• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Yağ Lambası Neden Yanar? Olası Nedenler

  Yağ Lambası Neden Yanar? Olası Nedenler

  Tarih: 01-11-2017

  Aracın yağ lambası neden yanar? Yağ lambası arıza ışığı neyi gösterir? Yağ pompası ve yağ lambası ilişkisi.....

  Gösterge panelindeki arıza ışıklarından motor yağ lambası yanıyorsa, motorunuzun normal yağ basıncını kaybettiği anlamına gelebilir. Bu lambayı gördüğünüzde sürüş halinde iseniz aracı durdurun ve motoru stop edin. Yağ basıncı kaybolursa motor ciddi hasar görebilir.

  Yağ Basıncı Uyarı Işığının Yanmasının Olası Nedenleri

  Motora koyulan yağ seviyesi düşük olabilir. Yağ ölçüm çubuğunu çekerek yağ seviyesini kontrol edin. Yağ seviyesi normalse yağ müşürü ya da yağ pompası arızalanmış olabilir. Ya da gösterge paneli lambası arızalanmıştır.

  Yağ Basıncı Uyarı Işığı Teşhisi

  Öncelikle yağ ölçüm çubuğunu kontrol ederek yağın dolu olup olmadığını belirleyin. Yağın seviyesi minumun çizginin altında gösteriyorsa ya da çubukta yağ görünmüyorsa araç yağ kaçırıyor ya da yağ yakıyordur. Ya da her iki durumu da yaşıyor olabilirsiniz.

  (Bazı motorların yağ karterinde, yağ seviyesi düşünce yağ ikaz lambasını açacak bir yağ seviyesi sensörü bulunur.)

  Yağ kaçakları yağ tüketiminin en bilinen nedenidir ve motordaki yağ seviyesini düşürür. Kaçaklar genellikle silindir kapak contasından, yağ haznesinden veya ön ve arka krank mili keçelerinden oluşabilir. Motorun üst, yan ve alt kısmında yağ kaçağı belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Yağ lekeleri, katılaşmış yağ birikimleri veya yerde yağ damlacıkları olup olmadığına bakın. Çok yol yapan araçların conta ve keçeleri zamanla yıpranır. Eğer kaçak conta ve keçelerden kaynaklanıyorsa bir an önce değiştirilmelidir.

  Motor yüzeyi temizse ve belirgin bir yağ sızıntısı yoksa, buna rağmen yağ seviyesi düşükse piston ve segmanlar aşınmış, silindir contası yanmış ya da supaplar deforme oluşmuştur. Bu durumda yağ, yanma odasına sızar ve motor yakıt ile birlikte yağ yakmaya başlar. Bu durum yine çok fazla kilometre yol yapmış ya da hor kullanılmış araçlarda görülür. Her iki durumda da, bu tür bir yağ tüketimi sorununu gidermek ciddi masraflara yol açar. Çünkü motorun açılması ve birçok parçanın yenilenmesi gerekir.

  Araç çok fazla yağ yakmıyorsa (2000 km. de 1 litreden az) ilave yağ ile sorunu geçici olarak çözebilirsiniz. Önlem olarak düzenli aralıklarla yağ çubuğu kontrol edilmelidir. Motor aşırı yaş tüketiyorsa (1000 km. de 1 litre) bagajda sürekli yedek yağ bulundurulmalıdır. Çok yağ yakan bir motor bitmiştir ve kısa sürede elden geçirilmelidir.

  Yağ Pompası Arızası

  Aracınızda yağ eksitme olmadığı halde motor çalışırken aşırı gürültü çıkarıyorsa, sorun yağ pompası arızasından kaynaklanabilir. Sorun tamir edilene kadar motoru çalıştırmayın. Belirli periyotlar ile araçların yağ pompası basınçlarının test edilmesi ve ölçülmesi gerekiyor. Standart bir yağ pompası için genelde her 1000 dev / dak için 10 psi yağ basıncı iyidir. Eğer bundan daha düşükse yağ pompası değiştirilmelidir.

  Yağ normal seviyede, arıza lambası yanıyor, motor normal (gürültüsüz) çalışıyorsa sorun yağ müşürü ya da gösterge lambasından kaynaklanabilir. Bu durumda aracınızı kullanabilir, işe, eve ya da onarım için tamirciye gidebilirsiniz. Ancak motorda gürültü hissettiğiniz anda derhal stop edin.

