• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0747 Arıza Kodu - Basınç Kontrol Solenoidi “A” Sıkışmış Açık

  P0747 Arıza Kodu - Basınç Kontrol Solenoidi “A” Sıkışmış Açık

  Tarih: 12-01-2023

  P0747 arıza kodu nedir? Basınç Kontrol Solenoidi “A” Sıkışmış Açık arıza kodu açıklaması nedir? P0747 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0747 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0747 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  P0747 arıza kodu, şanzıman kontrol modülü (TCM) veya güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), şanzıman basınç kontrol solenoidi ile ilgili bir arıza tespit ettiğinde ayarlanır. Bazı otomatik şanzımanlarda birden fazla basınç kontrol solenoidi bulunur. Bu arıza kodu, “A” olarak etiketlendirilen solenoid ile ilgilidir.

  Öncelikle belirtmek gerekir ki, bazı otomatik şanzımanlarda, şanzımanın ömrü boyunca değiştirilmesi gerekmeyen şanzıman sıvıları kullanılır. Bu şanzımanların yağ seviyelerini ölçmek için bir yağ çubuğu bulunmaz. Şanzıman yağ seviyesinin ölçümü, yalnızca yetkili servislerde bulunan özel ekipmanlar tarafından yapılır. Bu nedenle, sıvının durumunu kontrol etmek veya mekanik arızaların varlığını incelemek için şanzıman yağ karterinin çıkarılması asla tavsiye edilmemektedir. Çünkü, şanzıman sıvısını doğru miktarda yeniden doldurmak neredeyse imkansız bir iştir. Bir şanzıman sıvısını aşırı veya eksik doldurmanın, feci hasarlara neden olacağını unutmayın.

  Bu kodun ayarlanmasına neden olan parametreler üreticiler arasında farklılıklar gösterse de, tüm otomatik şanzımanların düzgün çalışması için basınçlı şanzıman yağına ihtiyaç vardır. Basınç, tork konvertörü aracılığıyla motor tarafından tahrik edilen bir basınç pompası tarafından sağlanır. Vites değişimlerinin ve tork konvertörü kavrama kilidinin düzgün çalışması için basınçlı sıvının etkin olarak kontrol edilmesi şarttır.

  Basınç kontrol solenoidinin görevi, otomatik şanzımanın düzgün çalışması için sıvı basıncını kontrol etmektir. Çoğu otomatik şanzıman, A, B ve C olmak üzere en az üç solenoid içerir. "A" solenoidiyle ilgili arıza kodları P0745, P0746, P0747, P0748 ve P0749'dur.

  Gaz kelebeğinin açılması, motor devri, şanzıman türbin hızı, o anda seçilen vites ve aracın yol hızı gibi çalışma koşulları, şanzıman sıvı basıncının etkili bir şekilde kontrol edilmesini gerektirir. PCM, şanzımanın değişen koşullara uygun şekilde tepki vermesi için gereken basıncı hesaplar. Basınç kontrol solenoidleri, iç basınca dayalı olarak PCM'ye bir elektronik sinyal gönderir. PCM, basınç kontrol solenoidlerini yöneterek, hidrolik sıvıyı doğru zamanda doğru hidrolik devrelere yönlendirerek şanzıman dişli oranını değiştirir.

  PCM, "A" basınç kontrol solenoidini düzgün bir şekilde kontrol edemiyorsa, gerekli sıvı basıncı miktarı istenen basınç ile eşleşmiyorsa P0747 arıza kodu ayarlanır. Kodun tanımdaki "Sıkışmış" kelimesi, şanzıman yağ basıncını kontrol eden solenoidin "AÇIK" konumda takılı kaldığını ifade eder. Bu durumda, şanzıman yağ basıncı hiçbir şekilde kontrol edilemez, yönlendirilemez veya düzenlenemez.

  P0747 arıza koduna yatkın araçlar arasında Nissan, Acura, Honda, Fiat, Saturn, Volkswagen, Ford, Mercury, Lincoln, Jaguar, Chevrolet, Toyota, Allison/Duramax, Dodge ve Jeep'in çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

   

  P0747 Arıza Kodunun Olası Sebepleri Nelerdir?

  P0747 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P0747 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0747 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0747 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  P0747 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

   

  P0747 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  Bu kod, vites değişimlerini engeleyebileceğinden veya zorlaştırabileceğinden, sorun ciddi olarak ele alınmalı ve mümkün olan en kısa sürede onarılmalıdır. Başlangıçta aracınızın vites değişimlerinde bir sorun görülmese de, ilerleyen aşamalarda tamamen imkansız hale gelecektir. Şanzımanı zorlamak, aşırı ısınmasına, yakıt tüketiminin artmasına ve pahalı onarım maliyetlerine neden olabilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  KME Otogaz SistemleriKME Otogaz Sistemleri

  KME LPG ve CNG Sistemleri 1993 yılından beri otogaz sistemleri konularında en iyi çözümler sağlayan Polonyanın...»


  Ramses LPG SistemleriRamses LPG Sistemleri

  Ramses LPG Sistemleri Şimşek Otogaz'ın imalatıdır. Tüm ekipmanları Avrupa ECR 67-01 standardına sahiptir. Tüm ...»


  AG Otogaz SistemleriAG Otogaz Sistemleri

  Auto-Gaz Centrum tarafından yaklaşık 90'lı yıllarda kurulan şirket 70'li yıllardan beri İtalyan markaları ile ...»


  GOO-FAR Yakıt Performans KitleriGOO-FAR Yakıt Performans Kitleri

  GOO-FAR Yakıt Performans Kitleri, dizel, biodizel ve benzinle çalışan tüm araçlara tam uyumluluk sağlar....»


  Versus Otogaz EkipmanlarıVersus Otogaz Ekipmanları

  Polonya merkezli bir şirket olan Versus, 1991 yılından bu yana LPG dönüşüm sektöründe faaliyet göstermektedir....»