• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Araç Cam Silecekleri Hakkında Bilgiler

  Araç Cam Silecekleri Hakkında Bilgiler

  Tarih: 02-12-2019

  Cam silecekleri nasıl çalışır? Silecek lastiği alırken nelere dikkat etmek gerekir?....

  Günümüzde üretilen araçlar, sürücünün konforunu ve güvenliğini sağlayan birçok teknoloji ile birlikte donatılmaktadır. Cam silecekleri de bunlardan biridir. Yolcuların güvenliğini sağlayan önemli ekipmanlardan biri olmasına rağmen, genellikle arıza yapana kadar ihmal edilen mekanizmalardan biridir.

  1900'lerin başlarında kullanılan ilk cam silecekleri, otomobilin içinde bulunan manuel bir kol vasıtası ile çalışıyordu. Bugün kullandığımız, elektrikli cam silecekleri ilk kez 1960'ların başlarında tanıtıldı.

   

  Cam Silecekleri Nasıl Çalışır?

  Özellikle yağışlı havalarda sürücünün önünü görmesi açısından oldukça önemli bir görevi üstlenen silecekler, aracın en önemli parçalarından biridir.

  Cam sileceği nasıl çalışır?

  Çoğu otomobilin ön camında, birbiriyle senkronize hareket eden iki silecek bulunur. Ancak Fiat, Citroen, Subaru ve Mercedes gibi bazı modellerde, camı daha geniş bir açıda kapsayan tek bir silecek kullanılmıştır. Arka cam sileceği genellikle SUV, hatchback ve minivan gibi bazı araç modellerinde bulunur. Ayrıca bazı araçların farlarında da (Saab, Chevrolet, Volvo) silecek bulunmaktadır.

  Oto cam sileceği çalışma şekli

  Sileceklerin cam üstünde hareketini sağlamak için belli bir miktarda güç gerekmektedir. Bu gücü elde etmek için ufak bir elektrik motoru kullanılır. Sileceklere takılan kauçuk malzeme cam üzerindeki yağmur suyunun temizlenmesini sağlar. Motordan gelen güç, sileceğin üzerindeki tek bir noktaya etki eder. Bu noktadan itibaren iletilen kuvvet, kollara ve silecek bıçağına eşit olarak dağılır ve sileceğin cama temas eden her yüzeyine uygulanan basınç aynı oranda olur. Kuvvet-basınç dengesi, camlarda biriken kar ve buzlanma nedeniyle bozulabilir.

  Sileceklerin çoğunluğunda hız kontrolü bulunmaktadır. Yağmurun şiddetine göre sileceklerin hız kademesi ayarlanabilir. Sileceklerin yağmurun şiddetine göre doğru bir şekilde çalıştırılması hem sileceklerin ömrü hem de sürüş güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır.

   

  Ön Cam Sileceğinin Parçaları

  Silecek Lastikleri: Ön camı temizleyen, yağmur, kar birikintilerini temizleyen parçadır.

  Silecek Kolu: Silecek lastiklerini silecek dişlisine bağlar ve hareketini kazandırır.

  Silecek Dişlisi: Elektrik motorundan aldığı yüksek deviri 50 kat düşürerek torka çevirir. Bu sayede silecek kolunun hareketini kontrol eder.

  Silecek Motoru: Silecek dişlisine ve su pompasına güç üretir.

  Cam Suyu Silecek Pompası ve Haznesi: Kuru havalarda camı temizlemek için cam suyu haznesine su doldurulur. Pompa ise suyun cama püskürtülmesini sağlar.

  Kumanda Kolları: Sürücünün silecekleri çalıştırmasına, kademesini ayarlamasına ve camı temizlemek için su püskürtmesine yardımcı olur. Direksiyon simidinin sağına yerleştirilir.

   

  Silecek Lastiği Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  Cam silecek lastikleri değiştirilirken, genellikle tamircinin insiyatifine bırakılır. Ancak, tüm otomobil parçalarında olduğu gibi silecek lastiklerinde de sürekli iyileştirmeler yapılmaktadır. Lastiklerin performansının geliştirilmesi ve görüş alanını daha temiz tutması gibi özellikler sürücüler için büyük avantajlar sağlamaktadır.

  Malzeme Kalitesi

  Silecek malzemesinin kaliteli olması son derece önemlidir. Bundan dolayı silecek malzemesinin kauçuktan yapılması ömrünün uzun olması açısından önemlidir.

  Ürün Çeşitliliği

  Satın alacağınız marka sileceğinin birçok araçlarda da güvenli şekilde kullanılıp kullanılmadığı kontrol ediniz.

  Marka Seçimi

  Alacağınız sileceklerin tanınmış ve kaliteli olmasına dikkat ediniz. Sürüş güvenliğinizi tehlikeye atmamak için adı duyulmamış ve ucuz silecekleri tercih etmeyiniz.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  GFI LPG/CNG SistemleriGFI LPG/CNG Sistemleri

  GFI, yeni nesil enjektörlü otolarda çok başarılıdır ve 0 km araçlarda yaygınca kullanılmaktadır....»

  Devamı »

  Eureka4 LPG SistemleriEureka4 LPG Sistemleri

  Eureka4 LPG Otogaz Dönüşüm Sistemleri Akel dış Ticaret'in ithal ettiği bir üründür. ...»

  Devamı »

  Landi Otogaz SistemleriLandi Otogaz Sistemleri

  1954 yılında, Landirenzo tarafından kurulan Landi Otogaz Dönüşüm Sistemleri, bugün 5 kıtada 50 ülkede faaliyet gösteren ...»

  Devamı »

  Wentgas LPG/CNG SistemleriWentgas LPG/CNG Sistemleri

  Wentgas LPG/CNG Sistemleri, Atiker A.Ş'nin bazı parçalarını ithal olarak temin ettiği üst segment bir ürünüdür....»

  Devamı »

  LPGTECH Otogaz SistemleriLPGTECH Otogaz Sistemleri

  LPGTECH, otogaz sistemleri konusunda faaliyet gösteren Polonya menşeli bir şirkettir....»

  Devamı »