• 31-07-2019
  • 5 dak
  • 37123
  • 9

Şanzıman Hız Sensörü (TSS) Görevi ve Arıza Belirtileri

Şanzıman Hız Sensörü (TSS) ne işe yarar? Hız sensörü arıza belirtileri nelerdir? ISS sensörü, OSS sensörü nedir? (Transmission Speed Sensor)

Şanzıman Hız Sensörü'nün Görevi Nedir?

Şanzıman hız sensörleri sürüş esnasında yol hızını belirlemek ve şanzımanın gerçek vites oranını hesaplamak için kullanılır. Ayrıca motor ateşleme zamanlaması, hava / yakıt karışım oranı gibi bazı fonksiyonların tam olarak kontrol edilebilmesi için, bu sensörlerden gelen bilgiler diğer sensörler ile karşılaştırılır.

Motor bilgisayarına doğru bilgi sağlamak amacı ile birlikte çalışan iki hız sensörü vardır. Biri Giriş Mili Hız Sensörü (Input Shaft Speed Sensor (ISS)) olarak bilinir. İsminden de anlaşılacağı gibi bu sensör şanzımanın giriş milinin veya tork konvertörünün dönme hızını hesaplamak için kullanılır. Diğeri ise Çıkış Mili Hız Sensörü'dür (Output Shaft Speed Sensor (OSS)). Aracınızın ne kadar hızlı gittiği tam olarak bu sensör tarafından hesaplanır. Hız göstergesi ve kilometre sayacı bu sensörden gelen bilgilere dayanır.

Not: Aracınızda normalden daha küçük ebatlı lastikler takılı ise, yavaş olsanız bile hızınız daha yüksek hesaplanır. Bunun nedeni çıkış milinin daha hızlı dönmesidir. Aracınızda normalden daha büyük ebatlı lastikler takılı ise hızınız daha düşük hesaplanır. Bu durumda aracı hız sınırında kullanıyor olsanız bile diğer araçları geçersiniz.

Bu iki şanzıman hız sensörü, Araç Hız Sensörü (Vehicle Speed Sensors (VSS)) olarak da adlandırılır. ECU, her iki hız sensöründen aldığı verileri hesaplayarak aracın verimli çalışmasını ve uygun vitese geçmesini sağlar. Güncel dişli oranı ile istenilen dişli oranı eşleşmezse ECU bir hata kodu üretir ve gösterge panelinde Motor Kontrol Uyarı Lambası'nı yakar.

Bazı şanzıman hız sensörleri dişli mekanizmalar ile yönetilir. Ancak çoğu hız sensöründe, çıkış mili dönerken sinyali değiştiren mıknatıslardır.

Hız Sensörü Nedir?

Şanzıman Hız Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Bu sensörler standart araç donanımlarına göre daha hassas olarak üretilirler. İki sensörden biri hizalamanın dışına çıkarsa veya elektrik sorunları yaşarsa tüm şanzımanın çalışmasını etkiler. Aracınızda aşağıdaki sorunlardan birini veya birkaçını fark edebilirsiniz:

 

1- Sert veya Yanlış Değişen Vites

Bu sensörlerden gelen geçerli bir hız sinyali olmadan, ECU şanzıman vites değişimlerini doğru şekilde kontrol edemez. Bu durum, vites değişimlerinin normalden daha sert ve hızlı geçmesine neden olabilir. Ayrıca bu sensörlerde meydana gelen bir sorun, vites değiştirme zamanlamasını etkileyerek uzamasına sebep olabilir. Otomatik şanzımanlar hidrolik olarak kontrol edilir. Vites geçişlerinin yumuşak bir şekilde olması gerekmektedir. Vites geçişleri sert olduğunda, valf gövdeleri, hidrolik hatlar ve hatta mekanik dişliler dahil olmak üzere iç bileşenler zarar görebilir. Vites geçişlerinin sert veya yanlış olduğunu fark ettiğinizde vakit kaybetmeden bir tamirciye başvurmalısınız.

 

2- Hız Sabitleyici (Cruise Control) Çalışmıyor

Şanzıman hız sensörleri giriş ve çıkış mili hızını izlediğinden, hız sabitleyicinin kontrolünde de önemli rol oynar. Sensörler doğru veri aktarımı sağlamadığında, ECU bir hata kodu oluşturur. Bir güvenlik önlemi olarak, ECU hız sabitleyiciyi kapatır ve devre dışı bırakır. Düğmeye bastığınızda hız sabitleyicinin devreye girmediğini fark ederseniz, bir tamirci ile iletişime geçin. Böylece aracı inceleyebilir ve hız sabitleyicinin neden çalışmadığını belirleyebilirler. Çalışmama sebebi, arızalı şanzıman hız sensörlerinden kaynaklanabilir.

