Transit. Gaza hafif dokununca 2 bin devirde beyaz duman atıyor. Gazı hızlı basınca sonuna kadar birşey olmuyor. Sebebi nedir acaba? Mazot filtresini değiştirdim, mazot katkısıda koydum halen yapıyor. Sebebini bilen varmı acaba?

Avatar
Metin
12-10-2017 | Tunceli

Arkadaslar bende de Rover 820 ti var. Aracımdan genel olarak beyaz duman atıyor. Bazen kesilsede çoğunlukla atıyor. Özellikle araca yüklendiğimde daha çok atıyor. Yağ eksiltmesi çok yok normal gibi gözüküyor ama su eksiltiyor. Fakat suda yağ göremiyorum. Normal 3 bin devirde gittiğimde pek duman gözükmesede 3 bin devri geçtiğimde duman yoğunlaşıyor. Nedir sebebi bilen arkadaşlar bilgi verirse memnun olurum. İyi aksamlar metinucar2121@gmail.com

Avatar
Servet
23-09-2017 | Batman

Merhaba Cat JCB mazot doldurduk 1-2 saat çalışarak beyaz duman atmaya başladı bunun sebebi ne olabilir?

Avatar
Volkan Ay
17-09-2017 | Ankara

merhaba ilk önce aracım 1.6 otomatik Bora. Araç sıcakken beyaz duman atıyor. Contayı değiştirdim geçmedi. Egzoz emme yapmıyor olabilir mi?

Avatar
Ali
23-08-2017 | İzmir

Volvo s70 Arabam ilk çaliştırdığımda beyaz duman atıyor ısınınca duman kesiliyor contaları değiştirdim hala atıyor

Avatar
İbrahim Öztürk
05-08-2017 | İstanbul

Aracım 2012 Volkswagen 1.6 dizel Jetta. İlk çalışmada titreme ve de eksozdan beyaz duman atıyor. Ustaya gittik enjektörler temizlendi ve de partikül iptal edildi. Aynı olay devam ediyor.

Avatar
Muhammet
05-07-2017 | Denizli

Dizel bir araçta beyaz duman atmasının sebepleri nelerdir?

Avatar
Kürsat77
08-05-2017 | Ankara

Ahmet 66 bey aynı araba bende de var. 2003 1,8T şikayetlerinizin birebir aynısı bende de var. LPG regülatör dediler değiştirdim, Turbosuna baktırdım, bir iki hortumu vardı değiştirdim, buji ve buji kablolarını da değiştirdim ama şu ana kadar hiç bir çözüm bulamadım. Siz 2016 da bu sorunu yaşamışsınız umarım çözmüşsünüzdür. Çözüm nasıl oldu acaba banada söyleyebilirmisiniz. kcekin@gmail.com.

Avatar
Alpay
19-03-2017 | Mannheim

Arabam 2006 model Audi. Şehir içinde duman atıyor. Tamirciler kimisi partikel filtreden diyor kimisi motordan. Bana yardımcı olabirmisiniz? Uzun yola çıkmam sakıncalı mı?

Avatar
Çerkez
18-02-2017 | Ankara

Merhaba 93 Şahin hareket halindeyken bir anda gaz yemedi ve egzozdan aşırı bir şekilde beyaz bi duman çıktı hemen istop ettim sonra 2 dakika sonra çalıştırdım hiç birşey olmamış gibi çalıştı ve devam ettim sonrada bi sorun çıkarır mı?

Avatar
Kanarya
18-02-2017 | İzmir

Benim Toyota Auris aracım var. Aracımın motoru sıcak olmasına rağmen beyaz duman kesilmiyor sorun ne olabilir?

Avatar
Hüseyin
18-02-2017 | Kars

2001 Focus 220 binde aracım yağ eksiltiyor ama su eksiltmiyor suyun renginde kararma var birde soğuktan mı bilmiyorum beyaz duman atıyor gaza basıp bıraktığında devir ibresi birden inmiyor yavaş yavaş iniyor gazdayken dalgalanma yapıyor bilgisi olan varmı nedendir?

Avatar
Erdinç
13-02-2017 | Bursa

Benim aracım 1998 Toyata 1.3 egzozdan beyaz duman ve su atıyor devamlı su eksiltme yok yağ yakıyor normal bi şekilde birde egzoz manifolttan duman geliyor motorun olduğu yerden sizce neden yapar?

Avatar
Emrah
26-01-2017 | Küçük Çekmece

Ben silindir contası ve kapak contası değiştirdim yine beyaz duman atıyor tamircim kış aylarında normal diyor.

Avatar
Gökhan06
25-01-2017 | Ankara

Merhaba benim 2001 model Opel Astra var. Bundan 3 hafta önce subapları değişti ve kapak yapıldı daha önce duman atmıyordu ama şimdi aşırı beyaz duman atıyor. Yağ da eksiltmiyor, su da eksiltmiyor, egzozdan su da atmıyor neden olur? Tamirciye götürdüm sekman atılması lazım diyor kurtarmazsa motor komple yapılması gerekir diyor.

Avatar
Mehmet
19-01-2017 | İstanbul

Recep kardeşim buji kablolarını değiştir. Kırık vardır zamanlamayı ayarlamıyor o yüzden tekliyor.

Avatar
Uğur
05-01-2017 | Balıkesir

Aracım beyaz duman atıyor. İlk çalışmada su damlatıyor sonra düzeliyor. Araç gazlı ne sorun olabilir?

Avatar
Recep
19-12-2016 | Eskişehir

Selam benim aracım 98 laguna araçta tekleme ve yoğun bişekilde beyaz duman atıyor bisüre gaz yemiyor rolentide çalışırken sitopa zorluyor yani ibre birden sıfıra iniyor gaz verince düzeliyor ama tekrar aynı oluyor ne olabilir

Avatar
ahmet66
10-10-2016 | İstanbul

Merhabalar benim aracım 2003 model 1.8 turbo audi marka. Araç 150.000 km de 2 gün önce eksoz sistemini değiştirdik düz boru ve spor son susturucu taktik katalizör daha önce yoktu bizde ona benzer bi susturucu koyduk. Şimdi araçta beyaz duman atma sorunu yaşıyorum fakat araçta yağ yakma yok motor üflemesi yok sabah ilk çalışmada duman atmıyor. Yalnız motor ısındığı zaman duman atıyor. Sonra kesiyor. Mesala trafikte dur kalkta yapıyor. Araç yürüyünce kesiyor. Ustalar bi şey bulamadı. Eksozu orjinale çevirmemi söylediler. Fakat daha önce yani eksozu taktirmadan sadece yanık yağ kokusu geliyordu duman yoktu. Ustalar motor sağlam diyor. Sorun ne sizce Teşekkürler.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.