• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Gaz Beyni Neden Donar?

  Gaz Beyni Neden Donar?

  Tarih: 15-08-2019

  Gaz beyni (regülatör) neden donar? Gaz beyni donmuşsa ne yapmak gerekir? Regülatör donması nasıl engellenir?....

  Özellikle karbüratörlü LPG sistemi takılı araçların kış aylarında yaşadıkları ortak sorunları vardır. Sıklıkla yaşanan soğuk havalarda gazın donması ve aracın çalışmama sorunu araç sahiplerini çileden çıkarır.

  Not: Karbüratörlü sistemlerde regülatöre beyin de denilmektedir.

   

  Gaz Beyni Neden Donar?

  Bildiğiniz gibi regülatörün içerisinde motor suyunun içinde dolaştığı su kanalları bulunmaktadır. İlk çalıştırmada tanktan gelen LPG sıvı halde ve -40 derecededir. Motor soğutma suyu regülatörün içerisindeki kanallarda dolaşarak sıvı haldeki LPG'yi ısıtır ve buharlaştırarak gaz halinde karbüratöre gönderir. Motor sıcaklığı ancak 40 dereceye ulaştığı zaman LPG buharlaşmaya başlar. Böylece araç sağlıklı şekilde çalışmaya başlar.

  Eğer regülatör ısıtma görevini yapamıyorsa -40 derecedeki LPG yığılma yaparak beyni dondurur. Bu durumda aracın çalışması mümkün olmaz.

  Karbüratörlü sistemlerde LPG'nin donmasını ve sabahları çalışmama sorununu engellemek için aracın kontağı mutlaka benzinde kapatılmalıdır. LPG'de kapatıldığı taktirde aracın beyninde kalan gaz donacak ve marşa basıldığında çalışmama sorunu ile karşılaşacaksınız.

  Regülatör içerisinde gaz ile suyu ayıran diyafram bulunur. Zamanla bu diyafram tahrip olur, aşınır ve patlak verir. Bu taktirde gaz ile su birbirine karışır. Radyatör kapağını açtığınızda yüksek oranda gaz kokusu yayılır. Regülatör içerisinde devirdaim olmaz ve tanktan gelen -40 derecedeki LPG regülatörü dondurur.

  Regülatöre takılan su borularının yanlış bağlanması, hortum kelepçelerinin gevşek olması, hortumlarda kaçak veya hava alması gibi sorunlarda suyun yetersiz veya istenilen düzeyde gitmemesine sebep olabilir. Regülatöre yetersiz seviyede gelen su akışı, regülatörün görevini yapmasını engeller ve donmasına sebep olur.

  Aracın motor suyunun eksik olması, su kaçakları, silindir kapağının çatlak olması, silindir kapak contasının yanık olması gibi sebepler de regülatöre su gitmesini engeller. Bu gibi durumlar da beynin donmasına sorun teşkil eder.

  Termostat arızaları, termostatın iptal edilmesi, kışlık termostat takılmaması gibi durumlarda da karburatörlü sistemlerde beyin donar.

   

  Beyin Donması Nasıl Engellenir?

  Ek olarak özellikle kış aylarında depoyu sürekli fulletmemeniz, günlük ihtiyacınız kadar LPG almanız önerilir.

   

  Gaz Beyni Donmuşsa Ne Yapmak Gerekir?

   

  Sıralı Sistemler de Donar mı?

  Sıralı sistemlerin çalışma prensibi karbüratörlü sistemlerden farklıdır. İlk çalıştırma her zaman benzinle olur. Motor 40 derece ısıya ulaştığı zaman regülatör gazı buharlaştırır ve araç otomatik olarak LPG'ye geçer. Bu sebepten dolayı karbüratörlü araçlarda yaşanan bu sorun sıralı sistemlerde yaşanmaz.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarLovenkrands :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 22-03-2019 22:41:45

   "93 model kartal slx aracım var. Sabahları tek basışta çalışıyor ama 3-4 km gittikten sonra teklemeye başlıyor ve stop ediyor. Kaputu açtığımda gaz kapağının beyazlaşmış oluyor. Suyunu baktım bayağı bi su eksiltmiş hatta hiç kalmamış gibiydi sorun bundan olabilir mi. Şimdiden teşekkürler."

  • AvatarHasan :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 10-12-2018 13:11:03

   "Bende Serçe var benimki de dönüyordu pamuklu bezle sardım beyni iple de iyice doladım rahat çalışıyor birde araç rölantisini yükseltin."

  • AvatarYıldızlar Otogaz :
   Bulunduğu İl: Bandırma                                      Tarih: 24-01-2018 01:43:51

   "Arkadaşlar, LPG donmasının en önemli sebebi aracın conta yanık olmasıdır. Eğer conta hasar görmüş ise soğuklarda donma yapar. Bilgi için 0545 763 70 26"

  • AvatarCivatayı Somuna Geçiren Adam :
   Bulunduğu İl:                                       Tarih: 24-01-2018 01:42:40

   "Beyin donma sebebi; 1. borularda tıkanıklık olabilir, 2. Devirdaim arızalıdır. Hararet varsa 2. seçenek, yoksa 1. Başka yerleri kurcalattırıp aracınızı bozdurmayın."