  Düşük Yağ Basıncı Hataları

  Aracın yağı eksikse, yağ ölçüm çubuğundaki "FULL/MAX" seviyesine getirmek için motora yağ ilave edin. Karteri aşırı doldurmayın. Mutlaka aracın kullanma kılavuzunda yazan yağ viskozitesini kullanın.

  Yağ basıncı göstergesi değeri düşük kalırsa veya yağ basıncı uyarı lambası yanık kalırsa, yağ müşürünü sökün ve bir basınç göstergesini doğrudan motora bağlayın. Pompanın yeterli basıncı üretip üretmediğini görmek için motoru çalıştırın. Basınç normalse (her 1000 devir / dakika için yaklaşık 10 PSI) sorun yağ pompasından değil yağ müşüründendir. Yağ müşürünü değiştirin.

  Yağ basıncını test etmek için bir basınç göstergesi yoksa, yağ müşürünü yenisiyle değiştirmeyi deneyin. Yağ basıncı ikaz ışığı sönerse ve gösterge değerleri normalse sorunu düzeltmişsiniz demektir. Ancak, uyarı ışığı veya düşük basınç hatası vermeye devam ediyorsa sorun büyük olasılıkla arızalı bir yağ pompasıdır.

  Yağ pompası arızalı ise (yeterli basınç üretmezse) değiştirilmelidir. Birçok motorda, yağ pompası motorun altındaki yağ karterinin içinde bulunur. Pompayı değiştirmek için muhafaza çıkarılmalıdır. Bunun için motorun lifte kaldırılması gerekir. Ayrıca direksiyon veya süspansiyon parçalarından bazılarını sökmek gerekebilir. Bazı motorlarda yağ pompası motorun ön kısmında bulunabilir. Bu tip yağ pompalarını sökmek, motorun önündeki parçaların çoğunun çıkarılmasını gerektirdiğinden zor olabilir. Yerine takmak ise sökmesinden daha uzun sürer.

  Aşınmış motor yatakları nedeniyle yağ basıncı düşükse, krank mili yatakları değiştirilmelidir. Bu işlem genellikle motor revizyonu ile sonuçlanır.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarSazak28 :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 22-05-2021

   "2015 reno sembol Yağ bakımı yapıldıktan 1 gün sonra 1 km yol gittikten sonra yağ lambası yandı bilemeden yola devam ettim motorun sesi değişti ve kendi kendine kapandı. Usta tamamen motor değişimi olabilir diyor 15- 20 bin masraf çıkardı."

  • Avatarİlker :
   Bulunduğu İl: Aydın                                      Tarih: 21-10-2020

   "Merhaba, Benim peugeot 2016 model 3008 1.6 Manuel dizel aracım yeni kasa aracım var üst kapak radyatör ve devirdaim değişti fakat arabayı çalıştırdığımda motor yağ basınç uyarısı veriyor gaza bastığımda uyarı kayboluyor ve birdaha istop edip çalıştırmaya az kadar yanmıyor tekrar çalıştırdığımda yanıyor gaza bastığımda gene kayboluyor bakımları yapıldı sorun sizce ne olabilir Not. Bana ustalar yağdan kaynaklı olabilir dedi sizce? "

  • AvatarSerdar :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 08-06-2020

   "Arıza ışığı eğer motor ısınınca yanıyorsa muhtemelen fazla yağ koyuyorsunuz."

  • AvatarAli :
   Bulunduğu İl: Bursa                                      Tarih: 02-05-2020

   "Arkadaşlar benim 2008 linea var. Araç ısınınca lambalarda durup kalkarken daha fazla ısınınca da rölantide bile yağ lambası yanıp basınç az diyor sönüp yanıyor bu şekilde. Servise götürdüm anlamıyorlar. Yağ pompası müdür filtreler orijinaliyle değişti fakat yine yanıyor. Yağ eksiltme duman atma hiçbirşey yok araçta. Ustalar hep motor sağlam diyor. Velevki motorda aşınma bile olsa yağ ilave edince bunun sönmesi gerekmez mi. Soğukken neden yapmıyor da ısınınca yapıyor anlamadım. Tahminim basit bir arızası var fakat anlamıyorlar. Para koparma peşinde ustalar. Bilgisi olan varmı? Yağ soğutucu da arıza olur zannetmiyorum çünkü yağ, su eksiltme yok. Sabahları yağ damlaları yerde var oda servise gittikten sonra olmaya başladı. Önceden de yanıyordu yağ lambası. Yag kaçağı olsa bile yağ çubuğunu çekince maksimum seviyede olan yağ da hala lamba yanarmı. Bilgisi fikri olan arkadaşlar yardımcı olursanız iyi olur. 7 aydır bu şekilde araç aktif kullanıyorum. Motorda da arabada hiçbir anormallik yok."

