• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Jant Nedir? Jant Çeşitleri Nelerdir?

  Jant Nedir? Jant Çeşitleri Nelerdir?

  Tarih: 09-12-2019

  Jant nedir? Jant alırken nelere dikkat etmek gerekir? Jant çeşitleri ve özellikleri nelerdir?....

  Jant Nedir?

  Aracın hareket edebilmesini sağlayan jant, araba hareket aksamlarının en önemli bir parçasıdır. Aracın sürüş performansı üzerinde büyük bir etkisi bulunmaktadır. Araçların aks sistemine bağlı olan yerde bulunur. Aracın yolla temasının sağlandığı bölümdür. Önemli özelliklerinden dolayı jant seçimi yaparken estetik görünümünden ziyade aracınızın performansını ve güvenliğini göz önüne alarak jant almanız daha doğru bir karar olacaktır.

  Araca jant seçimi yaparken bazı dikkat edilmesi gereken noktalar vardır;

   

  Aplikasyon Uygunluk Tablosuna Göre Jant Seçimi

  Alınacak olan jant aplikasyon uygunluk tablosuna göre araca uygun olmalıdır. Araçta kullanılan lastiğin jant için uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Jant seçiminin yanlış olması aracın; azami hızı, fren yapma mesafesi, yakıt sarfiyatı ve rot balans ayarı üzerinde birtakım olumsuz durumlara neden olacağı unutulmamalıdır.

  Jant Ölçülerinin Uygunluğu

  Araca seçilen jantın ölçüleri arabanın motor gücü, büyüklüğü ve ağırlığı esas alınarak yapılmalıdır. Yüksek motor gücüne sahip araçlar için çekiş çok önemlidir. Bundan dolayı lastik yüzünün genişliğine uygun jant seçimi yapılmalıdır.

  Çok Parçalı Jantlar

  İki ya da birden fazla parçadan oluşan jantlar daha avantajlıdır. Jantlar çok parçalı olduğu zaman onların tamiri de mümkündür. Herhangi bir darbe ya da çarpma sonucu hasar gören parça değiştirilebilir. Ayrıca çok parçalı jantlar her araç modelinde kullanılabilir. Jant üretiminde kullanılan malzeme türü de aracın sürüş performans ve dayanıklılığı üzerinde etkili olan bir başka unsurdur.

  Çok parçalı jant

  Jant çeşitleri

  İç Lastiksiz Jant (Tubeless Jant)

  Lastiğin içerisinde iç lastiği olmayan jantlardır. Bu jantlara sadece dış lastik takılır. Jantla lastiğin birbirine yapışması sonucu arada hava kaçması engellenir ve iç lastiğe ihtiyaç duyulmaz. Sadece jant ve dış lastikten oluşur. Türkiye’de ilk olarak 1980 yılında üretilmeye başlanmıştır. Kendi içinde 3 tipe ayrılır:

  50 lastik oturma açılı jantlar, kamyonetlerde kullanılır. 13, 14 ve 17 inç ölçülerindedir.

  150 lastik oturma açılı jantlar, geniş kesitli lastikler için üretilmiştir. 17.5, 19.5 ve 22.5 inç ölçülerindedir.

  50 lastik oturma açılı 4 parçalı jantlar ise 80 serisi lastikler için üretilmiştir ve 20 inç ölçüsündedir.

  İç Lastikli Jant (Tube Type Jant)

  İç lastik kullanılan jantlardır. Bu jantların bazı bölümleri bulunur. Bunlar; segman, göbek, çemberdir. Bütün jantlarda bu bölümler bulunmayabilir. Bazı jantlarda segman ve çember yerine kombine çember bulunur.

  Göbeksiz Jant (İspit Jant)

  Bu jantların özelliği ise hem iç lastikli hem de iç lastiksiz olarak kullanılabilmesidir.

   

  Jant Üretim Malzemeleri

  Sac Jantlar

  Sac Jantlar

  Fabrika çıkışlı araçların tekerleklerinde olan ilk jant çeşididir. Alüminyum janta göre daha ekonomiktirler ama kalite bakımından düşüktürler. Çelik sac malzemeden iki parçanın soğuk formlanması ve kaynakla birleştirilmesi ile üretilir. Genel olarak siyah renkte üretilir. Görsel kaygılarla ön yüzeyini tamamen kapatan plastik kapaklar kullanılır.

