• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Motor Yağı Değişimi İle İlgili 8 Şehir Efsanesi

  Motor Yağı Değişimi İle İlgili 8 Şehir Efsanesi

  Tarih: 10-09-2018

  Motor yağı değişimi ile ilgili bilmeniz gerekenler. Arabanın motor yağı değişimi ile ilgili söylenen 8 şehir efsanesine bir göz atalım.....

  Aracın motor yağını nasıl ve ne zaman değiştireceğinizi bilmek, araba kullanmaya başladığınızda öğrendiğiniz ilk şeylerden biridir. Yağın değiştirilmesi, motorunuzun bakımı ve uzun ömürlülüğü için önemliyken, yağ değişimi ile ilgili söylenen ve doğru olmayan birçok efsane vardır. Arabanızın yağını değiştirmeden önce bilmeniz gereken bu sekiz efsaneye bir göz atalım.

   

  Efsane 1 - Her 5.000 Km. de Yağınızı Değiştirin

  Arabanın yağının her 5.000 kilometrede değiştirilmesinin önerildiği günler geride kaldı. Artık durum böyle değil. Motor teknolojisi ve petrol üretimi son 30 yılda uzun bir yol kat etti ve çoğu otomobil üreticisi yağ değişikliklerini 10.000 ila 15.000 kilometre arasında tavsiye ediyor. Hatta yağ değişim süresini 25.000 kilometrede öneren arabalar bile var.

   

  Efsane 2 - Kilometreyi Doldurmadan Yağınızı Değiştirmek Zorunda Değilsiniz

  Yağ değişim kilometresini doldurmamanız, yağınızı değiştirmek zorunda olmadığınız anlamına gelmez. Zamanla motorunuzdaki yağ, metal yüzeyleri düzgün bir şekilde yağlama yeteneğini kaybedecektir. Bu olduğunda parçalar birbirine sürtünecek ve aşınmalar başlayacaktır. Üreticinin tavsiyelerini takip ederek bunu önleyebilirsiniz. Genellikle kilometre dolmasa bile yağ değişim süresi 1 yıl olarak öngörülmüştür.

   

  Efsane 3 - Ağır araçlarda "W" Kullanılmalı

  Yeni motor yağı almaya gittiğinizde, çoğu insan; örneğin 10W20'de “W” nin ağırlık anlamına geldiğini düşünür. Ama gerçekte, bu “W” ingilizce "Winter"" kelimesinden gelir ve yağın soğuk havalardaki akışkanlığını temsil eder. İlk sayı ne kadar düşükse, yağ soğuk havalarda o kadar akışkan ve ince olacaktır. W'den sonra gelen ikinci sayı, yüksek sıcaklıklar altındaki yağ akışkanlığını temsil eder. Sayı ne kadar yüksekse, yüksek sıcaklıklarda yağ o kadar kalın ve az akışkan olacaktır.

   

  Efsane 4 - Sentetik Yağ Kullandığınızda Geri Dönemezsiniz

  Yağ endüstrisindeki bir başka büyük efsane, motorunuza sentetik yağ koyduğunuzda asla normal yağa geri dönemeyeceğinizdir. Bu doğru değildir. Motora doğru tipte bir yağ koyduğunuz sürece, herhangi bir sorun yaşamadan sentetik ve diğer yağlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

   

  Efsane 5 - Yağınızı Değiştirmek İçin Servise Gitmek Zorundasınız

  Birçok kişi, garanti sorunlarından kaçınmak için yağ değişimini servise yaptırmak gerektiğini düşünüyor. Yetkili servisler, özel servislere göre araç hakkında daha fazla bilgi sahibi olsa da, başka bir yere götürdüğünüzde aracınız garanti kapsamı dışına çıkmaz. Ancak sadece önerilen yağı ve orijinal parçayı kullanmak, faturalarını ve kayıtlarını tutmak zorundasınız. Ayrıca bakım için gittiğiniz servis TSE 12047 Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi'ne sahip olmalıdır. (Kanunlar bu şekilde olsa da servisler bu konuda pürüz çıkarabiliyor)

   

  Efsane 6 - Yağ Siyah Olmuşsa Hemen Değiştirmek Zorundasınız

  Yeni yağ genellikle kehribar rengindedir. Bazıları, yağ kararmaya başladığında hemen değiştirilmesi gerektiğini önerir. Motor yağının kararmış olması hemen değiştirilmesi anlamına gelmez. Yağ, motoru yağladığı için zamanla kararacaktır. Bu, yağın görevini iyi yaptığı anlamına gelir. Renge göre karar vermek yerine üretici firmanın tavsiyelerine uyun.

   

  Efsane 7 - Sentetik Yağ Normal Yağdan Daha İyidir ve Yakıt Tasarrufu Sağlar

  Sentetik yağların diğer yağlardan daha az viskoz olduğu ve daha üstün olduğu doğrudur. Ama ikisi arasındaki fark oldukça küçüktür ve daha pahalı olan sentetik yağı kullanmak her zaman iyi bir seçim olmayabilir. Sentetik yağın yakıt verimliliğini artırdığı fikrini destekleyen çok az kanıt vardır. Eğer kısıtlı bir bütçeniz varsa sentetik yağa fazla para vermek gereksizdir.

   

  Efsane 8 - Yolculuğa Çıkmadan Önce Yağınızı Her Zaman Değiştirin

  Uzun bir yolculuğa çıkmadan önce yağı kontrol etmek iyi bir fikirdir. Ancak yağın değiştirilmesi gerektiği anlamına gelmez. Aracınız yolculuk sırasında bir yağ değişimine ihtiyaç duyacaksa o zaman önceden yapılması daha iyi olur. Eğer yağ değişim kilometresini aşmayacaksanız, aracınız yolculuk esnasında daha iyi bir sürüş konforu yaşatacaktır. Yolculuğa çıkmadan önce yağı değiştirmek zorundaysanız, her şeyin düzgün çalıştığını görmek için değişimi bir hafta öncesinden yapmayı planlayın.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Fuel Shark Yakıt Tasarruf CihazıFuel Shark Yakıt Tasarruf Cihazı

  Gün geçtikçe benzin fiyatları artıyor. Dünya'nın en pahalı benzini Türkiye'de satılırken bir nebze olsun tasar...»

  Aldesa Otogaz SistemleriAldesa Otogaz Sistemleri

  Aldesa Otogaz Sistemleri, 40 yılı aşkın süredir imalat sektöründe bulunan sanayici bir ailenin şirketler grubu...»

  Kitmtm LPG SistemleriKitmtm LPG Sistemleri

  Kitmtm LPG Sistemleri ileri teknolojisi ve mükemmel performansıyla en iyi sistemlerden biridir. M.T.M.-BRC Gaz...»

  Titisi Yakıt Tasarruf CihazıTitisi Yakıt Tasarruf Cihazı

  Titisi Yakıt Tasarruf Cihazı, yüksek manyetik alan içeren, özel dizayn edilmiş manyetik yakıt düzenleyicidir. ...»

  Hidrojen Kit Yakıt Tasarruf CihazıHidrojen Kit Yakıt Tasarruf Cihazı

  Devrim yaratan bir yakıt tasarruf cihazı olmakla beraber, ekonominiz için son derece faydalı bir üründür. Bili...»