• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Oto Kalorifer Arızaları, Sorunları ve Çözümleri

  Oto Kalorifer Arızaları, Sorunları ve Çözümleri

  Tarih: 19-12-2016

  Aracınızın kalorifer peteği ısıtmıyor, çalışmıyor veya az üflüyorsa bunun bir çok nedeni olabilir. Gelin bu sorunların başlıca sebeplerini birlikte inceleyelim.....

  Oto kaloriferleri araçlar da sık sık kullandığımız, dört mevsim görev yapan ekipmanlardır. Havalandırma sisteminin bir parçası olan bu ekipmanlar, genelde uzun ömürlü mekanik yapısı ile kolay kolay arıza çıkarmaz. Ancak düzenli bakımlarının yapılmış olması gerekmektedir. Aksi taktirde kışın soğuk havalarda ısınamayacağınız gibi, yazın da aşırı sıcaktan aracın içinde durulmaz. Bu durum hem sağlığınızı tehlikeye atar hem de özellikle soğuk havalarda camlarda buharlanmalar oluşacağı için görüş alanınızı kısıtlayarak tehlikeli durumlara yol açabilir. Ayrıca kalorifer sistemi motorun soğumasını sağlayarak hararet yapma riskini azaltır. Bu yüzden bakımlarının asla ihmal edilmemesi gerekir.

  Kalorifer Bakımı

  Arıza Kontrolleri ve Çözüm Yolları

  • Motor ısındıktan sonra kaloriferi açınız. Kaputu açtığınızda aracın iç kısmına giren yaklaşık 35mm çapında iki adet hortum göreceksiniz. Her ikisini de elinizle kontrol ediniz. Bunlardan biri giriş, diğeri çıkış hortumudur. Sağlıklı çalışan bir kaloriferde her ikisinin de sıcak olması gerekmektedir. Eğer çıkış hortumu soğuksa içerdeki petekler tıkanmış demektir.
  • Her iki hortumda sıcak olduğu halde kalorifer hala soğuk üflüyorsa, sıcak soğuk hava kanallarını yönlendiren klape arızalı olabilir. Klape kolay bozulacak bir parça olmamakla birlikte arızalanması durumunda torpidonun sökülmesi gerekmektedir.
  • Her iki hortumda soğuksa radyatör peteğiniz tıkalı olabilir. Radyatörün şişlenmesi ya da yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir.
  • Her iki hortumun soğuk olması durumunda yaşanan bir başka sorun ise özellikle LPG'li araçlarda radyatörden alınan sıcak su bağlantısının yanlış yapılmasıdır. Bu durumda sıcak su kalorifer peteğine gitmez. Gazın buharlaşması için LPG regülatörüne çekilen hortum bağlantısının doğru yerden alınması gerekir.
  • Aracı çalıştırdıktan bir süre sonra hararet göstergesi hiç yükselmiyor ve kalorifer hiç ısıtmıyorsa termostatın değişme zamanı gelmiş demektir.
  • Kaloriferi açtığınızda içeri hiç hava girmiyorsa petekler tıkanmıştır.
  • Petekler tıkanmışsa özel kimyasal ilaçlarla, basınçlı su ile temizlenmektedir. Fakat bu işlem çürümüş petekleri patlatabileceği için risklidir. Temizliği yapan usta bu konuda garanti vermeyebilir. Sorunun en garanti çözüm yolu göğüsün sökülerek peteklerin yenisi ile değiştirilmesidir.
  • Kalorifer hiç çalışmıyorsa kalorifer motoru yanmış, kabloları kopmuş, sigorta atmış, kömürü bitmiş olabilir.

  Aracın genleşme kabındaki sıvı miktarının her zaman tam olmasına dikkat ediniz. Soğuk havalarda motor ideal sıcaklığına gelmeden kaloriferi çalıştırmamanız önerimizdir.

   


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarKoala :
   Bulunduğu İl: Kocaeli                                      Tarih: 22-05-2020 01:32:25

   "E34 520 aracımın kaloriferi çalışmıyor kılıç rezistans olduğundan piyasada yok kalorifer motorunu değiştirip başka rezistans ile yapılabilir mi bu rezistansları 730 bmw lerde varmış ancak bulamadım"

  • AvatarSerhat :
   Bulunduğu İl: Burdur                                      Tarih: 12-03-2020 02:53:57

   "Bmw e36 aracım cama ve ayak kısmına sıcak üflerken göğüs kısmından ön tarafa soğuk üflüyor nedeni nedir?"

