• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Volkswagen TSI Sistemi

  Volkswagen TSI Sistemi

  Tarih: 10-11-2015

  TSI (Turbo Supercharger Injection), küçük hacimli motora (1.4 lt gibi) Turbo ve kompresörün eklenmesiyle oluşmuş bir teknoloji.....

  İlk kalkıştan itibaren emrinize hazır bekleyen motorda turbo devreye girene kadar kompresör size eşlik ediyor. Bu sayede turbo motorlu araçların büyük bir kısmında yaşanan “Turbo Boşluğu” kompresörün varlığıyla ortadan kalkmış oluyor.

  Bugüne kadar özel amaçlı üretimler (Ralli araçları gibi) dışında 1.4 lt hacmindeki bir motordan alınmamış güç elde edilmiş olması bazı otoritelerce tedirginlikle karşılansa da; VW yılların verdiği uzmanlığını burada da sürdürerek, TSI motorlu Golf ve Jetta ile yapılmış 300.000 km test sonuçlarını araçların piyasaya çıktığı dönemde kamuoyuna sunarak yeni teknolojilerine olan güveni teknik sonuçlarla kanıtlamış oldu.

  Bunların en başında ve en önemlisi motor hacminin düşüklüğü; 1.4 lt bir motordan neredeyse bir V6 motor gücü almak ve düşük vergi dilimine tabi olup, 1.6 lt sınıfındaki birçok araçtan bile az yakıta ihtiyaç duymak. Bunun dışında ülkemizde yeni yeni bilinç kazandığımız bir diğer konuda da TSI motorun başarısı alkışı hakediyor. TSI motorlu VW'lerin kilometre başına doğaya bıraktığı zehirli gaz oranı bu güçteki diğer markaların araçlarına oranla neredeyse yarı yarıya daha az.

  Kendi markası içinde örnek vermek gerekirse; VW Golf 1.6 (102 hp) kilometrede 166 gram zehirli gaz yayarken, aynı aracın 1.4 TSI (122 hp) versiyonu daha güçlü olmasına karşın 144 gram zehirli gaz yayıyor. Hatta VW 2009 yılında TSI motoruyla birçok Hibrid (Melez, elektrik motoru+benzinli motor) ve dizel motoru geride bırakarak “Yılın Yeşil Motoru” seçildi.

  İlk olarak 2006 yılında markanın kompakt sınıftaki temsilcileri Golf ve Jetta'nın kaputları altında iki farklı güç seçeneği (1.4 lt 140 bg, 1.4 lt 170 bg) ile sunulan TSI motor seçeneği zaman geçtikçe markanın değişik sınıftaki birçok üyesinde kendine yer buldu ( Passat, Touran, Scirocco vs.). İlk başlarda iki güç seçeneği bulunan TSI motorun bugüne kadar 4 farklı güçte (hepsi 1.4 lt 122 bg,140 bg,160 bg,170 bg) versiyonları üretildi. Şu anda gelen müşteri taleplerine göre 122bg, 140bg ve 160 bg olarak üretimine devam edilen 1.4lt TSI motorun 1.8 TSI (160 beygir) ve 2.0 TSI (200 beygir) olmak üzere iki tanede büyük motor hacmine sahip araçta kullanımı mevcut. Bunun dışında çok yakında bu yeni efsaneye birde daha küçük hacimdeki 1.2 lt TSI (105 beygir) motor eklendi. Yeni motoru ilk olarak 2009'un son çeyreğinde ülkemizde satışa sunulan, tamamen yenilenmiş ve Golf'ü andıran yeni Polo'da gördük. Passat ailesinde 1.4 litre TSI 122 bg, 1.8 TSI 160 bg, 2.0 litre TFSI 200 bg benzinli TSI motor seçeneği bulunuyor.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarVeysel :
   Bulunduğu İl: Mardin                                      Tarih: 04-05-2021

   "İyi günler bende golf 7 1.2 lt 105 bg var acaba diyorum 1.4 tsi turbosuyla değişsem ve yazılım atsam herhangi bir sorun oluşurmu?"

  • AvatarDoğan :
   Bulunduğu İl: Siverek                                      Tarih: 25-03-2017

   "1.4 TSI 160 hp cc aracıma lpg taktırmak istiyorum. BRC'yi önerdiler. Taktırsam motor arızası vs benzinde tekrar yakarmı öneriniz nedir?"

  • AvatarNew bettle :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                       Tarih: 08-03-2017

   "2013 new bettle 1.4 aracıma brc sistem lpg taktırmak istiyorum."

  • Avatarİbrahim :
   Bulunduğu İl: Adana                                       Tarih: 29-12-2016

   "Merhaba passat 2011 1.4 tsi aracıma LPG taktırmak istiyorum sizce arabanın motorunda arıza oluşur mu? Benim kafamı karıştırıyorlar taktirsam hangi marka LPG önerirsiniz?"

  • AvatarOtogaz :
   Bulunduğu İl: Kayseri                                      Tarih: 30-03-2016

   "Merak ettiğim bilgiler arasındaydı teşekkürler."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Landirenzo LPG SistemleriLandirenzo LPG Sistemleri

  Landirenzo LPG Sistemleri önde gelen İtalyan LPG Dönüşüm Sistemlerinden biridir. Tüm markaların çalışma sistem...»


  Ecotech LPG SistemleriEcotech LPG Sistemleri

  Ecotech LPG Sistemleri bir dönem ülkemizde yaygın olarak montajı yapılan, ancak şu anda distribütörü, montaj b...»


  Wentgas LPG/CNG SistemleriWentgas LPG/CNG Sistemleri

  Wentgas LPG/CNG Sistemleri, Atiker A.Ş'nin bazı parçalarını ithal olarak temin ettiği üst segment bir ürünüdür...»


  Eco OBD2 Yakıt Tasarruf CihazıEco OBD2 Yakıt Tasarruf Cihazı

  Eco OBD2 otomobillerde yakıt tüketimini azaltmak ve emisyon değerlerini düşük seviyelere çekmek için dizayn ed...»


  KME Otogaz SistemleriKME Otogaz Sistemleri

  KME LPG ve CNG Sistemleri 1993 yılından beri otogaz sistemleri konularında en iyi çözümler sağlayan Polonyanın...»