• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Lastik Basınç İkaz Lambası Neden Yanar?

  Lastik Basınç İkaz Lambası Neden Yanar?

  Tarih: 04-08-2019

  Lastik basınç uyarı lambası (TPMS) neden yanar? Lastik ikaz ışığı nedir ve ne işe yarar? Lastik Basıncı İzleme Sistemi nedir?....

  TPMS'nin amacı (Lastik Basıncı İzleme Sistemi), sürüş koşulları güvenli olmadığı için lastik basıncı çok düşük veya yüksek olduğunda sürücüyü uyarmaktır. Farklı otomobil sistemleri lastik basıncını farklı şekilde izleyebilir, ancak hepsinin amacı aynıdır. Bu sistem olmadan, sürücü lastik basınçlarının düşük olduğunu çok geç farkedebilir. Bu da lastiklerin erken aşınmasına ve tekerlek arızalarına yol açabilir.

   

  Lastik Basıncı Uyarı Lambası Neden Yanar?

  Motoru ilk çalıştırdığınızda, sistemi kontrol etmek amacı ile TPMS ışığı birkaç saniye boyunca yanmalıdır. Eğer ışık sönmezse lastiklerinizden birinin basıncı düşük demektir.

  Böyle bir durumda, aracı bir akaryakıt istasyonuna götürerek, lastik hava basınçlarını kontrol etmeli ve gerektiği gibi şişirmelisiniz. Bazı sistemler oldukça duyarlıdır ve birkaç PSI fark nedeni ile ışık yanmaya devam edebilir. Bu nedenle lastikleri, otomobil üreticisinin önerdiği lastik basınç değerlerine göre şişirmelisiniz. Bunun için kullanıcı el kitabına veya ön kapılardaki lastik etiketlerine bakabilirsiniz. Lastikler doğru basınçta şişirildikten sonra, ışık bir süre daha yanabilir. Araç bilgisayarı tüm lastikleri kontrol ettiğinde uyarı lambası sönecektir. Işık sönmezse, sistemde düzeltilmesi gereken bir sorun vardır. Bazı lastik basınç sensörleri pil ile çalışır. Pilin yaklaşık 10 yıl kadar kullanım ömrü vardır. Pil zayıfladığında araç bilgisayarı ile doğru iletişim kuramaz ve ışığın yanmasına sebep olur.

  Bazen, değişen sıcaklıklar TPMS ışığının yanmasına neden olabilir. Geceleri ortam sıcaklığı azaldığında, lastik basınçları düşerek ışığın yanmasını tetikleyebilir. Gündüzleri veya araç sürüş halinde iken ısı artacağından lastik basınçları yükselir ve ışık sönebilir. Örneğin, 60 derece sıcaklıkta şişirilmiş bir lastik, 30 derece sıcaklığa düştüğünde yaklaşık 3 PSI basınç kaybedebilir. Bu durumda lastik basınçları kontrol edilmeli ve teknik şartnameye uygun olarak doldurulmalıdır.

  Aracı her çalıştırdığınızda ışık 60-90 saniye boyunca yanıp sönüyor ve ardından sürekli yanıyorsa, bu durum TPMS'nin düzgün çalışmadığını gösterir. Aracı servise veya tamirciye götürerek TPMS'yi kontrol ettirmelisiniz.

  Sürüş halinde ışık yanarsa, aracı bir kenara çekip lastikleri kontrol etmeniz gerekir. Lastikler halen şişik görünüyorsa sürüşe devam edebilirsiniz. Ancak, en yakın istasyonda basınç kontrolü yapmanız ve lastikleri uygun şekilde şişirmeniz gerekir. Fazla şişirilmiş veya inik bir lastik düzensiz lastik aşınmalarına neden olur ve zamanından önce yıpranır. Düzgün şişirilmiş bir lastik, sürtünme ve dönüş direncini azaltır, su dağılımını arttırır. Bu sayede hem yakıt ekonomisi sağlar hem de lastiklerin ömrünü uzatırsınız. Uyarı lambasını göz ardı etmeyin, aksi taktirde lastiklerin havası tamamen inebilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Landi Otogaz SistemleriLandi Otogaz Sistemleri

  1954 yılında, Landirenzo tarafından kurulan Landi Otogaz Dönüşüm Sistemleri, bugün 5 kıtada 50 ülkede faaliyet gösteren ...»

  Devamı »

  Tomasetto LPG SistemleriTomasetto LPG Sistemleri

  Tomasetto Achille Spa firması LPG ve CNG ekipmanları tasarımı ve üretiminde dünyada önde gelen firmalardandır....»

  Devamı »

  FBR LPG/CNG SistemleriFBR LPG/CNG Sistemleri

  FBR LPG/CNG Sistemleri; Sistem ekipmanları ve ithalatçı, imalatçı firma hakkında bilgiler yer almaktadır....»

  Devamı »

  Kitmtm LPG SistemleriKitmtm LPG Sistemleri

  Kitmtm LPG Sistemleri ileri teknolojisi ve mükemmel performansıyla en iyi sistemlerden biridir....»

  Devamı »

  Fuel Shark Yakıt Tasarruf CihazıFuel Shark Yakıt Tasarruf Cihazı

  Fuel Shark ile benzin giderlerinizde % 20-% 25 lik tasarruf sağlayabilirsiniz. ...»

  Devamı »