• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Araba Neden Çalışmaz?

  Araba Neden Çalışmaz?

  Tarih: 02-11-2017

  Araba neden çalışmaz? Aracın çalışmasını engelleyen olası sebepler nelerdir? Aracınız çalışmıyorsa ne yapmalısınız?....

  Aracınızın neden çalışmadığını bulmak, mantıklı bir yaklaşım gerektirir. Aşağıda, aracınızın çalışmasını engelleyecek olası nedenlerin bir listesini hazırladık.

  Aracınızı çalıştırmak için kontak anahtarını çevirdiğinizde veya "Start" butonuna bastığınızda, aküden gelen voltaj anahtar vasıtasıyla marş motoruna veya solenoidine aktarılır. (Otomatik şanzımanlarda vites konumu P veya N konumunda olmalıdır. Start&Stop sistemlerinde ise debriyaj veya fren pedalına basmanız gerekir) Röle ve solenoid, motoru çalıştırmak için gerekli gücü doğrudan marş motoruna yönlendirir. Motor çalışmazsa, akü, ateşleme veya marş devresindeki bileşenlerin birinde bir arıza var demektir.

  Motorun Çalışmamasının Nedenleri

  Zayıf Akü

  Akünün voltajını kontrol edin. Eğer düşükse şarj edin veya başka bir aracın aküsü ile aracı çalıştırmaya çalışın.

  Gevşemiş veya Aşınmış Akü Kutup Başları

  Aküye bağlı "+" ve "-" kutup başlarını kontrol edin. Korozyon oluşmuşsa temizleyin, gevşemiş ise sıkın. 

  Marş Rölesi Bağlantısı

  Kablo bağlantılarını inceleyin ve temizleyin.

  Arızalı Marş Rölesi/Solenoid

  Rölenin voltajını kontrol edin. Marşa bastığınızda "tık" sesi gelmezse röleyi değiştirin.

  Arızalı Marş Motoru

  Marş motorunu sökün ve döndüğünü görmek için aküyü direkt marş motoruna bağlayın. (Bu durum elektrikçilerde test edilir)

  Hasar Görmüş Marş Motoru veya Volan Dişlileri

  Marş motorunu sökün. Tahrik milini ve volan dişlerini kontrol edin. Gerekirse hasarlı parçaları değiştirin.

  Arızalı Kontak Anahtarı

  Voltajın marş rölesine/solenoidine ulaşıp ulaşmadığını kontrol edin. Eğer akım gitmiyorsa otomatik viteslerde P/N, Start&Stop sistemlerde debriyaj/fren anahtarını kontrol edin. Buralarda sorun yoksa kontak anahtarını değiştirin.

  P/N Güvenlik Anahtarı ve Fren Pedalı Güvenlik Anahtarı

  Marşa basarak bu anahtarların voltajını ölçün. Eğer bu parçalardan birinin arızalı olduğunu düşünüyorsanız değiştirin.

  Pili Bitmiş Akıllı Anahtar (Eller Serbest Modu)

  Aracınız akıllı anahtar sistemine sahipse pili bitmiş ve bu yüzden aracı çalıştırmıyor olabilir. Anahtarınızı, orta konsoldaki özel yuvaya yerleştirerek direksiyon kolonu ve ateşleme sistemi ile iletişim kurmasını sağlayın. Araç yine çalışmazsa acil durum çalıştırma prosedürü ile ilgili otomobil kullanım kılavuzuna bakın.

  Motorun Kitlenmesi

  Motor yatak sarmış veya başka bir arıza sebebi ile kitlenmiş olabilir. Bunu anlamak için krank kasnağından motoru çevirmeye çalışın. Eğer dönüyorsa kilitlenmemiştir. 

  Sızdıran Silindir Contası

  Sızdıran silindir contası nedeniyle silindir bloğuna su dolmuş olabilir. Bujileri çıkartın ve soğutma sıvısı gelip gelmediğini kontrol edin.

  Marş Basıyor Ama Araç Çalışmıyor İse;

  Kontağa bastığınızda marş motoru dönüyor fakat araba çalışmıyorsa; yakıt bitmiş, bujiler arızalı ya da motor sıkıştırma yapmıyordur. Motor, uygun yakıt basıncına, doğru zamanlanmış bir kıvılcıma ve normal sıkıştırmaya ihtiyaç duyar.

  İpucu: Motorun neden çalışmadığını bulmak için, hava giriş hortumunu gaz kelebeği gövdesinden çıkarın. Gaz kolunu itin ve motora az miktarda çalıştırma sıvısı püskürtün. Motoru çalıştırın. Yakıt olmasa dahi kısa sürelide olsa motor çalışacaktır. Eğer çalışmazsa bujiler arızalıdır.

  Uygun yakıt basıncı, motorların çalıştırılması için kritik öneme sahiptir. Kontağı açtığınızda arka koltuğun altında yakıt pompası sesini birkaç saniyede olsa duymanız gerekir. Eğer ses gelmiyorsa yakıt pompası arızalı olabilir. Yakıt pompası arızalı ise motora yakıt gitmez. Kontağı çevirdiğinizde egzozda gaz kokusu varmı kontrol edin. Gaz kokusu var ise sorun bujilerden kaynaklanıyordur.

  Yakıtla İlgili Çalışmama Nedenleri

  Hırsızlık Önleme Sistemi

  Bu sistem motorun çalışmasını önlemek için yakıt pompasını devre dışı bırakır. Hırsızlık alarmı ışığı yanıp sönüyorsa aracınız çalışmaz. Akıllı anahtarın pili bitmiş ise bu soruna yol açabilir.

