• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Motor Kulağı Arıza Belirtileri Nelerdir? Motor Takozu Nedir?

  Motor Kulağı Arıza Belirtileri Nelerdir? Motor Takozu Nedir?

  Tarih: 17-07-2019

  Motor kulağı arıza belirtileri nelerdir? Motor takozu nedir? Motor kulağı ne işe yarar? Motor kulağı bozulursa ne olur? Motor takozu arızası nasıl anlaşılır?....

  Motor Kulağı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

  Bir motorun tekerleklere güç sağlarken dengeyi koruyabilmesi için, motor bağlantıları kullanılması gerekir. Motor kulağı veya takozu, motoru aracınıza sabitleyen parçadır. Boyutları, şekilleri ve malzemeleri farklılık göstersede temel olarak hepsi aynı amaca hizmet eder.

  Çoğu otomobilde motor ve şanzıman birbirine kenetlenerek üç veya dört motor kulağı ile sabitlenir. Şanzımanı sabitleyen bağlantı parçaları şanzıman kulağı, motoru sabitleyen parçalar ise motor kulağı olarak adlandırılır.

  Motorun bir kısmı araç gövdesine ve şasiye bağlanır. Bunun dışında birçok parça motoru sabitlemek için kullanılır. Böylece ani manevralar yaptığınızda, rampa çıkarken ya da inerken veya engebeli arazilerde aracınızı sürdüğünüzde motorunuz kaymaz. Ayrıca motor çok hareketli ve dönen parçalara sahip olduğu için titreşim kaynağıdır. Motor kulağının görevi sadece motoru sabitlemek değil aynı zamanda aracın içinde hissedilen titreşimleri azaltmaktır.

  Motor takozları genellikle metal ve kauçuk malzemeden yapılır. Metal, motor tarafından oluşturulan kuvvet ve torka dayanırken, kauçuk titreşimleri emer ve azaltır. Metalin metale sürtünmesi kauçuk sayesinde engellenir.

  Pasif hidrolik motor takozları biraz daha karmaşıktır. Bunlarda kauçuk ve metalden yapılmıştır ancak içi boş bölmeleri vardır. Titreşimi daha da azaltmak için bu bölmeler glikol veya hidrolik sıvı ile doldurulur. Tıpkı bir amortisör gibi çalışırlar. Pasif hidrolik takozlar, kauçuk takozlara nazaran titreşimi daha fazla engeller fakat onlar kadar uzun ömürlü değildir. Ayrıca kauçuk takozlara oranla biraz daha pahalıdırlar.

  Bazı otomobil üreticileri (örneğin, Toyota, Honda) aktif vakum kontrollü motor bağlantıları kullanır. Bunlarda aynı pasif hidrolik motor takozları gibidir. Sıvı dolgulu bölmelere ek olarak bir vakum bölmesine sahiptirler. Motor boşluğu, vakum kontrol valfi (VSV) ile kontrol edilen bir hazneye uygulanır. Duruma bağlı olarak, motor takozunun sertliğini ayarlamasını sağlar. Motor rölantide iken, VSV açılır ve daha fazla titreşimi absorbe etmek için takozu gevşetir. Motorun devri arttıkça, motor takozu sertleşir ve daha az titreşimi absorbe eder. Bazı aktif hidrolik motor kulakları kendi kendilerini kontrol ederler. Bunlar, motor titreşimlerini absorbe etmek için bir "karşı titreşim" oluşturabilir.

  Porsche, gövdeye aktarılan motor titreşimini aktif olarak azaltmak için elektromanyetik bağlantılar kullanır.

  Hidrolik Motor Takozu

  Motor Kulağının Ömrü Ne Kadar?

  Motor kulakları, aracın ömrünün uzamasında önemli bir faktördür. 5-7 yaş arası araçların çoğunda motor kulağı problemleri görünmeye başlar. Şanzıman takozları daha uzun süre dayanır. Bir motor kulağı herhangi bir bakım gerektirmez. Sadece başarısız olduğunda veya yıprandığında değiştirilmelidir.

   

  Motor Kulağı Problemleri

  Motor kulaklarında en sık karşılaşılan sorun, kauçuk parçanın kırılması veya ayrılması ya da sıvının sızmaya başlamasıdır. Arızalı bir motor kulağının genel belirtileri, otomobilin içinde hissedilen motor gürültüsü ve titreşimdeki artıştır. Bu aşırı titreşim rölanti halindeyken daha belirgindir. Örneğin 2007-2008 model bir Honda Civic'in yolcu tarafındaki yan motor kulağı arızalandığında ve soğuk motor çalıştırıldığında şoför tarafında bir titreşime neden olabilir. Mazda 3'te meydana gelen üst motor kulağı arızası, otomatik şanzıman sürüş konumunda ve araç rölantide iken aşırı tireşimle kendini belli eder.

  Bazı araçlarda arızalı bir motor kulağı, vites değiştirirken, hızlanırken veya yavaşlarken hissedilir bir sarsıntıya ve gürültüye neden olabilir.