  • AvatarZübeyir :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 12-02-2020 22:07:12

   "Ben Tofaş Şahin kullanıyordum ve 3-4 dk içinde tüm camların buharını açar ve sıcaklıktan duramazdım. 8-10 senedir Reno kullanıyom hiç ısınamadım. Brodway'e yeni petek taktım olmadı, Megane 1 de petek yıkattım gene olmadı, silindir kapak yaptırdım gene olmadı, şimdi de yeni petek diyorlar ama ??? Kendim uğraştım bazı su kaçak noktalarından motor soğurken acaba hava mı alıyor. Çünkü havasını alınca ısıtıyor bir süre stop edince en başa dönüyoruz."

  • AvatarSami :
   Bulunduğu İl: Adıyaman                                      Tarih: 23-12-2019 13:11:32

   "Slm bende 95 model şahin 1.6 var benim sorunum şu arabam bir soğuk hava üflüyor bir sıcak. Soğuk üflediğinde hararet 90 nın üstüne çıkıyor. Sıcak üflediğinde 70 lere iniyor. Şimdi termostatı değiştim olmadı, hararet müşürünü değiştim olmadı, kalorifer peteğini değiştim yine olmadı. Hala bir soğuk bir sıcak üflüyor ne yapmalıyım? Yardım edin."

  • AvatarYusuf :
   Bulunduğu İl: Erzincan                                      Tarih: 09-11-2019 23:01:13

   "2004 model1.2 fabia. Aracın kaloriferi 1-2-3 konumunda çalışmıyor ama 4 konumunda çalışıyor. Hararetde bi sorun yok. Sigortalarda sıkıntı yok kontrol ettim. Arıza ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim. duruer00@hotmail.com"

  • AvatarErdem :
   Bulunduğu İl: Kocaeli                                      Tarih: 07-09-2019 03:04:09

   "Benım aracımda klımayı açtığımda cam ve yolcu kısımlarından soğuk ama ayak kısmından sıcak hava geliyor sebebı nedir acaba aracım 2001 bmw 330 d"

  • AvatarMehmet :
   Bulunduğu İl: Bursa                                      Tarih: 28-02-2019 00:19:53

   "Slm opel vectra c kasa aracım kalorifer fanı çalıştıktıktan bir süre sonra yaklaşık 15 dk çalışıyor yanık kokusu gelmeye başlıyor ve çalışmıyor yarım saat geçtikten sonra yine çalışıyor hiç bişey olmamış gibi yine aynı hadise oluyor şuan çalıştırmıyorum.s orun nerde olabilir fan motorumu rezistanmı regülatörmü sizce arıza hangisindedir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler"

  • AvatarRash :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 07-02-2019 01:22:01

   "Merhaba benim aracımda çift yönlü klima var. Kaloriferi sıcak a ayarladığımda yolcu tarafına sıcak geliyor ama şöför tarafına soğuk geliyor. Araç duruyorken gaza basıp 3.000 devre geldiğimde her iki taraftanda sıcak geliyor ama harahet halinde iken devir kaç olursa olsun soğuk hava geliyor. Sanırım hareket halinde iken şöfer tarafına dışardan hava giriyor. (Ayaklar ve petekler tüm şöför tarafı) . Petek tıkalı olsa yolcu tarafı da ısıtmaz, problem hakkında bir fikriniz var mı? "

  • AvatarKadir Aykul :
   Bulunduğu İl: Balıkesir                                      Tarih: 22-12-2018 02:35:01

   "Selamun aleyküm bende Reno megane 2 var şöför koltuğunun karşısında olan kalorifer deliklerinden sıcak, yan taraftaki 2 delikten ise soğuk geliyor. Anlamadım petek calışmasa sıcak üflemez acaba ayar kolu falan mı var bilgisi olan varsa cvp yazabilirmi?"

  • AvatarKadir :
   Bulunduğu İl: Bursa                                      Tarih: 13-10-2018 21:39:11

   "Kalorifer peteği tıkalı arkadaşlar makinayla açmaya çalıştı usta açılmadı başka nasıl bir yol izlemeliyim malzeme işçilik 800 TL istiyor."