 

3- Hız Göstergesi Çalışmıyor

Sürüş esnasında hız göstergesi hiç hareket etmiyor veya araç hareket ettikten sonra hız göstergesi gecikmeli olarak hareket etmeye başlarsa hız sensörü arızalıdır. Hız sensörleri tamir edilemez ve arıza yaptıkları taktirde yenisi ile değiştirilmeleri gerekir.

 

4- Motor Kontrol Uyarı Işığının Yanması

Hız sensörlerinin voltaj sinyallerinde bir hata görülürse, ECU bir arıza kodu üretir ve gösterge panelinde Motor Kontrol Uyarı Lambası'nı yakar. Ayrıca egzoz emisyonlarında bir artış meydana gelebilir ve bu nedenle de arıza lambası yanabilir. Her iki durumda da hata kodlarını taramak ve arızanın sebebini bularak müdahale etmek gerekir. Ardından arıza kodları sıfırlanır.

Sorun hız sensörlerinden kaynaklı ise, tamirciniz yenisi ile değiştirmelidir. Bazı hız sensörleri şanzımanın iç kısmındadır. Sensörün değiştirilmesi için şanzımanın komple indirilmesi gerekebilir.

 

Şanzıman Hız Sensörü Hata Kodları

Bir çok araç P0720, P0721, P0722 ve P0723 hata kodlarını üretir.

9 Yorum

Avatar
Fatih
30-11-2022 | Kocaeli

Ford Fusion 1.4 dizel hız göstergesi bazen çalışıyor bazen çalışmıyor ve km ---- oluyor, nedendir? Kimisi gösterge paneli diyor, kimisi km okuyucusu varmış emin olmak istiyorum yardımcı olur musunuz?

Avatar
Suat
04-08-2022 | Denizli

Benim 2005 model Kia Sorento aracım var p0721 arıza kodu veriyor hız sabitleyici çalışıyor km ibresi de çalışıyor ama 25 km hızla ulaştığı zaman kendini d konumuna alıyor 2 vitese geçtiği zamanda d konumuna alıyor ve 5. vitese hiç geçmiyor şanzıman dışındaki hız sensörü soketini söktük bu sefer km ibresi çalışmadı yani km sensörü sağlam acaba şanzıman içinde başka bir hız sensörü var da o mu arızalıdır yazarsanız sevinirim.

Avatar
Hasan
14-04-2022 | Zonguldak

Aracım 100 giderken km saatim birden 260 geldi ve düştü bir dahada çalışmadı artı hız sabitleyicide iptal oldu oda çalışmaz oldu. Aracım 140 kasa. S300 long mersedes 1991 model vereceğiniz cevap için tşkler.

Avatar
Erol Kurt
14-09-2021 | Bursa

Arabam Saab 9.5 aero 2,3 CC otomatik hız sensörü arızalı nereden bulabilirim?

Avatar
Gökhan
25-06-2021 | İstanbul

Civic 2004 otomatik şanzıman P0720 hatası veriyor küçük ebat lastik taktıktan sonra bu hatayı aldım çözümü nedir?

Avatar
Azad
10-06-2021 | Kütahya

Merhabalar bizde man tgs 41 500 şanzıman arızası veriyor ve vites okumuyor ne yapabilirim teşekkürler.

Avatar
Mehmet Didim
08-10-2020 | Aydın

Merhaba benim 98 mk2 mondeo chia otomatik vitesli aracım var.aracım 2 ve 4 vitese geçmiyor ve 3 vitesede 40 a gelince gazdan ayağımı çekip gaz vererek geçiriyorum. Arada od lambasıda yanıp sönüyor ve o zaman normale dönüyor. Bu arıza elektrikselmidir? Hangi sensör arızalı olabilir.? Teşekkür.

Avatar
Ahmet Yakın
08-07-2020 | İstanbul

Bende de bu hata kodu var (Hata kodu 17105. Açıklamasında G195 çıkış sensör). Motor çalışıyor ama araç hiç gitmedi ve hızlanmıyordu. Hemen kenara çektim. Usta şanzıman gitmiş dedi. Fakat bu kod ile şanzıman gittiği anlamı da taşır mı?(WV Tiguan 2012)

Avatar
Ersin Temtek
31-12-2019 | Eskişehir

Aracım 2012 dizel edc otomotik şanzıman renault fluence. Df 390 ve df391 arızası veriyor.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.