• 10-11-2015
  • 2 dak
  • 4727
  • 2

Mikser (Karıştırıcı) Nedir?

Mikser (karıştırıcı) nedir? Mikser hangi araçlarda kullanılır? Mikserin görevi nedir? Mikser çeşitleri nelerdir?

Karıştırıcı LPG ve hava karışımını homojen bir şekilde sağlayan LPG dönüşüm sistemi parçasıdır. Görevi, motorun bütün çalışma durumuna uygun emilen hava ile orantılı gaz vermeyi sağlamaktır.

Karbüratörlü motorlarda en sağlıklı ve en verimli karıştırıcı montajı noktası karbüratörün en üst noktasıdır. Her motordaki farkı tipteki karbüratörler için farklı tipte karıştırıcılar vardır.

Bunları iki grupta toplamak mümkündür.

 

1. Grup

a. Set üstü plaka karıştırıcılar

b. Plaka altı karıştırıcılar

 

2. Grup

a. Karışık sistemler

b. Çatallı sistemler

 

Set üstü karıştırıcılar

Bu tip karıştırıcılar karbüratörün üstünde bulunur. Hava filtresi ile karbüratör arasına monte edilirler. Karıştırıcı karbüratöre vidalanabilir veya yay ile tutturulabilir. Gerekli olan montaj için uygun pozisyonu belirlemek, hava filtresi gövdesine delik açmak ve LPG geçirmek yeterli olacaktır.

 

Plaka altı karıştırıcılar

İki parçaya ayrılabilen karbüratörlerde gaz kelebeğinin üzerine monte edilirler. Bu tip karıştırıcılar daha ince olup montajları uzun sürmesine rağmen bazı avantajları vardır. Bunlardan birincisi hava ile LPG'nin daha iyi karışmasını salğlar. İkincisi karbonmonoksit gibi zararlı gazların emisyonu belirgin ölçüde azalır.

 

Karışık sistemler

Bu tip karıştırıcı sistemler karbüratörü delen bir rekor olarak tarif edilebilir. Doğru uygulanırsa iyi sonuçlar verirler. Her tür karbüratör için uygun değildirler. Montajında uzmanlık gerektirir. Doğru monte edilemeyen karıştırıcılardan hem iyi sonuç alınmaz, hem de karbüratör deforme edilmiş olunur.

 

Çatallı sistemler

Karışık sistemlere nazaran daha kolay bir çözümdür. Her türlü karbüratöre uygulanabilir. Karıştırıcı sistemin çalışabilmesi için kelebek valflerinin başlangıç konumlarının yeniden ayarlanması gerekir. Aksi halde sistem çalışmaz.

 

2 Yorum

Avatar
Fikret
31-07-2023 | Aksaray

Merhaba aracım 1.4 ie karbüratörlü bu mikser içinde delikli yuvarlak parçayı gazcı arkadaş çıkardı hava alsın diye zararı olur mu sanki yakıt arttı gibi.

Avatar
İbrahim Kara
27-05-2016 | Hatay Dörtyol

Abi bende tek nokta enjeksiyonlu 1.4 Palio araç var. 1 litre gaz ile 7 kilometre yol gidiyorum. Aracımın tüm bakımlarını yaptırdığım halde yakıtı fazla ne yapmam gerekiyor. Cvp verirseniz sevinirim.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.