  Örneğin, V6 motorlu bir Honda Accord, Odyssey ve Pilot, ön motor kulağı arızalandığında Park - Drive arasında vites geçişi yaparken sert şanzıman bağlantısına neden olabilir. Araç geri vitese takıldığında ise aşırı titreşim kendini belli eder. Çözüm, ön hidrolik motor kulağını değiştirmektir.

  Bazı Mitsubishi otomobillerde, arızalı bir motor kulağı, araç rölantide ve otomatik şanzıman sürüş konumunda iken direksiyonda hissedilen titreşimlere neden olabilir. Vites Nötr konuma alındığında titreşim kaybolur.

  Arızalı bir şanzıman kulağı ise, vites değiştirirken gıcırtılara neden olabilir. Örneğin, manuel şanzımanlı bazı Mazda araçlarda, şanzıman girişinin içindeki kauçuk bir parça, motoru çalıştırırken veya vites değiştirirken gıcırtıya neden olabilir.

  Bazı araçlarda, arızalı bir motor kulağı motor çalıştırıldığında veya kapatıldığında tıkırtı sesine neden olabilir.

   

  Motor Kulağı Arıza Belirtileri

  Arızalı bir motor kulağının görünür işaretleri arasında çatlaklar, kauçuğun içinde yırtılma ve ayrılmalar, ayrıca sıvı sızıntısı sayılabilir. Arızalı bir motor kulağı değiştirilmeden önce emin olmak gerekir. Ayrıca arızaya neden olan tüm sebepler giderilmelidir.

  Örneğin, egzoz borusu askılarından biri kırıldığında, motor kulağı arızası ile aynı arıza belirtilerini gösterebilir. Eğilmiş veya hasar görmüş bir egzoz borusu, şasi bileşenlerinden birine temas ettiğinde titreşim ve tıkırtı sesleri çıkarır. Bu sesler ve titreşimler araç ileri veya geri sürüldüğünde rahatlıkla hissedilebilir.

  Aşırı titreşim, fark ettiğiniz ilk şeylerden biri olmalıdır. Titreşimler yavaş yavaş ilerleyebilir ve zamanla çoğalabilir. Hidrolik ve aktif motor takozlarında daha belirgindir. Ancak kauçuk motor takozlarında da hissedilir.

  Kaputu açıp bakar ve motor devrini hafifçe yükseltirseniz, aşırı hareket farkedilebilir. Motor takozunun kırık olması, motorun arabanızdan düşmesine sebep olmaz. Fakat, soğutucu hortumlar, egzoz boruları veya kablo demeti gibi elektrik aksamlı parçalara zarar verebilir.

  Tıkırtı sesleri, motorun gevşek olduğunun iyi bir göstergesidir. Genellikle sert hızlanma veya motor freni yaptığınızda tıkırtı sesleri rahatlıkla duyulur.

  Motor kulaklarından biri arızalandığında, diğer motor kulaklarına daha fazla baskı ve yük biner. Birinin arızası diğerini de bozar ve çoğu zaman birden fazla motor kulağı aynı anda değiştirilir.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarMehmet :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 22-05-2020 01:40:15

   "Selamlar usta bende hyundai era 1.4 var araba geri viteste baya vuruntu titreşim yapıyor ve geri çok zorlanıyor sebebini bulamadılar. Akis dediler akisciye götürdük akis sağlam en son usta şanzıman kulağı olabilir dedi emin olamadım normal ileri viteslerde sıkıntı yok geri viteste yapıyor. Bu konuda yardımcı olurmusunuz?"

  • AvatarSalih :
   Bulunduğu İl: Bursa                                      Tarih: 08-12-2019 16:07:22

   "Çok güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık. Benim sorum şu motor takozu üzerinde boyalı bir kısım var ve her takozda bu renkler farklı farklı kullanılmış bunun bir önemi varmı veya bu renkler ne anlama geliyor veya bir anlama geliyormu?"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Zavoli LPG/CNG SistemleriZavoli LPG/CNG Sistemleri

  Zavoli, İtalya Cesena’da kurulmuş, Lpg ve Cng dönüşüm sistemleri üretim ve satışında dünya lideri firmadır. ...»

  Devamı »

  FBR LPG/CNG SistemleriFBR LPG/CNG Sistemleri

  FBR LPG/CNG Sistemleri; Sistem ekipmanları ve ithalatçı, imalatçı firma hakkında bilgiler yer almaktadır....»

  Devamı »

  KME Otogaz SistemleriKME Otogaz Sistemleri

  KME LPG ve CNG Sistemleri 1993 yılından beri otogaz sistemleri konularında en iyi çözümler sağlayan Polonyanın önde gele...»

  Devamı »

  Milano LPG SistemleriMilano LPG Sistemleri

  Milano Sıralı Sistem LPG, çok nokta enjeksiyonlu araçlarda ve 2000 model üzeri plastik manifoldlu araçlarda kullanılan e...»

  Devamı »

  Quant LPG SistemleriQuant LPG Sistemleri

  QUANT LPG-CNG Sistemleri alternatif yakıt teknolojileri konusunda çalışmalar yapmaktadır....»

  Devamı »