  Arızalı Yakıt Pompası

  Marşa bastığınızda yakıt pompasının birkaç saniye sesi duyulur. Bu durum pompanın çalıştığını ve motora yakıt gönderdiğini bildirir. Ses arka koltuğun altından gelir. Eğer duymuyorsanız yakıt pompası arızalanmış olabilir.

  Arızalı Yakıt Pompası Rölesi

  Kontak açıkken yakıt pompasına güç aktarmak için PCM tarafından akım gönderilir. Röle arızalı ise pompa çalışmaz, değiştirilmesi gerekir.

  Arızalı Yakıt Kesme Anahtarı

  Bu parça, kaza sonrası yakıtı keserek motorun çalışmasını engeller. Şiddetli bir sarsıntı nedeni ile tetiklenmiş olabilir. Resetlemek için düğmesine basın.

  Kablo Sorunları

  Yakıt pompası sisteminin kablo devresinde kısa devre, kopukluk veya temassızlık olabilir.

  Depoda Yakıt Yok

  Göstergenin arızalı olabileceği ihtimalini düşünerek yakıt deposunu kontrol edin.

  Kötü Yakıt Sorunları

  Kötü yakıt, su veya çok fazla alkol yada mazot ile karıştırılmış yakıt türüdür. Daha önce böyle bir sorun yok ve en son yakıtı aldıktan sonra ortaya çıkmışsa kötü yakıttan şüphelenebilirsiniz.

  Tıkalı Yakıt Filtresi

  Yakıt filresini en son ne zaman değiştirdiniz? Filtre uzun zamandır değiştirilmediyse kir ve pas nedeni ile tıkanmış olabilir. Ayrıca yakıt deposunda paslanma meydana gelmişse temizletilmesi gerekir.

  Tıkalı ya da Ezilmiş Yakıt Boruları

  Aracın altındaki yakıt borularını ezilme ve bükülme olasılıklarına karşı kontrol edin.

  Sızdıran Yakıt Basıncı Regülatörü

  Enjektörlere gönderilen yakıt basıncını kontrol eder. Aracın çalışması ve uygun hava / yakıt karışımı için kritik önem taşır.

  Enjektör Arızaları

  Enjektörler motorun ihtiyacı olan yakıtı yanma odasına püskürtür. Arızalı enjektörler aracın çalışmasını engelleyebilir. Enjektör rölesinin arızalanması ise enjektörlerin çalışmasını engeller.

  Hava Kaçakları

  EGR valfinin açık kalması, yarılmış hava hortumu, PCV valfi, vb. parçalarda yaşanan problemler büyük bir hava kaçağı oluşturabilir. Bu durum motorun ideal hava/yakıt karışımını bozacak ve motorun çalışması zorlaşacaktır.

  Ateşleme İle İlgili Nedenler

  Arızalı Krank Mili Pozisyon Sensörü

  Ateşleme bobinini tetiklemek için ateşleme modülüne veya PCM'ye sinyal gönderir. Arızalandığı taktirde araç hiçbir şekilde çalışmaz.

  Arızalı Ateşleme Modülü

  Ateşleme bobinini kontrol eder. Ateşleme modülünün bozulması ile ateşleme bobini doğru çalışamaz hale gelir ve yanma odasındaki ateşleme doğru zamanda yapılamaz.

  Arızalı Ateşleme Bobini

  Ateşleme bobini, bujileri ateşlemek için yüksek voltaj oluşturur. Her bir silindir için ayrı ayrı buji kafalarına takılmış olan ve 30 bin voltluk gerilim üreterek bujilerde kıvılcım oluşmasını sağlayan elektronik parçalardır. Her bujinin tepesinde kendi ateşleme bobini vardır. Arızalandığı taktirde motorun çalışmasını zorlaştırabilir. Hangi silindirin bobini arızalı ise o silindirin bujisi ateşleme yapamaz. Diğer silindirlerdeki ateşleme normal olarak çalışacaktır.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarUfuk :
   Bulunduğu İl: Bursa                                      Tarih: 15-05-2019 01:42:59

   "Yüzde yüz enjektör arızası aynısı başıma geldi."

  • AvatarKahraman :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 27-05-2018 01:28:03

   "Benim arabam geç çalışıyor. Marş dinamosu yaptım yine aynı. Usta dediki yüzde 90 enjektördendir. Bujilerden yapar mı dedim baktı 3 tanesi sağlam 1 tanesi bozuk yok dedi bundan değil yardımcı olurmusunuz bekliyorum."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Makseko Yakıt Tasarruf CihazıMakseko Yakıt Tasarruf Cihazı

  Makseko Tasarruf Cihazı, yüksek manyetik alan içeren, özel dizayn edilmiş manyetik yakıt düzenleyicisidir....»

  Devamı »

  Titisi Yakıt Tasarruf CihazıTitisi Yakıt Tasarruf Cihazı

  Titisi Yakıt Tasarruf Cihazı, yüksek manyetik alan içeren, özel dizayn edilmiş manyetik yakıt düzenleyicidir....»

  Devamı »

  GFI LPG/CNG SistemleriGFI LPG/CNG Sistemleri

  GFI, yeni nesil enjektörlü otolarda çok başarılıdır ve 0 km araçlarda yaygınca kullanılmaktadır....»

  Devamı »

  Landirenzo LPG SistemleriLandirenzo LPG Sistemleri

  Landirenzo LPG Sistemleri önde gelen İtalyan LPG Dönüşüm Sistemlerinden biridir....»

  Devamı »

  Friendoxy Yakıt Tasarruf CihazıFriendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı

  Friendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı, ideal yanmayı temin ederek aracınızın daha güçlü çekiş ve yüksek performansta hareket e...»

  Devamı »