• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Debriyaj Bilyası Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Debriyaj Bilyası Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Tarih: 15-07-2019

  Debriyaj bilyası arızası nasıl anlaşılır? Debriyaj bilyasının görevi nedir, ne işe yarar? Debriyaj rulmanı arıza belirtileri nelerdir?....

  Manuel şanzımanlı bir aracınız varsa, fren ve gaz pedalına ek olarak bir de debriyaj pedalınız vardır. Debriyaj sistemi ana silindir, ayırma silindiri, baskı plakası, balata, bilya ve debriyaj çatalından oluşur. Basitçe görevi tekerlekleri aracın motoruna bağlamaktır. Vitesi değiştirmek için debriyaj pedalına bastığınız zaman, tekerlekler geçici olarak motordan ayrılır.

  Debriyaj bilyası, aracı boşa çıkarmak için kullanılan basit ama önemli bir bileşendir. Bilya arızalandığında, vites değiştirmek zorlaşır. Uzun süre değiştirilmediği taktirde diğer debriyaj ve şanzıman parçalarının arızalanmasına yol açar.

   

  Debriyaj Bilyası Nasıl Çalışır? Görevi Nedir?

  Debriyaj bilyası, vites değiştirme sırasında motor ile şanzımanı geçici olarak birbirinden ayırır. Debriyaj pedalına bastığınızda, debriyaj rulmanı volana yaklaşır. Bu durum, debriyaj baskısının içeri itilmesine ve volanın serbest kalmasına neden olur. Bu sayede motor ve tekerlekler arasındaki bağlantı kesilir ve farklı bir vitese geçmenizi sağlar. Debriyaj pedalı bırakıldığında, bilya orjinal konumuna geri döner ve motordan gelen güç tekrar tahrik tekerleklerine aktarılır.

  Debriyaj bilyası nasıl çalışır?

  Debriyaj Bilyası Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Debriyaj ve şanzıman sisteminin tüm bileşenleri, aracın güvenliği ve işlevselliği için önemlidir. Debriyaj bilyası işini düzgün yapmıyorsa, arızalanmaya başladığına dair bazı belirtiler göreceksiniz.

  Uzun süre çalışma sonucu debriyaj bilyası aşınarak yıpranabilir veya bir kaza sonucu oluşacak hasarlardan dolayı rulman bozulabilir. Rulmanda bir sorun olduğunu farkettiğiniz anda değiştirmelisiniz.

   

  1- Garip Sesler

  Debriyaj bilyası arızasının en yaygın belirtisi, debriyaj pedalına bastığınızda ortaya çıkan çeşitli seslerdir. Rulman içindeki bilyaların birbirine yakın olması gerekir. Ancak, aşınmalar nedeni ile bilyalar arasında çok fazla boşluk varsa o zaman farklı sesler duyulmaya başlar. Bu sesler tıkırtı, sürtünme, çıngırak, gıcırdama veya hırıltı şeklinde olabilir. Ses şanzımandan geliyor gibi hissedilebilir. Debriyaj pedalına dibe kadar bastığınızda ses daha da belirginleşecek, ayağınızı pedaldan yavaşça çektikçe uzaklaşacaktır.

   

  2- Debriyaj Pedalı Titreşimleri

  Debriyaj pedalına bastığınızda titreşimler hissetmeye başlarsanız, debriyaj rulmanı arızalı olabilir. Bu titreşimler, bilya ile baskı plakası düzgün bir şekilde hizalanmadığında oluşur. Pedala bastığınızda, ayağınızda bir nabız atışı etkisi yaratabilir.

   

  3- Vites Değiştirme Sorunları

  Vites değişimleri fazla direnç göstermeden düzgün olmalıdır. Vites değiştirirken zorlandığınızı hissederseniz debriyaj bilyasının arızalı olması olasıdır. Nedeni ise debriyajın görevini tam yapamamasıdır. Fakat vites sertleşmesinin tek nedeni bu değildir. Diğer semptomlarla karşılaştırmak gerekir.

   

  4- Debriyaj Sertleşmesi

  Şanzıman sisteminin çoğu bileşeni gibi, debriyaj bilyasının da uzun süre sorunsuz çalışabilmesi için yağa ihtiyacı vardır. Rulman yağ özelliğini zamanla kaybeder ve aşınmaya başlar. Bilya ne kadar aşınmışsa, debriyaj pedalına basmak o kadar zorlaşacaktır. Yakında debriyaja hiç basamayacağınız noktaya gelecektir. Bu durumda vites değiştirmeniz ve dolayısı ile aracı kullanmanız imkansız hale gelir.

  Basit bir parça olduğu için, debriyaj bilyası genellikle ucuzdur. Sorun, tüm aktarımın sökülmesi gerektiği için harcanan emek miktarıdır. Bu nedenle, baskı, balata ve volan kontrol edilmeli, gerekirse onlarda değiştirilmelidir.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarSezer :
   Bulunduğu İl: İzmir                                      Tarih: 08-02-2022

   "Hayırlı işler olsun ustalarım 2001 1.4 16 V benzin LPG Polo aracım debriyaja basınca tıkırtı sesi kesiliyor çekince ses çıkıyor sebebi ne olabilir acaba yorumlarsanız çok memnun olurum saygılar."

  • AvatarErcan :
   Bulunduğu İl: Antalya                                      Tarih: 26-11-2021

   " Araç yolda giderken 4. ve 5. viteste bir zırlama, uğultu var. Acaba debriyaj bilyasımı. Yarım gazda 4. ve 5. viteste yapıyor."

  • AvatarTosun :
   Bulunduğu İl: Kütahya                                      Tarih: 15-12-2020

   "Fatih dostum debriyaj bilyası gidik belki de baskı balata ile birlikte arızalı olabilir hepsini değiştirmeni öneririm o ses bilyasından kaynaklı."

  • AvatarFatih :
   Bulunduğu İl: İzmir                                      Tarih: 31-12-2019

   "Selam herkese Ford focus mk1 var bende de vites boşta çalışırken debriyaja basınca ses kesiliyor bırakınca vuv vuv diye ses geliyor. 5 bin km dir böyle aynı şekilde sizce neden yapar?"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  HKWPLUS Yakıt Tasarruf CihazıHKWPLUS Yakıt Tasarruf Cihazı

  HKWPLUS: kısaca suyu hidrojen ve oksijen gazlarına ayrıştıran bir elektroliz cihazıdır. Sistemde üretilen bu g...»


  Dymco LPG SistemleriDymco LPG Sistemleri

  DYMCO LPG Sistemleri Kore malıdır. 1989 Yılından beri LPG sektöründe bulunmakta ve sürekli AR-GE çalışmaları n...»


  Eco OBD2 Yakıt Tasarruf CihazıEco OBD2 Yakıt Tasarruf Cihazı

  Eco OBD2 otomobillerde yakıt tüketimini azaltmak ve emisyon değerlerini düşük seviyelere çekmek için dizayn ed...»


  Friendoxy Yakıt Tasarruf CihazıFriendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı

  Friendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı, ideal yanmayı temin ederek aracınızın daha güçlü çekiş ve yüksek performansta...»


  Super X Power Yakıt Tasarruf CihazıSuper X Power Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super X Power Yakıt Tasarruf Cihazı'nı LPG kullanan tüm araçlar rahatlık ve sorunsuzca kullanabilir. Sizleri y...»