• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P2229 Arıza Kodu - Barometrik Basınç Sensörü “A” Devresi Yüksek

  P2229 Arıza Kodu - Barometrik Basınç Sensörü “A” Devresi Yüksek

  Tarih: 01-12-2022

  P2229 arıza kodu nedir? Barometrik Basınç Sensörü “A” Devresi Yüksek arıza kodunun açıklaması nedir? P2229 arıza kodu nasıl düzeltilir? P2229 arıza kodunun sebepleri ve belirtileri nelerdir? ....

  P2229 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), motordaki doğru hava-yakıt oranını hesaplamak için çeşitli sensörlere güvenir. Örneğin, barometrik basınç sensörü (BARO / BAP) atmosferik basıncı ölçmek için kullanılır. PCM bu verileri, özellikle yüksek rakımlardaki hava basıncı değişikliklerine göre uygun hava-yakıt karışımını hesaplamak için kullanır. Bulunduğunuz yere bağlı olarak, özellikle sık sık dağlık alanlardan geçiyorsanız, motor performansınız anlık olarak değişebilir.

  BARO sensörleri tipik olarak MAP (Manifold Mutlak Basınç) sensörleri ile birlikte kullanılır. Bazı araçlar ayrı bir BARO sensörü kullanırken, diğerleri her ikisinin birleşimi olan bir BMAP sensörü kullanır. PCM'nin yakıt karışımını olabildiğince stokiyometrik tutmak için izlediği değerlerden bazıları şunlardır, ancak bunlarla sınırlı değildir: hava akışı, soğutma sıvısı sıcaklığı, motor devri, yük talebi, atmosfer sıcaklığı vb. Bazı motor yönetim sistemleri daha çok emme ve atmosferik değerlere dayanır.

  BARO sensöründen gönderilen veriler, yakıt karışımını belirlemek için kritik öneme sahiptir. PCM'nin yakıt karışımını, sürücünün ihtiyaçlarına göre doğru şekilde ayarlayabilmesi için, atmosferik basınç ile emme manifoldu basıncını karşılaştırması gerekir. PCM, barometrik basınç sensöründen veya "A" devresinden, hafızasına programlanmış parametrelerden daha yüksek bir voltaj sinyali alırsa P2229 arıza kodu tetiklenir. Kodun açıklamasındaki "A" etiketi, araç uygulamasına bağlı olarak belirli bir devreye veya sensöre işaret eder. Bazı araçlarda birden fazla BARO sensörü bulunabilir. Özel ayrıntılar için aracınıza uygun onarım kılavuzuna bakınız.

  Ayrıca Bakınız: Barometrik Basınç Sensörü Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  P2229 arıza koduna yatkın araçlar arasında Suzuki, Saab, Mazda, Honda, Duramax, Cadillac, Chevrolet, Volvo, Acura, BMW, Isuzu, Mercedes Benz, Subaru, Mitsubishi, Nissan, Jaguar, Hyundai, GMC ve Ford'un bazı modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

  Not: P2229 arıza kodunun tanımı, araç üreticisine bağlı olarak farklı olabilir. Kesin bilgi için aracınıza uygun onarım kılavuzuna veya onarım veri tabanına başvurun.

   

  P2229 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P2229 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P2229 Arıza Kodunun Belirtileri Nelerdir?

  P2229 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P2229 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  P2229 arıza kodu ile birlikte herhangi bir tekleme, egzoz veya emisyon kodu oluşmuşsa, öncelikle bu kodlar çözülmelidir. Ardından barometrik basınç, kütle hava akış, manifold mutlak basınç ve gaz kelebeği konum sensörleri üreticinin prosedürüne göre test edilmelidir. Bu sensörlerde sorun yoksa PCM test edilmeli ve sonuca bağlı olarak hangi parçanın değiştirilmesi gerektiğine dair mantıklı bir karar verilmelidir.

  P2229 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

   

  P2229 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  P2229 arıza kodu orta derece ciddi olarak kabul edilir. Kısa bir süre aracı bu arıza kodu ile kullanmak, motorda büyük bir hasara neden olmaz. Ancak, yine de teşhis edilmesi ve en kısa sürede onarılması gerekir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  D.T. Gas SystemD.T. Gas System

  D.T. Gaz Sistem (D.T. Gas System) Polonya'nın önde gelen üreticilerinden biridir. D.T Gaz Sistemleri Kollektif...»


  Ultimate Cell Yakıt Tasarruf CihazıUltimate Cell Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ödüllü, yenilikçi ve lider Ultimate Cell teknolojisi benzin, mazot ve LPG'li araçlarla uyumlu çalışır. Ultimat...»


  Emmegas LPG SistemleriEmmegas LPG Sistemleri

  Emmegas, LPG ve CNG (doğalgaz) dönüşüm kitleri üzerine ciddi çalışmalar yapan bir İtalyan firmasıdır. Kaliteli...»


  Prins Otogaz SistemleriPrins Otogaz Sistemleri

  Bir Hollanda firması olan Prins, 1986'dan beri alternatif yakıt sistemleri konusunda uzmanlaşmış bir kuruluş o...»


  GFI LPG/CNG SistemleriGFI LPG/CNG Sistemleri

  GFI, yeni nesil enjektörlü otolarda çok başarılıdır ve 0 km araçlarda yaygınca kullanılmaktadır. GFI Hollanda ...»