• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Yağ Basınç Sensörü Nedir? Yağ Müşürü Arıza Belirtileri

  Yağ Basınç Sensörü Nedir? Yağ Müşürü Arıza Belirtileri

  Tarih: 09-07-2019

  Yağ Basınç Sensörü nedir? Yağ Basınç Sensörü ne işe yarar? Yağ müşürü arıza belirtileri nelerdir.....

  Motorunuzda yeterli miktarda yağ olmazsa büyük hasarlara neden olur. Aracınızdaki bir çok sistem, doğru motor yağı seviyesini ve basıncını korumak üzere tasarlanmıştır. Motor bilgisayarının yağ akışını düzenleyebilmesi için, yağ basınç sensörünün doğru çalışması gerekir. Motor yapısına göre yağ basınç sensörleri silindir bloğuna, yağ filtresi gövdesine veya silindir kapağına yerleştirilir. Kritik yağ basınç değeri motor tipine göre değişiklik gösterir. Normal değer 0.25 ile 0.75 bar (3,5-11 psi) arasındadır. Yağ basıncı bu değerin altına düşerse, sensör ECU'ya bir sinyal gönderir. ECU ise gösterge panelindeki yağ basıncı uyarı lambasını yakarak sürücüyü bilgilendirir. Yağ basınç sensörü ayrıca durumu direkt olarak gösterge paneline gönderir.

  Motorunuzdaki diğer tüm sensörler gibi, yağ basınç sensörünün de çözülmesi gereken onarım sorunları olacaktır. Yağ basınç sensörünün arıza belirtilerini bilmemek, aracınızın yağsız kalmasına neden olabilir. Bu da motorunuz için büyük masraflar demektir. Bu semptomlar şunları içerir:

   

  1- Yağ Basıncı Uyarı Lambası Sürekli Yanıyor

  Gösterge panelindeki yağ basınç uyarı lambası, motordaki yağ seviyesinin durumu hakkında size bilgi verecektir. Işık yanıyor fakat yağ çubuğunu çektiğinizde motor yağı normal seviyedeyse yağ basınç sensörü arızalı olabilir. Sensör arızalandığında yanlış okumalara başlar. ECU'ya tanımlanan değerlerin altına düştüğünde bir uyarı ışığı yanmasına sebep olur. Arızalı sensörün değiştirilmesi, sizi bu stresten kurtaracaktır.

  Not: Yağ basıncı uyarı lambası yandığında sensörün arızalı olduğunu bilseniz dahi motor yağını aralıklı kontrol etmeniz önemlidir.

   

  2- Yağ Basıncı Uyarı Lambası Sürekli Yanıp Sönüyor

  Sensör bazen doğru okuyor bazen belirtilen değerlerin dışına çıkıyorsa yağ lambasının yanıp sönmesine neden olabilir. Bu durum sürücünün endişe etmesine sebep olabilir. Sürekli yağ seviyesini kontrol etmek çok zaman alabilir. Bununla uğraşmak yerine yağ basınç sensörünü en kısa zamanda değiştirmelisiniz.

   

  3- Yağ Basınç Göstergesi Sıfır veya Full

  Modern otomobiller, elektronik kontrol edilen yağ basınç sensörü kullanır. Gösterge panelleri bir uyarı lambası ile donatılmıştır. Fakat eski otomobillerde yağ basıncını gösteren mekanik bir gösterge bulunur. Yağ seviyesi normal olduğu halde gösterge ibresi sıfırsa, muhtemelen yağ müşürü arızalıdır. Hatalı okumalar ibrenin sıfır ya da full göstermesine neden olabilir.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarMurat :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 02-02-2020 22:51:02

   "Yağ çubuğunda hiç yağ yok ama yağ ikaz lambası yanmıyor. Bu neden olur yanması gerekmez mi çubukta hiç ama hiç yağ yokken? Teşekkürler."

  • AvatarYavuz :
   Bulunduğu İl: Marmaris                                      Tarih: 05-01-2020 01:27:47

   "Araç yağ göstergesi motor sıcakken kontak kapatıp açınca 5 kere sarı renk yanıp sönüyor seviye sensörü arızası idi seviye sensörü değişti ama ara sıra gene yapıyor neden?"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Dailymag Yakıt Tasarruf SistemiDailymag Yakıt Tasarruf Sistemi

  Hem aracınızda hem de evinizde yüksek yakıt maliyetlerine son!...»

  Devamı »

  EFS Yakıt Tasarruf SistemleriEFS Yakıt Tasarruf Sistemleri

  EFS Güç Enjektörü ve Kirlilik Önleyici, gaz, benzin veya dizel araçlarda %10-%30 arası tasarruf sağlar....»

  Devamı »

  FBR LPG/CNG SistemleriFBR LPG/CNG Sistemleri

  FBR LPG/CNG Sistemleri; Sistem ekipmanları ve ithalatçı, imalatçı firma hakkında bilgiler yer almaktadır....»

  Devamı »

  HKWPLUS Yakıt Tasarruf CihazıHKWPLUS Yakıt Tasarruf Cihazı

  HKWPLUS uygulaması yapılan araçların %15 ile %40 oranlarında yakıttan tasarruf ettikleri tespit edilmiştir....»

  Devamı »

  Landi Otogaz SistemleriLandi Otogaz Sistemleri

  1954 yılında, Landirenzo tarafından kurulan Landi Otogaz Dönüşüm Sistemleri, bugün 5 kıtada 50 ülkede faaliyet gösteren ...»

  Devamı »