• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Polen Filtresi Ne Zaman Değiştirilir? Polen Filtresinin Önemi

  Polen Filtresi Ne Zaman Değiştirilir? Polen Filtresinin Önemi

  Tarih: 16-06-2019

  Polen filtresi ne zaman değiştirilir? Polen filtresi ne işe yarar? Kabin hava filtresinin önemi nedir? Polen filtresi nerede bulunur?....

  Polen filtresi veya diğer adıyla kabin hava filtresi klimalı araçlarda bulunur. Dışarıdan gelen ve yolcu bölmesine giren havanın içindeki kir, toz ve polenleri temizler. Ayrıca klima evaporatörünün temiz kalmasına yardımcı olur. Bu sayede klima sisteminin en yüksek verimlilikte soğutmasını sağlar ve küflü kokulara neden olabilecek bakterilerin oluşmasını engeller.

  Bazı kabin hava filtreleri ayrıca kokuları, karbonları, atık gazları ve diğer partikülleri temizleyen "kombinasyon" filtrelerdir. Kombinasyon filtreler, tipik olarak havadaki kimyasallarla reaksiyona giren ve kabine girmeden önce onları hapseden bir aktif karbon tabakasına sahiptir. Bu nedenle Aktif Karbonlu Polen Filtresi olarak da adlandırılır. Filtre ortamındaki lifler elektrostatik olarak da yüklenebilir, böylece kir ve kirletici maddeleri daha verimli çeker ve tutarlar.

  Kabin hava filtreleri ilk kez 1980'lerin ortalarında Audi ve diğer Avrupa lüks araçlarında tanıtıldı. Günümüzde ise yeni araçların hemen hemen % 80'inde bulunur. Aracınızda bir klima sistemi varsa kabin hava filtresinin nerede olduğunu öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz.

   

  Polen Filtresini Değiştirme

   

  Havalandırma kanallarından gelen hava akışında azalma ve fan sesinde artış varsa polen filtresinin tıkanmasından şüphelenebilirsiniz. Bir diğer sebebi ise kalıcı kötü kokulardır.

  Bazı araçlarda iki adet polen filtresi bulunur. Ayrıca, dar alanlarda sökülüp takılmasını kolaylaştırmak için bazı filtreler ortadan katlanacak şekilde tasarlanmıştır.

  Birçok kabin hava filtresi, torpido gözünün arkasındaki HVAC düzeneğinde yer alır. Bazı araçlarda filtreyi değiştirmek için torpido gözü kapağının çıkarılması gerekebilir. Yeni model araçlarda ise bu düzenek kızaklıdır ve çekerek polen filtresini değiştirmek mümkündür.

  Bazı polen filtreleri gösterge panelinin altında bulunur ve erişilmesi kolay olmayabilir. Birçok araçta ise taze havanın klima sistemine girdiği kaputun altında, ön camın tabanında (yolcu bölmesi) olabilir. Filtreye erişmek için, kaputu açın ve çıkarılabilir bir ızgara veya kapak arayın. Üzerinde "Cabin Air Filter" yazıyor olabilir.

  Filtreye erişimi kolay olan araçlar en fazla 10 dakika zaman harcar. Diğer araçlar için ise durum farklıdır. Sökme ve takma işlemlerine bağlı olarak işlem uzun sürer. Filtreye ulaşmak için torpido gözünün veya konsolun çıkarılması gerekebilir. Kural olarak, özel bir alet gerekmez. Ancak filtrenin doğru yerleştirilmesine ve mahfazasının sıkıca kapatılmasına özen gösterilmelidir.

   

  Polen Filtresi Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?

   

  Basit bir polen filtresi çalışma koşullarına bağlı olarak iki ila üç yıl veya 50.000 kilometre dayanabilir. Tozlu alanlarda ise daha sık filtre değişimi gerekir. 

  Kokuları hapseden kombinasyon filtreleri yılda bir veya her 25.000 kilometrede bir değiştirilmelidir. 12.000 - 15.000 km. de değiştirilmesini öneren üretici firmalarda mevcuttur. Servis aralığı önerileri için araç kullanıcı el kitabına bakınız.

  Filtrenin ne kadar süre çalıştığına bağlı olarak polen filtre yüzeylerinde tüm yüzeyi kaplayan yapraklar, dallar, böcekler , kurum ve kirler ile karşılaşılmaktadır.

  Polen filtresini kendiniz de temizleyebilirsiniz. Temizleme işlemini düzgün bir şekilde yaptıktan sonra filtreyi kurumaya bırakmanız gerekir. Sıcak hava veren saç kurutma makinesi gibi bir cihazla kurutmak olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu sebeple temizleme işleminden sonra normal şekilde kurumaya bırakın, ve temiz şekilde yeniden aracınıza yerleştirin. İşlevini yerine getiremeyecek kadar yıpranan bir polen filtresini ise temizlemek yerine yenisini almanız daha doğru olacaktır.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Ecotech LPG SistemleriEcotech LPG Sistemleri

  Ecotech LPG Sistemleri bir dönem ülkemizde yaygın olarak montajı yapılan, ancak şu anda distribütörü, montaj b...»


  Tecfabric Hidrojen Yakıt Tasarruf CihazıTecfabric Hidrojen Yakıt Tasarruf Cihazı

  Tecfabric HHO teknolojimizi kullanarak yakıt tüketimini azaltın! Bugün harcadığınız yakıtın % 30'una kadar tas...»


  Romano LPG SistemleriRomano LPG Sistemleri

  Romano LPG Sistemleri İtalya'da tüm imalatını elektronik CNC makinalarında ve robotlarla yapan, 40 senelik bir...»


  Ultimate Cell Yakıt Tasarruf CihazıUltimate Cell Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ödüllü, yenilikçi ve lider Ultimate Cell teknolojisi benzin, mazot ve LPG'li araçlarla uyumlu çalışır. Ultimat...»


  GOO-FAR Yakıt Performans KitleriGOO-FAR Yakıt Performans Kitleri

  GOO-FAR Yakıt Performans Kitleri, dizel, biodizel ve benzinle çalışan tüm araçlara tam uyumluluk sağlar....»