  Son yıllarda otomobil firmaları tarafından alüminyum alaşım jantlara benzeyen, tasarlanan kol yapısına göre form verilmiş, dolayısıyla ilk bakışta alaşımlı jantlara benzeyen sac jantlar da kullanılmaya başlamıştır.

  Çelik Jantlar

  Çelik Jant

  Çelik jantlar en ucuz ve en dayanıklı jant seçeneklerinden biridir. Herhangi bir darbede kırılmak yerine bükülme eğilimi gösterirler. Genellikle bu tip hasarların onarımı yapılabilmektedir. Bununla birlikte alüminyum jantlara göre yaklaşık üç kat daha ağırdır. Bu nedenle günümüzdeki yerini alüminyum alaşımlı jantlara kaptırmıştır.

  Alüminyum Alaşımlı Jantlar

  Alüminyum Alaşımlı Jantlar

  Alaşımlı jant, çeşitli metal türlerinin birleşiminden oluşur. Birincil metal alüminyumdur. %90 alüminyum %10 silisyum içerir. Titanyum, magnezyum gibi diğer metal alaşımların karışımı %1'in altındadır. Oldukça hafif olan bu jantlar, çelik jantlara göre daha kolay işlenebilir. Aracın performansını ve yakıt tasarrufunu artırır.

  Çelik jantlara nazaran daha pahalı olmasına karşın, alıcıların estetiğe ve performansa önem vermeleri nedeni ile dünyada kullanımı oldukça artmıştır..

  Magnezyum Alaşımlı Jantlar

  Magnezyum Alaşımlı Jantlar

  Maliyetleri oldukça yüksektir. Genellikle Formula 1  yarış arabalarında ve bazı üst düzey performans araçlarında kullanılır. Dünyada üretimi oldukça düşüktür.

  Kompozit Jantlar (Karbon Fiber Jantlar)

  Kompozit Jantlar (Karbon Fiber Jantlar)

  Karbon fiber ve polimer kompozitli yapısı itibariyle dayanımı yüksektir. Oldukça hafif olan bu jantların maliyeti yüksek olduğu için üretim adedi düşüktür.

   

  Krom Jant Nedir?

  Krom Jant Nedir?

  Krom jant, bir jant çeşidi değil, jant üzerine uygulanmış bir kaplamadır. Genellikle spor otomobillerde ve gösteri amaçlı araçlarda kullanılır. Aracın performansını etkileyecek bir özelliği bulunmamakla birlikte, jantlara daha parlak bir görünüm kazandırır. Krom kaplama kolayca soyulup atacağı için sadece güneşli ve kuru havalarda kullanılmalıdır.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Lecho Elektronik Otogaz SistemleriLecho Elektronik Otogaz Sistemleri

  Lecho Otogaz Sistemleri 1999 yılından günümüze otomotiv gaz sistemleri branşında faaliyet göstermektedir....»

  Devamı »

  Fuel Shark Yakıt Tasarruf CihazıFuel Shark Yakıt Tasarruf Cihazı

  Fuel Shark ile benzin giderlerinizde % 20-% 25 lik tasarruf sağlayabilirsiniz. ...»

  Devamı »

  Versus Otogaz EkipmanlarıVersus Otogaz Ekipmanları

  Polonya merkezli bir şirket olan Versus, 1991 yılından bu yana LPG dönüşüm sektöründe faaliyet göstermektedir....»

  Devamı »

  Turbomag Yakıt Tasarruf CihazıTurbomag Yakıt Tasarruf Cihazı

  Turbomag Yakıt Tasarruf Cihazı ile aracınızda %10-%22 arası yakıt tasarrufu sağlayın!...»

  Devamı »

  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf CihazıSuper Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı; 1950'li yıllarda Amerikalı bir mühendisin keşfettiği bu sistem ilk olarak roketler...»

  Devamı »