  • AvatarBülent :
   Bulunduğu İl: Balıkesir                                      Tarih: 02-02-2020

   "2016 ısuzu d max kullanıyorum. Araç yağ yükselmesi sonucu yeni motor yapıldı. Şimdi de yağı yeni değiştirmeme rağmen 10 gün içerisinde yağ azalması oldu. Çubuğa değmiyor. Servis yağ lambası yanana kadar devam et diyor. Bilemedim ne yapmalıyım?"

  • AvatarMehmet :
   Bulunduğu İl: Bursa                                      Tarih: 06-11-2019

   "Yağ lambası 5-6 aydır sürekli yanıyordu. Tamirciler birbirine havale ediyordu. En son elektrikçiye gösterdim o da yoğunum dedi başkasına yönlendirdi o da bilgisayara koyalım bakalım dedi sağ sol kurcaladı bişey anlamadı. Müşür alıp deneyelim dedi fakat tekrar çalıştırdım baktım lamba sönüyor yani düzeldi kablo gevşedi kurcalarken yerleştimi anlamadık. Şimdilik düzeldi."

  • AvatarMahmut Sülünoğlu :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 30-07-2019

   "Yıldırım bey aynı arızayla karşı karşıyayım çözüme ulaştınız mı ?"

  • AvatarYıldırım :
   Bulunduğu İl: Hatay                                      Tarih: 22-07-2019

   "Düşük viteste ve araç ısınınca yağ lambası yanıyor sonra sönüyor sonra yine yanıyor. Hızlı gidince bi sorun yok neden acaba?"

  • AvatarMusa Çakmak :
   Bulunduğu İl: Kütahya                                      Tarih: 03-06-2019

   "İyi günler 2012 model amarok yolda gider iken aniden yağ lambası yandı sağa cektim yağına suyuna baktım eksik yok tekrar çalıştırdım rolanti halinde herhangi bir ikaz ışık yok fakat gaza bastığımda 1500/2000 devire varınca kırmızı yağ lambası yanıyor sorun ne olabilir acaba? Şimdiden teşekkürler."

  • AvatarÖmer :
   Bulunduğu İl: Bitlis                                      Tarih: 10-11-2018

   "Tek seferliğine yağ göstergesi kırmızı yanıp söndü. Düşüncem yağ seviyesi düşmüştür diyorum ama yine sormak istedim araç 1.4 Passat FSI"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Marjet LPG/LNG SistemleriMarjet LPG/LNG Sistemleri

  Marjet LPG/LNG Sistemleri'nin Sıvı ve Sıralı Sistem montaj kitleri bulunmaktadır. Sistemin marka tescili ve da...»

  Atiker Otogaz SistemleriAtiker Otogaz Sistemleri

  Atiker metal A.Ş. 1970 yılında Mehmet Ali Atiker tarafından çelik sacdan sondaj teçhiz boruları üretmek üzere ...»

  AKL LPG SistemleriAKL LPG Sistemleri

  AKL Otogaz Dönüşüm Sistemleri ATİKER tarafından üretilen yeni bir LPG otogaz markasıdır. Sistemdeki ECU ve en...»

  Vikars LPG SistemleriVikars LPG Sistemleri

  Vikars LPG Sistemleri 17 Haziran 1999 tarihinde Bursa'da kurulmuştur. Uzun yıllar LPG sektöründe karbüratörlü ...»

  GPX Energy Plus Yakıt Tasarruf CihazıGPX Energy Plus Yakıt Tasarruf Cihazı

  Hem Evinizde, Hem de Aracınızda Yüksek Yakıt Maliyetine Son! GPX Plus sıvı ve gazlı yakıtlarda çalışma esnasın...»


  5166