  • AvatarAhmet :
   Bulunduğu İl: Konya                                      Tarih: 04-01-2018 00:25:25

   "Araba lpg de marşa basar basmaz çalışıyor ama 5 dakika sonra beyin donuyor stop ediyor. Beyin yeni sıcak su dökünce çalışıyor dökmezsem su çalışmıyor."

  • AvatarRecep :
   Bulunduğu İl: İzmir                                      Tarih: 25-12-2017 01:03:31

   "Ustam bende de aynı problem var ama gaz kafasında buzlanma yok. Araç sabah ve akşam çalışmıyor. Sıcak su döküyorum ve çalışıyor. Buna ne önlem almalıyım?"

  • AvatarYasin :
   Bulunduğu İl: Eskişehir                                      Tarih: 28-11-2017 18:28:07

   "Aracım çalışmakta sıkıntı yok. Sıkıntı araç 2 kilometre gittikten sonra beyin donuyor. Su kaçağı falanda görünmüyor neden olabilir?"

  • AvatarEmrah :
   Bulunduğu İl: Afyon                                      Tarih: 22-11-2017 17:06:18

   "Merhaba, Gaz beyni donma sorunu yaşıyorum. Ayarlarını rölantiyi yaptırdım ama şöyle bir soun var. Kontak bir kere dödürdükten sonra 2. çevirme yapılamıyor. Direksiyonu sağ sol yapıyorum olmuyor. Bunun sebebi nedir ne yapılmalı. Yardımlarınız için teşekkür ediyorum."

  • AvatarThuqlife :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 07-11-2017 00:53:16

   "Usta zaten herşeyi söylemiş siz daha ne anlamak istiyosunuz?"

  • AvatarKonyalı :
   Bulunduğu İl: Konya                                      Tarih: 19-09-2017 13:06:16

   "Selam, benim 1994 2.0 enjeksiyonlu Opel Vectra var. Sıralı değil araba. Çok ısınınca şehir içinde ışıklarda durunca istop ediyor ve tekrar çalışıyor veyahut istop edip kalıyor. Korkumdan firene basamıyorum. Sebebini bilen varmı?"

  • AvatarMustafa :
   Bulunduğu İl: Trabzon                                      Tarih: 18-02-2017 00:08:37

   "Ben beyine giren çıkan hortumlara sıcak su döktüm sıkıntısız çalıştı fakat ısındıkça beyin donuyor yavaş yavaş rolanti düşerek stop ediyor... Isındıkça karlama yapıyor beyin ve stop ediyor.. Aradan uzun süre geçtikten sonra kendiliğinden gaz kendiliğinden sıvı hale geliyor tekrar çalıştırıyorum yine ısındıkça aynı yapıyor...."

  • AvatarMurat Efe :
   Bulunduğu İl: Mersin                                      Tarih: 31-12-2016 17:51:59

   "Benim aracım Hyundai Era sıralı sistem tüpe geçmesi için en az 20 dakika kadar benzinde çalışıyor ve tüpe geçtiği zaman 1 saat kadar dolaşsam istop ettiğimde bu sefer 10 dk. kadar benzinde çalışıyor. Beyinde sorun yok, termostatta sorun yok benzin yetiştiremiyorum. Size zahmet ustam yardımcı olun."

  • AvatarKartal :
   Bulunduğu İl: Edirne                                      Tarih: 24-12-2016 13:16:31

   "Evet bendede aynı sorun var ve çözümü bulamadım."

  • AvatarSercan :
   Bulunduğu İl: Elazığ                                      Tarih: 24-09-2016 00:27:36

   "Aracım Seat toledo sıralı bu aralar lpg kokmaya başladı ve çalışmada falan sıkıntı yok ama tüp beyni bu akşam dondu 5 kilometre tek geldim ve dondu kaputu açtım ve hava sesi vardı sorun ne olabilir ??"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  HKWPLUS Yakıt Tasarruf CihazıHKWPLUS Yakıt Tasarruf Cihazı

  HKWPLUS uygulaması yapılan araçların %15 ile %40 oranlarında yakıttan tasarruf ettikleri tespit edilmiştir....»

  Devamı »

  Nazorati Otogaz SistemleriNazorati Otogaz Sistemleri

  Nazorati Otogaz Sistemleri, otogaz sektöründe 15 yılı aşkın deneyime sahip profesyoneller tarafından kurulmuş bir şirket...»

  Devamı »

  Dymco LPG SistemleriDymco LPG Sistemleri

  DYMCO LPG Sistemleri Kore malıdır. 1989 Yılından beri LPG sektöründe bulunmakta ve sürekli AR-GE çalışmaları neticesinde...»

  Devamı »

  KME Otogaz SistemleriKME Otogaz Sistemleri

  KME LPG ve CNG Sistemleri 1993 yılından beri otogaz sistemleri konularında en iyi çözümler sağlayan Polonyanın önde gele...»

  Devamı »

  BRC LPG/CNG SistemleriBRC LPG/CNG Sistemleri

  BRC LPG/CNG Sistemleri İtalyan MTM S.r.l firmasından ithal edilmektedir....»

  Devamı »