  • AvatarErdoğan :
   Bulunduğu İl: Ardahan                                      Tarih: 30-09-2018 18:04:37

   "Selamlar arabam reno Avrupa 1.4 98 model hararet ibresi hiç oynamıyor ve üfleme olmuyor yardımcı olur musunuz?"

  • AvatarSezgin Özmen :
   Bulunduğu İl: Bursa                                      Tarih: 16-01-2018 00:11:53

   "Ben aracımın peteğini kendim söktüm temizledim taktım ye torpido inecek göğüs sökülecek diye bir şey yok yalan atmayın millete. Gaz pedalının yanında kapak vardır arabalarda onu sökün hortumları göreceksiniz. Aliminyum borular kelepçelerini ayırın zaten petek boşa çıkacak çekerek alın bu kadar basit boşuna yalancı insanlara para koparmaya çalışan ustalara sırf korkulu konuşmalara aldanmayın."

  • Avatarİsmail :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 13-01-2018 00:50:52

   "Tofaş musluk sıcak konumda açıkken kumandanın alt düğmesinden musluğa müdahale olmadan soğuk ayarıda yapılıyor. Sistem nasıl çalışıyor. Teşekkürler."

  • AvatarErsin Akgül :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 09-01-2018 02:44:58

   "Fluence kaloriferi çalışmıyor ama ekran göstergesi çalışıyor ama ne sıcak nede soğuk hava üflüyor meganda olmuştu soket oksitlenmişti temizledik çalıştı bunda sorun gitmedi"

  • AvatarKaptan 28 :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 06-01-2018 20:06:36

   "Sıkıntı olmaz kardeş söktür kalorifer peteklerinin değişmesi gerekiyor. Sökmesi-toplaması usta olan adam için problem değil."

  • AvatarMehmet :
   Bulunduğu İl: Afyonkarahisar                                      Tarih: 24-12-2017 00:22:10

   "Kardeşim çok faydalı olmuş Allah razı olsun. Benim hyundai accent yumurta kasa 95 model araba var. Ankara şaşmaz da, Afyon da gitmediğim usta kalmadı ne olur yardım edin kalorifer ılıkla soğuk arası üflüyor. Bakıyorsun bir ara ılık sonra soğuk üflüyor. Gittim kaloriferi kimyasal ilaçla temizledim termostatı değiştirdim biraz ılık üfledi sonra tekrar soğuk üflüyor. En son 5, 6 ustaya tekrar gösterdim hepsi ön konsol sökülüp kalorifer peteği değişecek dediler. Sizce söktüreyim mi sonradan zor toplanır diye korkuyorum yardımcı olurmusumız tavsiyeniz nedir chefmehmet03@hotmail.com "

  • Avatarİlhan Karatay :
   Bulunduğu İl: Duzce                                      Tarih: 08-11-2017 13:50:30

   "Toyota Avensis 2005 kaloriferde sol taraf sıcak üflüyor, geri kalan gözler soğuk üflüyor sebebi nedir?"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Friendoxy Yakıt Tasarruf CihazıFriendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı

  Friendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı, ideal yanmayı temin ederek aracınızın daha güçlü çekiş ve yüksek performansta hareket e...»

  Devamı »

  Ultimate Cell Yakıt Tasarruf CihazıUltimate Cell Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ödüllü, yenilikçi ve lider Ultimate Cell teknolojisi benzin, mazot ve LPG'li araçlarla uyumlu çalışır....»

  Devamı »

  Titisi Yakıt Tasarruf CihazıTitisi Yakıt Tasarruf Cihazı

  Titisi Yakıt Tasarruf Cihazı, yüksek manyetik alan içeren, özel dizayn edilmiş manyetik yakıt düzenleyicidir....»

  Devamı »

  Fema LPG SistemleriFema LPG Sistemleri

  Fema LPG Sistemleri Dinamik Endüstri Makine Mühendislik Ltd.Şti'nin ürünüdür....»

  Devamı »

  Ramses LPG SistemleriRamses LPG Sistemleri

  Ramses LPG Sistemleri Şimşek Otogaz ın imalatıdır. Tüm ekipmanları Avrupa ECR 67-01 standardına sahiptir....»

  Devamı »