• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Yağ Basınç Sensörü Nedir? Yağ Müşürü Arıza Belirtileri

  Yağ Basınç Sensörü Nedir? Yağ Müşürü Arıza Belirtileri

  Tarih: 09-07-2019

  Yağ Basınç Sensörü nedir? Yağ Basınç Sensörü ne işe yarar? Yağ müşürü arıza belirtileri nelerdir.....

  Motorunuzda yeterli miktarda yağ olmazsa büyük hasarlara neden olur. Aracınızdaki bir çok sistem, doğru motor yağı seviyesini ve basıncını korumak üzere tasarlanmıştır. Motor bilgisayarının yağ akışını düzenleyebilmesi için, yağ basınç sensörünün doğru çalışması gerekir. Motor yapısına göre yağ basınç sensörleri silindir bloğuna, yağ filtresi gövdesine veya silindir kapağına yerleştirilir. Kritik yağ basınç değeri motor tipine göre değişiklik gösterir. Normal değer 0.25 ile 0.75 bar (3,5-11 psi) arasındadır. Yağ basıncı bu değerin altına düşerse, sensör ECU'ya bir sinyal gönderir. ECU ise gösterge panelindeki yağ basıncı uyarı lambasını yakarak sürücüyü bilgilendirir. Yağ basınç sensörü ayrıca durumu direkt olarak gösterge paneline gönderir.

  Motorunuzdaki diğer tüm sensörler gibi, yağ basınç sensörünün de çözülmesi gereken onarım sorunları olacaktır. Yağ basınç sensörünün arıza belirtilerini bilmemek, aracınızın yağsız kalmasına neden olabilir. Bu da motorunuz için büyük masraflar demektir. Bu semptomlar şunları içerir:

   

  1- Yağ Basıncı Uyarı Lambası Sürekli Yanıyor

  Gösterge panelindeki yağ basınç uyarı lambası, motordaki yağ seviyesinin durumu hakkında size bilgi verecektir. Işık yanıyor fakat yağ çubuğunu çektiğinizde motor yağı normal seviyedeyse yağ basınç sensörü arızalı olabilir. Sensör arızalandığında yanlış okumalara başlar. ECU'ya tanımlanan değerlerin altına düştüğünde bir uyarı ışığı yanmasına sebep olur. Arızalı sensörün değiştirilmesi, sizi bu stresten kurtaracaktır.

  Not: Yağ basıncı uyarı lambası yandığında sensörün arızalı olduğunu bilseniz dahi motor yağını aralıklı kontrol etmeniz önemlidir.

   

  2- Yağ Basıncı Uyarı Lambası Sürekli Yanıp Sönüyor

  Sensör bazen doğru okuyor bazen belirtilen değerlerin dışına çıkıyorsa yağ lambasının yanıp sönmesine neden olabilir. Bu durum sürücünün endişe etmesine sebep olabilir. Sürekli yağ seviyesini kontrol etmek çok zaman alabilir. Bununla uğraşmak yerine yağ basınç sensörünü en kısa zamanda değiştirmelisiniz.

   

  3- Yağ Basınç Göstergesi Sıfır veya Full

  Modern otomobiller, elektronik kontrol edilen yağ basınç sensörü kullanır. Gösterge panelleri bir uyarı lambası ile donatılmıştır. Fakat eski otomobillerde yağ basıncını gösteren mekanik bir gösterge bulunur. Yağ seviyesi normal olduğu halde gösterge ibresi sıfırsa, muhtemelen yağ müşürü arızalıdır. Hatalı okumalar ibrenin sıfır ya da full göstermesine neden olabilir.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarYavuz :
   Bulunduğu İl: Marmaris                                      Tarih: 05-01-2020 01:27:47

   "Araç yağ göstergesi motor sıcakken kontak kapatıp açınca 5 kere sarı renk yanıp sönüyor seviye sensörü arızası idi seviye sensörü değişti ama ara sıra gene yapıyor neden?"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Eco OBD2 Yakıt Tasarruf CihazıEco OBD2 Yakıt Tasarruf Cihazı

  Eco OBD2 otomobillerde yakıt tüketimini azaltmak ve emisyon değerlerini düşük seviyelere çekmek için dizayn edilmiş, pra...»

  Devamı »

  Wentgas LPG/CNG SistemleriWentgas LPG/CNG Sistemleri

  Wentgas LPG/CNG Sistemleri, Atiker A.Ş'nin bazı parçalarını ithal olarak temin ettiği üst segment bir ürünüdür....»

  Devamı »

  Fuel Shark Yakıt Tasarruf CihazıFuel Shark Yakıt Tasarruf Cihazı

  Fuel Shark ile benzin giderlerinizde % 20-% 25 lik tasarruf sağlayabilirsiniz. ...»

  Devamı »

  KME Otogaz SistemleriKME Otogaz Sistemleri

  KME LPG ve CNG Sistemleri 1993 yılından beri otogaz sistemleri konularında en iyi çözümler sağlayan Polonyanın önde gele...»

  Devamı »

  Friendoxy Yakıt Tasarruf CihazıFriendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı

  Friendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı, ideal yanmayı temin ederek aracınızın daha güçlü çekiş ve yüksek performansta hareket e...»

  Devamı »